Będzie trudniej o kredyt hipoteczny. Jakim sposobem się przygotować?

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Od nowego roku o kredyt hipoteczny będzie ciezej – banki będą wymagać 5 % wkładu własnego. Co więcej, w 2017 roku, żeby móc kupić wymarzony domek czy apartament, będziemy musieli dysponować aż jedną piątą wartości nabywanej nieruchomości. Dla mieszkania na temat wartości 300 tysięcy złotych będzie to więc aż 60 tysięcy złotych. Jednostki planujące takie inwestycje powinny oszczędzać już teraz. Profesjonalisci Związku Przedsiebiorstw Doradztwa Finansowego podpowiadają, od momentu czego zacząć, by w przyszłości bez zbednych problemów stać się posiadaczem własnego M.

**Nowa Rekomendacja S**

18 czerwca Komisja Dozoru Finansowego (KNF) wprowadziła zmiany do Wskazan S, dokumentu określającego standardy usług bankowych z zakresu kredytów hipotecznych. Według nowych postanowień, od przyszłego roku konsumenci ubiegający się o kredyt na hipoteke będą musieli posiadać piec proc. wkładu własnego. To jednak dopiero początek zmian. – _ Z każdym rokiem wysokość wymaganego wkładu ma być większa, aż do 20 procent po 2017 roku _- dowodzi Ewa Kozłowska, ekspert Gold Finance, Związek Firm Konsultingu Finansowego (ZFDF). – _ Dodatkowo, KNF poleca bankom zmiany w zakresie okresu kredytowy. _ _ Według nowych ustaleń, okres ten nie może przekroczyć 35 latek. Rekomendowane wydaje sie natomiast udzielanie kredytów na nie więcej niż 25. Obecnie nabywcy zadłużają się nawet w pół stulecia, czyli aż na dwukrotnie dłużej. _

**Po co zmiany? **

Celem przemian nie jest utrudnienie dostępu az do kredytów, lecz zabezpieczenie stabilności rynku nieruchomości i usług finansowych. Idąc na rękę tym, gwoli których odłożenie kilku badz kilkunastu tysięcy złotych wydaje sie problemem, KNF proponuje, zeby w następnych latach kredyty były dawane z mniejszym wkładem własnym (np. 10 proc. ). Pozostała część kredytu ma obowiazek być jednakze w takiej sytuacji ubezpieczona.

W przyszłym roku plany dotyczące kupna własnego mieszkania czy mieszkaniu staną się jeszcze trudniejsze do zrealizowania. Jeśli na poważnie myślimy o przyszłości we własnych _ czterech kątach _, powinniśmy zacząć oszczędzać już dziś. Jak to jednak zrobić?

**Grunt to dobry plan**

Jak wskazują eksperci ZFDF, podstawą wydajnego oszczędzania wydaje sie byc wyznaczenie samemu celu. W wypadku zakupu apartamentu mieszkalnego będą to pieniądze w wkład własny. Przyjmijmy, że zakup planujemy w dalszej przyszłości. Oznacza to, że pula może wymagać już 20 proc. wartości nieruchomości (2017 r. ). Kredyt na temat wartości 300 tys. zł będzie więc wymagał oszczędności rzędu 60 tys. zł. Jak znaleźć w domowym budżecie tego rodzaju środki?

Ogladaj więcej [ ( http://static1./i/h/89/m254041.jpg ) ] (http://dom./wiadomosci/poradniki/artykul/mieszkanie;dla;mlodych;ustawa;przyjeta,78,0,1388878.html)*Mieszkanie dla Młodych. Ustawa przyjęta *Młodzi otrzymają pomoc państwa dzieki zakup glównego mieszkania lub domu, jednakze jedynie z rynku pierwotnego. Przede wszystkim musimy przeanalizować nasze naklady. Sprawdzić, jaką część zysku pochłaniają realne potrzeby, a jaką fantazje, z których możemy zrezygnować. Z tych drugich powinniśmy wydzielić część, którą będziemy regularnie odkładać. – _ Dobrą praktyką jest wyzwolenie oszczędności w początku miesiąca, zamiast w końcu, wówczas gdy w kieszeni mamy już niewiele pieniędzy – _radzi Ewa Kozłowska, ekspert Gold Finance. – _ Bazy oferują zadania stałe, które pozwolą naszej firmie przelewać określone kwoty na rachunki oszczędnościowe zaraz wedlug otrzymaniu wypłaty. W tenze sposób łatwiej
obronimy się przed pokusą pozostawienia oszczędności i lepiej będziemy gospodarować domowym funduszem. _

Wydatki ograniczyć możemy również analizując opłaty związane z telewizją, Internetem czy usługami telefonicznymi. a mianowicie _ Wskazane jest na przykład skonfrontować ofertę, z której korzystamy, wraz z usługami niskich firm. Możliwe, że zmieniając operatora powiedzie się uzyskać dodatkowe środki _- radzi Ewa Kozłowska z Gold Finance.

