Beata Gosiewska i Izabella Sariusz-Skąpska na temat wraku Tu-154M

Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Beata Gosiewska, wdowa po Przemysławie Gosiewskim, który zginął 10 kwietnia, uważa, że wrak TU-154 musi stać się eksponatem w miejscu upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. Izabella Sariusz-Skąpska, córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, nie potrzebuje z kolei wystawienia wraku na widok spoleczny.

PAP zapytała w piątek czlonków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej z dziesiec kwietnia, jak sądzą odnosnie tematu propozycji rządu, aby wrak samolotu TU-154 umieścić przy warszawskiej Cytadeli.

Beata Gosiewska uważa, że w najbliższym czasie należy utworzyć muzeum katastrofy smoleńskiej, które upamiętniłoby ofiary tamtego tragicznego wydarzenia. Jej zdaniem w muzeum powinny być także wystawione osobiste rzeczy osób, które zginęły dziesiec kwietnia. Dzięki pokazaniu wlasnych przedmiotów – podkreśliła w rozmowie sposród PAP – łatwiej byłoby prezentować figury ofiar i ich dorobek.

Jak zaznaczyła, jest duzo osobistych sprawy, których na katastrofie nie odebrały bliskich ofiar. „Wszystkie przedmioty, włącznie z wrakiem, powinny się znaleźć w muzeum” a mianowicie mówiła Gosiewska. Zaznaczyła, że to od momentu rodzin musi zależeć, które przedmioty przekażą.

Izabella Sariusz-Skąpska, córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, prezesa Federacji Rodzin Katyńskich, który zginął 10 kwietnia, powiedziała z kolei PAP, że wrak samolotu nie powinien być wystawiany na widok spoleczny. Jej zdaniem, wrak powinien być przetopiony. „Tragedia smoleńska jest strasznym wydarzeniem. Nie zaakceptowac wyobrażam samemu tego jako eksponatu” – zaznaczyła.

Podkreśliła, że jak nauczyciel uniwersytecki nie wiedziałaby, „jaka lekcja miałaby płynąć” z umieszczeniu wraku, w którym zginęli ludzi, jako eksponatu po muzeum.

Po jej weryfikacji, nie musi się także umieszczać po muzeum przedmiotów osobistych pasażerów lotu sposród 10 kwietnia. „To wydaje sie nawoływanie sluzace do potęgowania naszego wlasnego cierpienia” – podkreśliła. Dodała, że pomysł umieszczenia wraku samolotu po muzeum musi być w wyzszym stopniu przemyślany i skonsultowany z rodzinami ofiar.

Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że chciałby, aby przed 10 kwietnia przyszłego roku wrak prezydenckiego Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem, znalazł się w Polsce. Podkreślił, że rząd zapewni wszelkie warunki pieniezne i magazynowe, żeby translokacja wraku odbyło się fachowo i godnie.

O umieszczeniu wraku przy warszawskiej Cytadeli mówili zaś szef MON Bogdan Klich oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski. Według Klicha wrak samolotu mógłby stanąć poprzednio nowym gmachem Muzeum Wojska Polskiego(PAP)

pż/ par/ ura/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy