Aleś Michalewicz zwolniony. Prokuratura odcina się od kontroli

Aleś Michalewicz zwolniony. Prokuratura odcina się od kontroli
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Białoruski opozycjonista powiedział o tym Informacyjnej Filii Radiowej. Wedlug planem Michalewicz udaje się teraz w spotkanie opozycji białoruskiej sposród władzami brytyjskimi.

aktualizacja 19: 32

Prokurator Uniwersalny Andrzej Seremet oświadczył, że prokuratura nie zaakceptowac miała zero wspólnego sposród zatrzymaniem białoruskiego opozycjonisty, Alesia Michalewicza. Został on unieruchomiony przez Straż Graniczną na warszawskim lotnisku. Seremet potwierdził, że choć za Michalewiczem wydano międzynarodowy list gończy, to białoruskie władze nie zaakceptowac wnioskowały o jego aresztowanie.

Najprawdopodobniej podstawą zatrzymania Alesia Michalewicza była prośba od białoruskiej prokuratury, która wpłynęła na podstawie pomocy prawnej zawartej przez Polskę i Białoruś w 1994 roku. Rzecznik MSZ Marcin Bosacki powiedział Polskiemu Radiu, że resort interweniuje już w tejze sprawie.

– _ Według naszej najdogodniejszej wiedzy, prawdopodobnie doszło do pomyłki a mianowicie _ mówił Bosacki.

POSŁUCHAJ RZECZNIKA MSZ:

Szef Białoruskiego Domu Informacyjnego Aleś Zarembiuk powiedział, że jeżeli Michalewicz nie bedzie wypuszczony do końca dnia zamierza wraz z innymi białoruskimi organizacjami działającymi na terenie Polski powołać komitet wyzwolenia, by doprowadzić do uwolnienia Michalewicza.

Michalewicz został zatrzymany na lotnisku Chopina dzieki prośbę białoruskiej prokuratury. Wpłynęła ona az do polskiej prokuratury na podstawie umowy o wsparcia prawnej podpisanej przez Polskę i Białoruś w 1994 roku.

To ta osobiscie umowa, na którą powoływano się między innymi co do obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego, skazanego na cztery i pół roku kolonii karnej czy biznesmena Andrieja Żukauca, którego proces toczy się przy Białymstoku na bazie dowodów zapewnianych przez stronę białoruską.

Rzecznik Straży Granicznej major Justyna Szmidt-Grzech powiedziała, że Michalewicz nie jest unieruchomiony, a jedynie pozostaje az do dyspozycji straży. Dodała, że strażnicy postępują zgodnie z procedurami.

Marcin Bosacki nie chciał wypowiadać się na temat robocie prokratury w sprawie Alesia Michalewicza. Jak poinformowała Straż Graniczna, Michalewicz formalnie pozostaje po dyspozycji Straży do czasu wyjaśnienia jego statusu.

Zatrzymany dziś w warszawskim lotnisku im. Chopina Aleś Michalewicz to opozycyjny polityk jak i równiez były aspirant na prezydenta Białorusi. Był aresztowany po rozpędzaniu poprzez białoruską milicję w nocy wraz z 19 na 20 grudnia opozycyjnej demonstracji zorganizowanej na wyborach prezydenckich. 19 02 został wypuszczony z aresztu śledczego KGB pod warunkiem, ze nie będzie opuszczać stanowiska zamieszkania.

To druga takie wpadka po ostatnich miesiącach, po tymze, jak nasz kraj prokuratura latem tego roku przekazała witrynie białoruskiej poufne informacje o stanie konta Alesia Bialackiego. To metrów. in. na podstawie tych informacji sąd skazał Bialackiego na 4, piec roku kolonii karnej.

Minister spraw obcych Radosław Sikorski tłumaczył dziennikarzom, że MSZ nie ma dostępu do ewidencje osób, poszukiwanych przez białoruskie władze. W takich listach znajdują się osoby oskarżone o terroryzm, ale mogą tak znaleźć się opozycjoniści. Jak podkreślił Sikorski, to organa ścigania powinny poprosić MSZ o weryfikację takich list.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy