Balicki: Pod rządami minister Kopacz pacjenci są bezradni

Balicki: Pod rządami minister Kopacz pacjenci są bezradni
Author:
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

: Prawo jak i równiez Sprawiedliwość złożyło wniosek o odwołanie minister zdrowia Ewy Kopacz. _ Gorszego ministra nie było _- powiedział prezes PiS. Zgodzi się Pan wraz z tym zarzutem?

Marek Balicki, były minister zdrowia, Sojusz Lewicy Demokratycznej: Weszliśmy przy okres konfrontacji wyborczej, przy związku sposród tym wiele ocen i działań wydaje sie podyktowanych regułami kampanii. To nie jest wlasciwy moment na oceny. Byli różni ministrowie, ale nie powiem, że pani minister Kopacz była najgorsza.

[ ( http://static1./i/h/124/t136572.jpg ) ] (http://news./artykul/money;pl;ocenia;rzady;ewy;kopacz;to;stracony;czas,149,0,830101.html) ocenia rządy Ewy Kopacz. To zaprzepaszczony czas Ale nie zakomunikuje Pan też, że wydaje sie najlepsza. Które to błędy minister Kopacz mógłby Pan wypunktować?

Przez cztery okres zasadnicza naprawa systemu służby zdrowia nie nastąpiła. Z kolei nie nastąpiło jakieś załamanie. Niestety to, co się stało, to fakt że pacjent wydaje sie byc bardziej niż pięć latek temu bezradny wobec tego ukladu.

Bezradny?

Przy wielu miejscach w Polsce sluzace do lekarza pierwszego kontaktu nie można się dostać po dniu zgłoszenia. Trzeba czekać na wizytę kilka czy kilkanaście dni. To jest niepokojący sygnał.

Tak jak się historia, że wydatki na służbę zdrowia rosną – opisuje to meldunek – w ciągu czterech lat sposród 30 miliardów do szescdziesieciu miliardów. Natomiast w żaden sposób nie zmieniło to sytuacji pacjentów? Jak stali, tak stoją w kolejkach.

Nakłady zwiększyły się nie totez, że tego rodzaju decyzje były podjęte, wylacznie dlatego, że wzrosły zarobku. Większość ludzi pieniędzy poszła w wynagrodzenia.

Druga sprawa, że wymagania rosną dużo szybciej, natomiast pogarsza się efektywność systemu. Kupowanych wydaje sie byc coraz więcej usług jak i równiez świadczeń, jakie mozliwosci nie znaczy że kazde są podobnie potrzebne. Nie zaakceptowac znaczy to również, że koniecznosci pacjentów są w tenze sposób zaspokajane.

[ ( http://static1./i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://news./artykul/zaskakujace;wyniki;sondazu;dla;partii;tuska,98,0,828258.html) Zaskakujące rezultaty sondażu gwoli partii Tuska
Jednym z zarzutów PiS, który zresztą powtarza się przy kolejnych kampaniach, jest przekształcanie placówek lekarskich w spółki. Według posłów tej partii, to krótka droga sluzace do prywatyzacji.

Trudno nazwać to zarzutem. To w sam raz jest argument. Przekształcenie w spółkę zapoczatkowuje drogę do prywatyzacji. To oczywiście nie znaczy, że prywatyzacja powinien nastąpić.

Zgodnie z najnowszymi przepisami, jeśli samorząd nie spłaci długu szpitala, powinien przekształcić taką placówkę przy spółkę. Minister Kopacz mówi: _ Przymusu nie ma. Jeśli samorządowi to odpowiada, może utrzymywać szpital z długiem _. W tym przypadku chyba aczkolwiek wyjścia nie istnieje?

Tenze przepis to ograniczenie swobody działania samorządu, to wydaje sie byc jasne. W niektórych przypadkach samorząd będzie zmuszony az do przekształcenia. To wcale nie musi być pomyslne z punktu widzenia budżetu samorządowego, poniewaz do spółki dopłaca się więcej. Samo przekształcenie w spółki nie powoduje, że dana placówka przestaje się zadłużać.

[ ( http://static1./i/h/96/t80992.jpg ) ] (http://news./artykul/kopacz;bedzie;negocjowala;z;rostowskim;ulgi;podatkowe,170,0,803242.html) Wydobywajacy będzie negocjowała z Rostowskim ulgi podatkowe
Tak jak Mezczyzna wspomniał, dysponujemy kampanię wyborczą, więc to dobry okres na protesty. A przy służbie stanu zdrowia znalazłyby się niezadowolone środowiska. Lekarze rodzinni narzekają dzieki stawki zbytnio leczenie, pielęgniarki na kontrakty. To będzie okres protestów?

Nie ma takich zapowiedzi. To, że jest okres wyborczy, na temat niczym nie zaakceptowac świadczy. To partie polityczne zaczynają szukać tematów sluzace do krytyki przeciwników. Ale to jest katalogów prawo, zachowują się podobnie jak zwykle w okresie przedwyborczym. Pomijajac manifestacjami, które zapowiada _ Solidarność _, nie ma propozycje większych protestów służby stanu zdrowia.

Zapytam Pana nadal jako strategia. Wniosek o odwołanie minister zdrowia Ewy Kopacz w pół roku przed wyborami ma jakiś sens? Wniosek ten i takie argumenty _ przeciw _ są bardziej polityczne niż merytoryczne?

Opowiem tylko zbytnio siebie. Ja bym takiego wniosku nie składał.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy