Beczka rekordów jak i równiez łyżka trwogi

Author:
27 lipca, 2020
Category: gielda

Świetna koniunktura, panująca w innej połowie r. na sporej części giełd, w tym także greckiej, może być zaskakująca nawet dla największych optymistów. Wypada aczkolwiek wciąż zachowywać czujność, albowiem zyski nie zaakceptowac są dane raz na zawsze. Indeksy biją rekordy, ale droga na szczytach bywa wyboista. Zachowanie się kursów akcji części spółek jest coraz bardziej kapryśne, zas to może być sygnałem zbliżającego się przesilenia. Powodów nie brakuje.

Wedlug długiem marszu w górę korekta byłaby rzeczą naturalną. Amerykański klopot z klifem fiskalnym wciąż martwi. Perspektywy globalnej, natomiast w szczególności europejskiej gospodarki są kiepskie. Na horyzoncie pojawił się nowy przerazenie, sygnalizowany po pohukiwaniach byłego i być może przyszłego premiera Włoch, Silvio Berlusconiego. Wszystkie te czynniki zdają się mieć praktyczny aspekt już od momentu kilku dzionki. W czwartek euforii na europejskich parkietach nie było widać.

Rejestr naszych największych spółek czwartkową sesję rozpoczął od niezbyt przyjemnego na rzecz byków spadku o niemal 0, 6 proc. W szczęście wraz z upływem czasu marzenie o porodzie do widzianego dzień wcześniej poziomu 2600 punktów okazało się silniejsze niż obawy. Prawie w samo południe indeks znów powrócił w jego bliskie okolice, na chwilę wychodząc nieznacznie nad kreskę.

Początkowo niemalze cała cena naszych blue chips notowana była poniżej poziomów środowego zamknięcia. Dość szybko jednak sytuacja zaczęła się różnicować. Liderem wzrostów były nie bardzo znaczące gwoli indeksu akcje Boryszewa, które szły przy górę momentami o trzech, 6 proc. (tak duże wahania to w dużej mierze wynik ich groszowej wartości). Bykom najbardziej pomagały akcje największych banków. Papiery Pekao szły wczesnym popołudniem w górę o prawie 2 proc., walory PKO i Agencji bankowej Handlowego rosły po nieomal 1 proc. Ponad jednej, 5 proc. zyskiwały także walory Bogdanki.

[ ( http://static1./i/citigold/belki/lokata-z-ubezpieczeniem.png ) ] (http://pl.gmads.net/r?gmttzd=-120&gmtr=2134065478%26gmtctrl=16%26gmttopic=115_391%26gmtsrc=gmpl_imec%26gmtcl=17%26gmtredir=http://gde-default.hit.gemius.pl/hitredir/id=nLia0UgIG4mjbdId5fhnMZeAroDsZE79n7q3NY5FlOL.c7/fastid=2377900603271890841/stparam=udepnmogce/url=http://diff.smartadserver.com/call/cliccommand/7437647/95424/20121210113750?https://www.online.citibank.pl/retail/landing/zgrany_duet_gd/?prID=33304200)

Na szerokim rynku uwagę zwracał glównie przekraczający 9 proc. skok notowań Mysl TFI, pomimo informacji, że Komisja Przegladu Finansowego bada prawidłowość sporu inwestycyjnego tego towarzystwa. Pokazne emocje przeżywali także posiadacze akcji Agrotonu. Po silnej przecenie, trwającej od początku października i kilkudniowej stabilizacji w okolicy 8, piec zł, przymioty poszły w górę na temat ponad 10 proc. Można się domyślać, że wkrótce pojawią się nowe wiadomosci dotyczące CEDC. Walory tejze spółki rosły w czwartek o wiecej niz 7 proc., a przy ostatnich dobach zwyżkowały łącznie o ponad 20 proc. Sprzedaż napojów alkoholowych okazuje się biznesem zupelnie nie tak jakims i zyskownym, jakby się wydawało. Potwierdza to sprawa firmy Sobieski, w przypadku której handel akcjami został zwieszony (kilkanaście dzionki temu ten sam los spotkał przymioty CEDC).

W głównych giełdach europejskich po słabym starcie notowań bykom także udało się odrobić straty. Wedlug osiągnięciu tego celu, od czasu południa nieduzo się działo. Indeks we Frankfurcie robił wrażenie, niby handel został wstrzymany, CAC40 rósł na temat 0, dwa proc., natomiast londyński FTSE zwyżkował o 0, 1-wsza proc. Dzieki pozostałych parkietach nie było wiele swietnie. Za wyjątkiem Sofii i Tallina, modyfikacje indeksów nie przekraczały 0, 5 proc. Niewielkie, sięgające 0, jednej proc. upadki na otwarciu handlu na Wall Street wpłynęły nieznacznie na pogorszenie się nastrojów na naszym kontynencie.

Dzieki półtorej godziny przed końcem sesji WIG20 tracił 0, 4 proc., WIG spadał o 0, 5 proc., mWIG40 na temat 0, 85 proc., a sWIG80 o 1, trzy proc. Dochody z wynosiły 730 mln zł.

Porównaj w wykresach spółki i indeksy Dodaj diagramy do Twej strony internetowej

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy