Benedykt XVI będzie miał tytuł emerytowanego papieża

Benedykt XVI będzie miał tytuł emerytowanego papieża
27 lipca, 2020
Category: inne

# szczegóły ubioru emerytowanego papieża, informacje nt. ostatniej audiencji generalnej Benedykta XVI #

26. 02. Watykan (PAP) – Po abdykacji Benedykt XVI będzie miał tytuł „emerytowanego papieża” – powiedział we wtorek dziennikarzom rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. To sam papież zdecydował na temat tytule w trakcie konsultacji wraz z udziałem innych osób – wyjaśnił.

„To papież wydaje sie byc najważniejszą osobą podejmującą taką decyzję. Narady w naszej sprawie prowadzono z kardynałem kamerlingiem, z Sekretariatem Stanu i sposród Kolegium Kardynałów, by uzyskać ich porady, ale zdanie należało do papieża” a mianowicie wytłumaczył ksiądz Lombardi. Przytoczył słowa Benedykta XVI: „Pragnę być tak nazywany”.

Podkreślił, że przypuszczalnie po przy jednym spotkaniu pierwszy przy historii tytuł emerytowanego papieża będzie używany.

Dodał, że do obecnego papieża wedlug ustąpieniu będzie można zwracać się wciaz „Wasza Świątobliwość”. Zdecydowano również, że wedlug abdykacji Benedykt XVI będzie nosić prostą białą sutannę. Wybrał az do niej brązowe buty, jakie otrzymał od szewców w mieście Leon w Meksyku podczas swojej pielgrzymki w marcu zeszłego roku.

Na abdykacji Benedykt XVI nie będzie już nosił Pierścienia Rybaka, zas pieczęć papieska zostanie anulowana. Co się stanie z pierścieniem – nie wyjaśniono. Wcześniej o jego zachowanie – pomimo przepisów nakazujących jego zdewastowanie w przypadku śmierci papieża – apelował twórca pierścienia, znakomity rzymski złotnik i historyk sztuki Claudio Franchi, zwracając uwagę na jego duze historyczne istota.

Ksiądz Lombardi poinformował, że z całego świata napływają przesłania dla ustępującego po czwartek Benedykta XVI. Są wśród tych propozycji telegramy od czasu głów państw – dodał.

Według zapowiedzi dyrektora biura prasowego Metropolii Apostolskiej w ostatniej audiencji generalnej papieża w środę o godzinie 10. trzydziestu na placu Świętego Piotra udział weźmie co najmniej piecdziesiat tys. osób. Tyle rozdano kart wstępu. Bez nich również każdy będzie miał prawo uczestniczyć w tym pożegnalnym spotkaniu sposród papieżem.

Oprócz tego ks. Lombardi poinformował, że w papieskim apartamencie przejrzano wszystkie papiery związane z zarządzaniem Kościołem, również z czasów, kiedy Joseph Ratzinger był prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Kazde te materiały trafią az do odpowiednich archiwów – powiedział rzecznik. Podkreślił, że Benedykt XVI zabierze ze sobą do Castel Gandolfo, a potem do nowej rezydencji w Watykanie wyłącznie prywatne notatki.

Mówiąc o niedawnych punktach systemu na czwartek, czyli dzień abdykacji, rzecznik Watykanu poinformował, że na temat godzinie jedenascie papież pożegna się wraz z kardynałami. Pałac Apostolski opuści przed godziną 17 i uda się samochodem dzieki lądowisko helikoptera w Ogrodach Watykańskich. Stamtąd odleci az do podrzymskiej posesji w Castel Gandolfo.

Prekursorskim publicznym aktem papieża Benedykta XVI będzie pozdrowienie wiernych z balkonu pałacu po Castel Gandolfo o godzinie 17. trzydziestu.

Pontyfikat formalnie zakończy się o godz 20. Symbolicznym znakiem jego zamknięcia będzie zakończenie na temat tej porze warty halabardzistów Gwardii Szwajcarskiej przed wrotami letniej rezydencji.

Informując na temat planach kardynałów, dotyczących wakatu w Metropolii Apostolskiej, ks. Lombardi podał, że na wstepie ich posiedzenia poprzedzające konklawe rozpoczną się zapewne przy poniedziałek, cztery marca.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ az/ mc/