1 mln euro od Volkswagena dla Międzynarodowego Mieszkaniu Spotkań Młodzieży

Author:
27 lipca, 2020
Category: rózne

1-wsza mln euro dla Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży przy Oświęcimiu przekazał niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen – poinformowała we wtorek szefowa Fundacji Międzynarodowego Mieszkaniu Spotkań Młodzieży Alicja Bartuś.

„Pieniądze w większości zostaną uzyte na poprawę infrastruktury Budynku Spotkań, poniewaz na to najciezej jest pozyskać fundusze, natomiast także w inne plany związane wraz z działalnością statutową, jak edukacja (… ) Budynek dzierzy już 25 lat i wymaga renowacji. Na zamiary, jak choćby wymiana otworów okiennych, czy odnawianie ogrzewania, nie zaakceptowac można pozyskać pieniędzy wraz z projektów. Ponizsza dotacja umozliwi nam spojrzeć ze spokojem w przyszłość” – powiedziała Bartuś.

Szefowa Fundacji dodała, że to pierwsze czysto finansowe wsparcie, jakie placówka otrzymała od niemieckiego koncernu motoryzacyjnego. „To też pewnie największa dotacja Volkswagena w działalność związaną z edukacją historyczną. To dla nas olbrzymie wsparcie i wyróżnienie, ale też zatwierdzenie, że koncern bierze odpowiedzialność za swą przeszłość patrząc w przyszłość” – powiedziała. W przeszłości firma przekazała placówce trzy mikrobusy.

Alicja Bartuś przypomniała, że niegdyś koncern nie wracał az do czasów III Rzeszy. „Nie wspominano m. in. na temat 20 tys. robotników przymusowych, z których wielu nie zaakceptowac wróciło już po wojnie do swych rodzin. Dziś jest jakkolwiek jedną z tych firm, która polepsza kulturę pamięci. Należy do nielicznych, które to zmierzyły się z własną historią” – dodała.

W 1986 roku Volkswagen zlecił historykom zbadanie historii firmy w III Rzeszy, wraz z szczególnym uwzględnieniem traktowania pracowników przymusowych. 13 lat później w zakładzie w Wolfsburgu zostało utworzone poświęcone wykladzinom miejsce pamięci.

W 1987 roku do oświęcimskiego Mieszkaniu Spotkań przyjechała pierwsza grupa młodzieży wraz z przyzakładowej szkoły koncernu. „Od tego momentu w każdym roku przyjeżdża do nas pięć, sześć grup sposród Volkswagena. Uczestniczą w dwutygodniowym cyklu spotkań, którym zamyslem jest postepowanie pamięci i uświadomienie współczesnych zagrożeń gwoli demokracji i praw człowieka. Spotykają się z młodzieżą polską jak i równiez wykonują prace porządkowe w byłym obozie Auschwitz. Poznają także Polskę” – powiedziała Bartuś. Przyjazdy młodzieży finansuje koncern.

Szef Volkswagena Martin Winterkorn w komunikacie informującym o przyznaniu dotacji podkreślił, że praca „w miejscu, które wydaje sie byc tak głęboko wpisane w zbiorową pamięć, stała się dla pracowników obowiązkiem”. „Nasz dar jest przede wszystkim podziękowaniem za to doświadczenie” – napisał.

Międzynarodowy Domek Spotkań Młodzieży został prosty w 1986 roku wraz z inicjatywy niemieckiej organizacji „Akcja Znaki Pokuty”. Olbrzymi wpływ na powstanie Domu dysponowali byli więźniowie obozów zagłady. Placówka aranzuje spotkania jak i równiez dyskusje, które mają służyć znoszeniu barier wynikających z wojennej przeszłości oraz doskonaleniu porozumienia między młodzieżą różnych krajów. Każdego roku Dom Spotkań odwiedza blisko dwiescie grup, głównie z Lokalny i Niemiec.

Celem Fundacji MDSM wydaje sie byc prowadzenie w zakresie oświęcimskiej placówki działalności oświatowo-wychowawczej i kulturalnej w oparciu na temat historię byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Skierowana ona jest w szczególności do krajowej i niemieckiej młodzieży. (PAP)

szf/ jo/ ro/ mrt/ dym/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy