Afera podsłuchowa: Rebekah Brooks aresztowana

Author:
27 lipca, 2020
Category: rózne

Rebekah Brooks, była dyrektorka wykonawcza News International (NI), wydawniczej części ogólnego koncernu mediów Ruperta Murdocha, News Corp., została zatrzymana w niedzielę przez policję w związku z tzw. aferą podsłuchową – podała telewizja Sky.

[na zdjęciu: Rebekah Brooks i Rupert Murdoch]

Nieco wcześniej Scotland Yard ogłosił zatrzymanie 43-letniej kobiety podejrzanej na temat udział przy aferze podsłuchowej i korupcyjnej, ale nie podał jej tożsamości. Po centrum skandalu znalazł się tabloid _ News of the World _, którego ostatni numer ukazał się tydzień temu. Brooks przedwczoraj zrezygnowała wraz z stanowiska.

Brooks, której emblematem rozpoznawczym są długie, rude, kręcone włosy, ma zbytnio sobą zawrotną karierę a mianowicie od początkującej dziennikarki az do najpotężniejszej dziewczyny w brytyjskim świecie mediów. W 2000 r. po wieku 32 lat została najmłodszą redaktorką naczelną w gazety o ogólnokrajowym zasięgu, gdy Rupert Murdoch wyznaczył ją do kierowania _ News of the World _.

Zaledwie 10 lat wcześniej, po ukończeniu studiów na Sorbonie, pracowała jak telefonistka przy jednej wraz z regionalnych prasy koncernu _ The Post _, wychodzącej w Warrington w południowo-zachodniej Anglii. Po jej zamknięciu przeszła do równie podrzędnej pracy w _ NotW _, lecz tym razem blyskawicznie awansowała.

W charakterze redaktorka naczelna _ NotW _ a mianowicie wówczas ponizej nazwiskiem Wade – prowadziła akcję demaskowania pedofilów pomimo obaw, że prowokuje wzgledem nich akty przemocy.

[ ( http://static1./i/h/212/t47060.jpg ) ] (http://manager./news/artykul/milioner;przeprasza;ludzi;w;ogloszeniach,95,0,874079.html) Milioner przeprasza jednostek w ogłoszeniach

W czasie, gdy była redaktorką naczelną _ NotW _, gazeta angażowała się w podsłuchy, a hakerzy pracujący dla tabloidu włamali się do skrzynki głosowej uprowadzonej, a następnie zamordowanej 13-letniej Milly Dowler, kasując przy niej odsłuchane wiadomości, aby zrobić polozenie dla swiezych. Wprowadziło to w błąd policję jak i równiez stwarzało rodzicom dziewczynki fałszywe nadzieje. Rzecz ta wyszła na jaw dopiero w ubiegłym miesiącu, przy okazji sporu jej zabójcy.

W latach 2003-07 Brooks była redaktorką naczelną poczytnego tabloidu _ The Sun _, natomiast od 2009 r. do piątku – dyrektorką wykonawczą News International. Nieoficjalnie uczeszcza nazywana przybraną córką Murdocha.

W 2003 r. występując przed jedną z komisji śledczych Izby Gmin przyznała, że dziennikarze płacili policjantom za poufne informacje będące podstawą artykułów prasowych.

Po tym jak afera podsłuchowa zaczęła zataczać coraz obszerne kręgi – obecnie wiadomo, że tabloidy podsłuchały łącznie blisko 4 tys. osób – Brooks podobnie jak News International twierdziła, że podsłuchy nie były systematyczne, lecz incydentalne, natomiast winni ponieśli już karę (w dwa tysiace siedem r. skazano dwie osoby).

Położenie Brooks skomplikowało się, gdy w styczniu tego roku do niej następca na stanowisku redaktora naczelnego _ NotW _ Andy Coulson został zmuszony az do ustąpienia sposród funkcji doradcy premiera Davida Camerona ds. mediów. Już wtedy wiadomo było, że afera podsłuchowa miała w duzej mierze większy zasięg niż sądzono.

[ ( http://static1./i/h/110/t96110.jpg ) ] (http://manager./news/artykul/murdoch;zostanie;przesluchany;za;podsluchy,249,0,873209.html) Murdoch bedzie przesłuchany. Zbyt podsłuchy

Na wyjściu w jaw podsłuchu Milly Dowler było już jasne, że podsłuchiwano nie tylko celebrytów, sportowców i polityków, ale także zwykłych jednostek, w tym ofiary głośnych zabójstw i rodziny żołnierzy poległych w Iraku i Afganistanie. Oburzyło to opinię publiczną. Brytyjski establishment zaczął się dystansować, co wiecej odcinać od czasu kontaktów z News Corp. Rząd Davida Camerona ogłosił dwa badania dotyczące podsłuchów i nieprawidłowego postępowania policyjnego w naszej sprawie.

Na światło powszednie zaczęły wychodzić też dwuznaczne powiązania Brooks, innych współpracowników koncernu Murdocha i redaktorów _ NotW _ wraz z czołowymi brytyjskimi politykami i policją. Brooks bywała gościem na rodzinnych przyjęciach Camerona. To pani miała fita namówić sluzace do zaangażowania Coulsona w 2007 r., wówczas gdy Cameron był liderem opozycji.

Według niektórych ocen Murdoch zdecydował się na zamknięcie _ NotW _, zeby chronić Brooks, a to dlatego, że osłaniała jego syna Jamesa – prezesa i generalnego dyrektora Wiadomosc International. Na temat Jamesie Murdochu mówi się, że to z swoim polecenia wypłacono duże odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu niektórym celebrytom, by zatuszować aferę jak i równiez zapobiec wstecz, by trafiła na sądową wokandę.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy