700 ofiar epidemii po Sudanie Południowym

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Przynajmniej 700 osób zmarło w nastepstwie powikłań wywolanych przez leiszmaniozę w Południowym Sudanie – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. Agenda ONZ zajmująca się zdrowiem dowodzi, że przenoszona przez komary i muszki choroba w szybkim tempie rozprzestrzenia się na terenach ustanowionego ostatnio państwa.

Leiszmanioza to głównie dolegliwosc zwierzęca, ale niektóre typy owadów mogą przenosić ją na ludzi. Choroba atakuje wątrobę, układ limfatyczny, może też zaatakować szpik kostny i spowodować śmierć.

Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia Tarik Jasarević mówi, że w tym roku organizacja zanotowała znaczny rozwój przypadków zachorowań w Południowym Sudanie.

a mianowicie _ Od czasu wybuchu epidemii we wrześniu 2009 roku zanotowaliśmy już 18 tysięcy przypadków, sposród czego czterech procent to przypadki, które zakończyły się śmiercią. To oznacza, że mamy około 720 przypadków śmiertelnych. Pierwsze przypadki zanotowaliśmy w prowincjach Górny Nil i Dżonglei, ale nastepnie epidemia rozprzestrzeniła się na inne zbiorowiska ludzie jak i równiez dotknęła głównie dzieci poniżej 17 roku kalendarzowego życia _ – tłumaczy Tarik Jasarević.

Południowy Sudan to najmłodsze i jedno z najbiedniejszych państw świata. Powstało w wyniku odłączenia się terenów zamieszkałych głównie za posrednictwem chrześcijan od czasu muzułmańskich terenów dotychczasowego Sudanu. Na spornych terenach ciagle jednak toczą się bitwy etniczne. Złą sytuację wielu mieszkańców dodatkowo pogorszyła największa od lat posucha, która nawiedziła Afrykę.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy