Afera w resorcie finansów. W sprawie VAT-owskiej mafii zarzuty usłyszało już przynajmniej 15 osób

27 lipca, 2020
Category: podatki

VAT-owska mafia miała wykorzystywać fikcyjny obrót sztuczną biżuterią a takze tarcicą (czyli np. listwami czy deskami). Właśnie do tej grupy mieli należeć według informacji „Rzeczpospolitej” Arkadiusz B. a takze Krzysztof B. – współpracownicy Banasia wraz z czasów, gdy ten był zatrudniony przy resorcie finansów.

Z informacji udostępnionych przez Prokuraturę Krajową wynika, że grupa wyłudziła ok. 5 mln zł oraz usiłowała wyłudzić nastepne 840 tys. zł.

Dawni współpracownicy Banasia nie są jednak jedynymi podejrzanymi. Zarzuty przedstawiono co najmniej 15 osobom. Wiemy też o szesc osobach, które trafiły az do aresztów.

Obejrzyj: Zjazd 590. Filia Rozwoju Przemysłu i KUKE Finance wraz z usługą faktoringu

Czytaj też: Skandal po resorcie finansów. Marian Banaś zaskoczony zarzutami

a mianowicie Mechanizm działalności grupy przestępczej polegał dzieki fikcyjnym obrocie towarami, przy wykorzystaniu funkcje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, za posrednictwem wystawianie niegodnych zaufania faktur VAT i pierwotnego przekazywaniu pozostalym podmiotom. Podejrzani mieli też wprowadzać przy błąd organy piszczalkowe skarbowych – poprzez podawanie w deklaracjach VAT danych empirycznych niezgodnych wraz z stanem faktycznym – precyzuje Prokuratura Krajowa.

Poza Arkadiuszem B. a takze Krzysztofem B., zarzuty co do postawiono również Andrzejowi S., który pełnił funkcję Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Dotyczyły one udziału przy zorganizowanej grupie przestępczej, udziału w oszustwach podatkowych a takze ujawnienia tajemnicy służbowej.

Śledztwo w sprawie mafii VAT-owskiej od momentu dwóch latek prowadzi Zachodniopomorski Wydział Prokuratury Krajowej w Szczecinie oraz Centralne Kancelaria Śledcze.

a mianowicie Na razie możemy powiedzieć jedynie tyle, że śledztwo ciągle jest w ciagu – słyszymy od Ewy Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej.

Na artykuł „Rzeczpospolitej” zareagowało już Ministerstwo Finansów. a mianowicie Zarówno Krzysztof B. jak i Arkadiusz B. w momencie zatrzymania nie sprawowali już stanowisk kierowniczych po resorcie finansów, ani poniekad nie byli w nim zatrudnieni. Natomiast odwołanie Andrzeja S. ze posady naczelnika urzędu skarbowego nastąpiło natychmiast wedlug jego zatrzymaniu. Przestępstwa związane z wyłudzeniami VAT są skutecznie ścigane przez właściwe służby, w niniejszym przez KAS. Nikt, który uczestniczy przy przestępczym procederze nie może czuć się bezkarny a mianowicie czytamy po oświadczeniu resortu.

Ogladaj też: Afera z sasiedztwa Banasia. Pewien z swoim najbliższych współpracowników kierował mafią VAT-owską. Giertych uderza

Posiadasz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij naszej firmie przez dziejesie. wp. pl