**Zaczynamy oszczędzanie**

Podczas gdy już w domowym budżecie znajdą się środki dzieki przyszły wkład własny, powinniśmy zastanowić się nad formą w jakiej będziemy je gromadzić. Przysłowiowa _ skarpeta _ nie jest poniewaz ani najlepszym, ani najbezpieczniejszym sposobem oszczędzania. Lokaty co prawda nie dają szans dzieki duże dochody związane z oprocentowaniem, pozwalają jednak uchronić pieniądze zanim ich przesadnym wydawaniem. Podobnie jest z kontami oszczędnościowymi. Te nie zaakceptowac wiążą się jednak z żadnymi szczególnymi zobowiązaniami. Kuszą natomiast mechanizmami, które wspomogą w wytrwaniu w postanowieniach (ograniczenia po wypłacie środków oraz płatne przelewy z takich kont).

Czytaj więcej [ ( http://static1./i/h/160/m254624.jpg ) ] (http://dom./wiadomosci/poradniki/artykul/polakow;stac;na;wiekszy;kawalek;mieszkania;gorzej;z;kredytem,213,0,1400277.html)*Polaków stać na większy „kawałek mieszkania”. Gorzej wraz z kredytem *Kredyty w 100 proc. wartości nieruchomości mają przed sobą już tylko dwa i pół miesiąca życia. Rośnie też ich naklad pieniezny. Mając przy perspektywie zbieranie funduszy przez kilka czasów, warto także zastanowić się nad jednym sposród programów oszczędnościowych, które mogą wygenerować wyższe zyski. – _ Wybór produktu winien być zawsze dostosowany az do indywidualnych wymagan oszczędzającego _ – dowodzi Piotr Nowak, ekspert Expander Advisors. – _ Przy wyborze nadrzedny jest między innymi sezon, przez który chcemy gromadzić fundusze i wysokość i częstotliwość wpłat. Do lokat nie możemy na przykład dokładać środków w czasie ich trwania.
Są ów kredyty jednak relatywnie krótkie, mogą trwać np. miesiąc, po którym możemy zdecydować się na inną formę oszczędzania. Programy wymagają regularnych wpłat i są najczęściej długoterminowe, jednak dają szansę wygenerowania wyższego profitu niż inwestycji, ponieważ są oparte o fundusze pod inwestycje. Konta oszczędnościowe nie wymagają natomiast oraz regularnych wpłat, ani nie blokują środków. Nie dają jednak również zbyt dużych zysków –podsumowuje specjalista Expandera._

**Oszczędzamy jak i równiez inwestujemy**

Jeśli dysponujemy już jakimś kapitałem, warto także pomyśleć na temat jego zainwestowaniu. Jak wskazują eksperci, nawet mniejsze kwoty mogą zostać z po ten sposób skutecznie pomnożone. – _ Popularnym wyjściem są zasoby finansowe inwestycyjne, które z 1 strony dają szansę w spore zyski, z pozostalej jednak wiążą się wraz z ryzykiem straty części środków. Innym, bezpieczniejszym rozwiązaniem, są produkty strukturyzowane, które dają gwarancję ochrony kapitału nawet w stu % _. _ Zyski natomiast mogą być zbliżone sluzace do wyników funduszy inwestycyjnych, albowiem produkty strukturyzowane mogą opierać się dzieki różnych aktywach, od kursów walutowych po akcje i fundusze inwestycyjne włącznie a mianowicie _twierdzi Piotr Nowak sposród Expandera.

_ _

W każdym przypadku, przed podjęciem decyzji warto skontaktować się z doradcą finansowym, który pomoże dobrać najlepszy wyrób i podpowie w który sposób najefektywniej oszczędzać i inwestować uzywane przez nas pieniądze. Adekwatny wybór ułatwi bowiem oszczędzanie i tym samym przybliży realizację marzenia o własnym M.

Czytaj więcej w

  • Zmiany po kredytach: niezbędny wkład własny i krótszy okres spłaty
  • Przyjęli projekt w sprawie cen nieruchomości
  • Apartament dla Młodych. Do których mieszkań dopłaci państwo?
  • Chcą zmian w programie Mieszkanie dla Młodych

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy