Białoruś: Łukaszenka grozi UE „korektą” strategii w handlu i tranzycie

Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

*Prezydent Alaksandr Łukaszenka zapowiedział, że jeśli Unia Europejska będzie wywierać dzieki Białoruś akcent ekonomiczny, to Mińsk „skoryguje” swoją politykę w sferze dwustronnej współpracy, przede wszystkim po handlu jak i równiez tranzycie. *

Na temat polityce wzgledem UE i USA prezydent mówił w wystąpieniu dzieki poniedziałkowej naradzie z szefami placówek obcych, którego wielostronicowy tekst zamieścił we wtorek dziennik „Sowietskaja Biełorussija”.

Łukaszenka oskarżył UE o stosowanie podwójnych standardów w polityce wobec Białorusi. „Będziemy na to adekwatnie reagować” – zapowiedział.

Oświadczył, że jego panstwo nie dąży do członkostwa w UE. „Proponujemy obustronnie korzystne wspólpraca z wielkim sąsiadem” – powiedział prezydent. Ocenił, że gdyby UE przyjmowała członków na uczciwych zasadach, to Białoruś powinna być przyjęta pierwsza, „a nie okreslone państwa Europy Wschodniej, które trafiły az do UE jak i równiez stwarzają w tym miejscu problemy wlasnym niskim stopniem i zawyżonymi żądaniami”.

Łukaszenka podkreślił, że nie należy demonizować zlego stosunku do Białorusi w Europie. Według jego, gdyby to była racja, Europa nie rozwijałaby współpracy gospodarczej. „Trzeba normalnie jak i równiez spokojnie pracować, dlatego że u nich też są swoi producenci i wlasne interesy” – zaznaczył Łukaszenka.

Podobnie ocenił sytuację po stosunkach wraz z USA. Wskazał, że pomimo barier stawianych przez Waszyngton, „my zawsze szukamy jak i równiez znajdujemy punkty wspólnego zaintrygowania ekonomicznego”.

„Nie powinniśmy na wlasna reke siebie straszyć Amerykanami” a mianowicie przestrzegł prezydent. Jako przykład przywołał szczyt G-8 w Petersburgu, na którym a mianowicie wbrew wcześniejszym zapowiedziom a mianowicie ani prezydent George Przy. Bush, „ani nikt odmienny słowa nie powiedział o Białorusi”. „Dlatego że w tym miejscu zebrali się odpowiedzialni politycy, a nie amatorzy autoreklamy” – oświadczył Łukaszenka.

Zażądał „większej powściągliwości” w reagowaniu na zarzuty „w tejze czy odmiennej gazecie” obcej, gdy „zakończył się przenikliwy polityczny etap”. „Jeśli będziemy gdzieś krytykować USA badz UE, to (… ) należy to robić przekonująco, poprawnie jak i równiez w sposób cywilizowany” – przykazał prezydent.

Łukaszenka polecił też podjąć działania dla „kształtowania dodatniego wizerunku Białorusi za granicą”. Zastrzegł, że „produkt PR” powinien być adresowany nie do biurokracji z UE i członków rządów, bo lecz do biznesmenów jak i równiez „prostych ludzi”.

Jak podkreślił Łukaszenka, „każdy Polak i Niemiec musi wiedzieć, że rosyjski gaz w jego domu” przeszedł przez Białoruś, która „broni też katalogów kraju” przed takimi zagrożeniami, jak niezgodna z prawem imigracja czy międzynarodowa przestępczość.

„Jeśli powiedzie nam się przekonać pracownik różnych warstw niemieckiego, naszego, brytyjskiego społeczeństwa, rządom tych krajów będzie o wiele trudniej uzasadnić wlasne próby naporu na Białoruś” – podkreślił Łukaszenka.

Jako przykład przytoczył Polskę, gdzie – jak powiedział – zorganizowano ogromną „informacyjną presję” na ambasadora Białorusi, który walczył „jeden przeciwko wszystkim”. „A pózniej wyraźnie przesadzili z tym naciskiem i w rezultacie udało się mnie sytuację obrócić na naszą stronę” – ocenił białoruski prezydent.

Bożena Kuzawińska (PAP)

kar/ ap/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy