Białas: Co na Jackson Hole?

27 lipca, 2020
Category: waluty

W niewiele to pomoże po ożywieniu trendu aprecjacyjnego dolara, przynajmniej az do czasu, aż decyzja na temat podwyżce nie zaakceptowac stanie się namacalna. Grudzień wciąż pozostanie najbardziej wykonalnym terminem, więc na ów moment wydaje sie niewiele powodów, by kupować USD.

Obok mniej agresywnym zacieśnianiu Fed, rynki finansowe powinny w dalszym ciagu cieszyć się z obfitej nadpłynności i kontynuować wyszukiwanie stóp zwrotu. Rynki wschodzące będą zadowolone z takiego rozwoju sytuacji, podobnie jak AUD i NZD. JPY jak i równiez EUR nie czują przemocy, by zacząć tracić w wartości, dopóki BoJ jak i równiez ECB nie zaznaczą wlasnej obecności. Pozycja na GBP stała się zdradliwa, gdyż ostatnie informacje z Wlk. Brytanii nie rysują tak ponurego portretu, jak się pierwotnie obawiano. Miejmy nadzieję, że wrzesień przyniesie odpowiedzi na kilka pytań (Jak silna jest gospodarka USA? Dokąd zmierza Wlk. Brytania w sprawie Brexitu? Na jak duzo odważy się BoJ? ) i obudzi zmienność w FX.

Przyszły tydzień: NFP, PMI/ISM, HICP z Eurolandu, CAPEX wraz z Australii

Pod spodem kątem śledzenia wydarzeń gospodarczych przyszły tydzień może być podobny sluzace do mijającego. Po centrum czujnosci będzie piątkowy raport w branzy pracy NA JUKATAN. Jesteśmy na dwóch bardzo silnych odczytach zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym zbyt czerwiec (292 tys. ) i lipiec (255 tys. ), które przygasiły obawy o siłę ożywienia wedlug zdumiewającym spowolnieniu w kwietniu.

Regionalne wskaźniki zatrudnienia pozostawały w pod koniec lata stabilne, a wnioski o zasiłek na rzecz bezrobotnych utrzymują się obok historycznych minimach. Stąd istnieje ryzyko, że wzrost zatrudnienia wypadnie powyżej prognozowanych 180 tys. Powinno to pozwolić na zmniejszenie stopy bezrobocia o 0, 1 pkt proc. sluzace do 4, jedenastu proc. Na rzecz odbioru papieru duże znaczenie będzie mieć dynamika wynagrodzeń, gdyż poniekad przy spodziewanym wzrośnie płac o 0, 2 proc. m/m dynamika roczna spowolni do dwóch, 5 proc. z dwóch, 6 proc. Słabszy wynik tutaj może zniwelować potencjalnie pozytywną reakcję USD na większy przyrost zatrudnienia. Poniekad bardzo dobry raport NFP posiada nikłe okazje na zwiększenie szans w wrześniową podwyżkę Fed, ale powinien zwiększyć zaufanie rynku, że pula centralny dokona ruchu poprzednio końcem roku kalendarzowego.

Ponadto przy kalendarzu dysponujemy PCE Core (pon), raport ADP oraz Chicago PMI (śr), ISM dla przemysłu (czw) jak i równiez bilans gospodarki zagranicznego (pt). Wyróżnia się PCE Core, który dzierzy spaść do 1, 5 proc. r/r z 1-wsza, 6 proc., co poniekad będzie gołębim sygnałem na rzecz Fed. Spośród członków Fed przemawiać będą Rosengren jak i równiez Kashkari (śr), Mester (czw) i Lacker (pt).
W Europie święto bankowe przy Wielkiej Brytanii mialo wyraźnie odbić się w aktywności rynków finansowych.

Z danych ze strefy euro mamy wstępne szacunki inflacji HICP (śr), gdzie oczekuje się lekkiego podbicia az do 0, trzy proc. r/r z 0, 2 proc. Rozczarowanie powinno mieć większy wpływ w zachowanie EUR. Czwartek daje wysyp odczytów PMI dla przemysłu, choć głównie będą one rewizją wstępnych szacunków. Z Uk otrzymamy pierwsze odczyty PMI dla przemysłu (czw) i sektora budowlanego (pt). W obu przypadkach oczekiwane wydaje sie odbicie po silnym tąpnięciu w lipcu, choć prognozy wciąż pozostają pod granicą 50 pkt. Lepsze osoby mogą podtrzymać krótkoterminowe odreagowanie funta.

Na terytorium polski mamy wstępny PKB zbytnio drugi kwartał (wt), który będzie drugim odczytem na szybkim szacunku z połowy miesiąca. Tym razem otrzymamy wiadomosci szczegółowe, które powinny wskazać słabość lokaty stojącą zbyt rozczarowującą dynamika PKB trzy, 1 proc. Wstępny szacunek CPI (śr lub czw) w pod koniec lata ma ustabilizować się na -0, 9 proc. r/r. Po indeksie PMI dla przemysłu (czw) spodziewamy się odbicia do 51, 1-wsza z 50, 3 po lipcu. W wyzszym stopniu niż wiadomosci o nurcie dla złotego zadecyduje sentyment zewnętrzny przy połączeniu z rozpoczętą debatą o potencjalnej obniżce ratingu Polski po kolejnym tygodniu przez Moody’s. Bilans ryzyk pozostaje negatywny dla złotego.

W Japonii, choć kalendarz zawiera odczyty stopy bezrobocia, sprzedaży detalicznej i wytwórczosci przemysłowej, rynek jena tradycyjnie wykaże małe zainteresowanie. Stąd USD/JPY pozostaje pod wpływem wydarzeń dzieki rynkach zewnętrznych z największą uwagą w dane sposród USA. Poza tym z Azji otrzymamy sierpniowe odczyty indeksów PMI sposród Chin (czw). Wskaźnik prywatny i spoleczny balansują blisko poziomu równowagi, więc mocniejsze odchylenia mogą rzutować dzieki rynkowym sentymencie.

Na Antypodach najważniejsze będą prognozy przyszłych wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstw przy Australii (CAPEX), ale po kalendarzu dysponujemy także pozwolenia na budowę (wt) i sprzedaż detaliczną (czw). Minione sygnały wraz z gospodarki Australii są w większości dobre, więc informacje nie maja obowiazek zaburzyć przemocy aprecjacyjnej AUD. W Oryginalnej Zelandii dysponujemy pozwolenia na budowę domów (wt), które będą drugorzędne. W Kanadzie na glównym planie wydaje sie byc odczyt PKB za inny kwartał (śr). Annulizowany spadek o 1, 5 proc. wynika wraz z spustoszenia wywołanego przez majowe pożary lasów. Jednak chociazby po wyłączeniu tego faktora ostatnie wskazania z gospodarki Kanady są słabe, jakie mozliwosci może budować presję na CAD.