Aptekarze jak i równiez lekarze wraz z Auschwitz na wystawie po Centrum Dialogu

Aptekarze jak i równiez lekarze wraz z Auschwitz na wystawie po Centrum Dialogu
27 lipca, 2020
Category: inne

Kilkadziesiąt dokumentów związanych z załogą SS w KL Auschwitz, głównie aptekarzami i lekarzami, zostało zaprezentowanych na wystawie „Oni tu byli”, otwartej po środę przy oświęcimskim Centrum Dialogu jak i równiez Modlitwy.

Wśród eksponowanych dokumentów są m. in. imienne upoważnienia do sciagniecia przez esesmanów dodatkowych przydziałów masła i cukru. Na jednej sposród takich kartek żywnościowych znajduje się nazwisko lekarza oddziałów SS w Auschwitz, Horsta Fischera, sądzonego po wojnie w NRD i straconego w 1966 roku. Na innej objawia się miano Heinza Thilo, lekarza oddziałów SS i lekarza obozowego m. in. w obozie cygańskim przy Auschwitz II-Birkenau, który zmarł 13 czerwca 1945 r..

„Są też dokumenty dzieki nazwisko Victora Capesiusa. Od momentu lutego 1944 roku uczestniczył on po eksperymentach farmakologicznych na więźniach, pełniąc do końca egzystowania obozu funkcję kierownika apteki SS. Wydawał gaz Cyklon do gazowania. Był sądzony w 1965 roku w jednym z procesów nazistowskich zbrodniarzy we Frankfurcie nad Menem. Skazano go na dziewięć lat więzienia, lecz wolność odzyskał już w 1968 roku. Zmarł w Goeppingen w 1985 roku” a mianowicie powiedział historyk z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Adam Cyra.

Historyk dodał, że papiery odnalazł przy początkach 2010 jeden wraz z mieszkańców Oświęcimia podczas renowacji domu, którego właścicielem stał się już po wojnie. Zachowało się ich około 300. Dowiedział się na temat wiceprezes rodzimego oddziału Towarzystwa Opieki morzem Oświęcimiem Firm Księżarczyk. Znalazca dokumentów, chcący zachować anonimowość, pozwolił jemu je zeskanować.

Podczas funkcjonowania wystawy przedstawiona została opublikowana w ubiegłym roku książka Dietera Schlesaka, wieloletniego tropiciela śladów zbrodni Victora Capesiusa – „Capesius – aptekarz oświęcimski”. Schlesak o swojej publikacji napisał: „Za jej pośrednictwem zetkną się państwo ze znanym mi osobiście z dzieciństwa masowym mordercą, Victorem Capesiusem – kimś, kto dysponował Cyklonem B i wydawał rozkazy zabijania nim po komorach gazowych, a mimo to az do końca życia uważał się za niewinnego”.

W otworzeniu wystawy uczestniczył były więzień Auschwitz Józef Paczyński (numer obozowy 121). W obozie był fryzjerem. Zakład fryzjerski mieścił się w tym danym budynku co apteka SS. Paczyński widywał Capesiusa. Przy środę były więzień usiadł za stołem, na którym stała posazek góralki, którą w obozie prawdopodobnie wykonał inny więzień – doskonaly polski przedwojenny olimpijczyk Bronisław Czech. Paczyński i Pepik znali się.

Centrum Dialogu i Modlitwy powstało przy 1992 roku kalendarzowego, nieopodal byłego obozu macierzystego Auschwitz. Wydaje sie instytucją katolicką, założoną przez kard. Franciszka Macharskiego po porozumieniu sposród europejskimi biskupami i przedstawicielami organizacji żydowskich. Jego ideą jest zrobienie miejsca spotkań, edukacji, zadumy i modlitwy dla odwiedzających Auschwitz.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau – dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Zespól uzupełniała sieć podobozów. Przy obozie Niemcy zgładzili, przynajmniej 1, jednej miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz obywateli innych państw. (PAP)

szf/ hes/ bk/