Białoruś: Intelektualiści w obronie zwalnianych z przyczyn politycznych

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Reprezentanci białoruskiej inteligencji zwrócili się w środę z apelem do władz o zaprzestanie zwalniania osób z roboty z przyczyn politycznych. Ponizej apelem podpisały się tak znane ludzie jak filozof Walancin Akudowicz czy opozycjonista Alaksandr Milinkiewicz.

Pisarze apelu przypominają, że z przedsiębiorstwa „Hranit” w Mikaszewiczach zwolniono 6 przedstawicieli niezależnego związku fachowego, a wraz z fabryki „Szkłowałakno” w Połocku szefa tamtejszego oddziału opozycyjnej Partii BNF.

Jednocześnie z uniwersytetu przy Grodnie z przyczyn politycznych zwolniono dwóch pracowników prawdziwych, a jeden sam odszedł w proteście przeciwko naciskom na wykładowców.

„Zwalnianie sposród pracy wraz z motywów politycznych nie tylko przesadza łamanie prawa pracy i międzynarodowych zobowiązań w ramach Międzynarodowej Organizacji Pracy. To także łamanie konstytucji i ustaw Białorusi, czego władze nie mogą nie rozumieć, a mimo to nie zaprzestają wlasnych działań” – napisali intelektualiści.

Wyrażają wyobrazenie, że zwalnianie z roboty stanowi cos wiecej niz mechanizm ucisku na ludzie o odmiennych przekonaniach oraz wytwarzania atmosfery strachu. „To także instrument polityki cudzoziemskiej, który wydaje sie wykorzystywany wtedy, gdy zauważalne stają się tendencje sluzace do normalizacji stosunków z Unią Europejską” a mianowicie piszą sygnatariusze, wyrażając wyobrazenie, że wśród przedstawicieli władz są jednostki, które nie zaakceptowac chcą poprawy stosunków sposród UE.

„Taka polityka wydaje sie bardzo niepewna, bo może doprowadzić do utraty niezależności. Dlatego apelujemy do wszystkich, w tym do przedstawicieli władz, którym kosztowna jest Białoruś, by przeciwstawili się tejze +piątej kolumnie+” – odczytujemy.

Intelektualiści wzywają też białoruskie społeczeństwo, zeby dało razem solidarności wraz z zwalnianymi jak i równiez prześladowanymi sposród przyczyn politycznych, pomagając dywanom moralnie jak i równiez materialnie.

Do Międzynarodowej Strukturze Pracy, strukturze związkowych jak i równiez międzynarodowej społeczności demokratycznej apelują zaś o reakcję na łamanie w Białorusi prawa do roboty.

Wśród sygnatariuszy są m. in. historycy, filozofowie jak i równiez pisarze, w ponizszym pisarz Uładzimir Arłou badz poeta i lider opozycyjnej kampanii „Mów Prawdę! ” Uładzimir Niaklajeu.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mc/