AMERYCE: Gates pasuje krytykom woli ws. tarczy

27 lipca, 2020
Category: inne

# dochodzi nieznany cytat, kolaudacja za tekstem „NYT” po drugim akapicie błędnej interpretacji słów Gatesa przez BBC #

20. 09. Nowy Jork (PAP/Pr., AFP, AP, BBC) – Amerykański minister obrony Robert Gates, odpowiadając na łamach dziennika „New York Times” krytykom amerykańskiej decyzji w sprawie anulowania planów wybudowania tarczy antyrakietowej w Europie, zaznaczył, że obecna nowa procedura USA obejmować będzie szerszy wachlarz zagrożeń. Podkreślił również, iż rozstrzygniecie o rezygnacji z planów europejskiego systemu obrony „w żadnym zakresie nie stanowi ustępstwa wzgledem Rosji”.

Przy artykule pt. „Lepsza obrona rakietowa dla bezpieczniejszej Europy”, zamieszczonym przy niedzielę w internetowym wersji „New York Timesa”, amerykański minister defensywy argumentuje, iż nowe oferty administracji Baracka Obamy są „bardziej pragmatyczne” a nowy system a mianowicie oparty w przechwytywaniu rakiet nieprzyjaciela wraz z morza jak i równiez z lądu – będzie zarówno szybszy, jak i skuteczniejszy jeśli idzie o likwidację zagrożenia wraz z strony Iranu.

Mówiąc na temat nowej koncepcji amerykańskiej, Gates stwierdza: „Ta propozycja wydaje sie, krótko mówiąc, lepszym rozwiązaniem – jak uznał to premier Polski Donald Tusk, nazywając ją +szansą wzmocnienia bezpieczeństwa Europy+. To wyrazisty wyraz naszych niezmiennych zobowiązań wobec amerykańskich sojuszników sposród NATO na starym kontynencie – żelazny dowód, że Stany Zjednoczone uważają, że Sojusz winien być silny”.

Gates podkreśla, iż oryginalne propozycje są pragmatyczne. Zaznaczając, iż samodzielnie uważany wydaje sie za pragmatyka, dodaje iż niejednokrotnie odnosił wrażenie, iż sprawy defensywy antyrakietowej uwazane były za posrednictwem niektórych niemalze na granicy świętości, natomiast jakiekolwiek modyfikacje – w charakterze odrzucenie lub złamanie religii. Gates przypomina, iż wraz z takim nastawieniem spotkał się m. in. w czasie dyskusji nad budżetem Pentagonu na 2010 rok kalendarzowy, kiedy odrzucił trzy sugestie nowego uzbrojenia jako „nierealistyczne, nadmiernie drogie i których zapewnie przenigdy nie byłoby można zrealizować w praktyce”.

„Ci, którzy twierdzą, że rezygnujemy z systemu defensywy przeciwrakietowej na starym kontynencie, albo są źle poinformowani, albo też błędnie interpretują nasze działania” – zaznaczył Gates, podkreślając po raz kolejny, że „stanowisko Rosji i do niej ewentualne reakcje nie odegrały żadnej pozycji w sprawie rekomendacji, które to przedstawił prezydentowi Obamie po tej sprawie”.

„Byłem zdecydowanym zwolennikiem obrony przeciwrakietowej od chwili, gdy po raz pierwszy został zaproponowany jeszcze za posrednictwem prezydenta Ronalda Reagana przy 1983 roku kalendarzowego. Chciałbym aczkolwiek, by jak najszybciej stał się on operacyjny, a także do maksimum wykorzystywał po zwalczaniu przyszłych zagrożeń atuty, wynikające wraz z najnowszych technologii” – pisze Gates.

„W Europie istnieć będzie amerykański system obrony przeciwrakietowej, chroniący stacjonujące w tamtym miejscu nasze odziały i grono sojuszników sposród NATO (… ) Wzmacniamy a nie zaakceptowac osłabiamy obronę rakietową Europy” – konkluduje Robert Gates na łamach „New York Timesa”. (PAP)

hb/ woj/

int. 4782059

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy