Bobby McFerrin na inauguracji 41. Ogólnopolskiego Turnieju Chórów w Legnicy

Bobby McFerrin na inauguracji 41. Ogólnopolskiego Turnieju Chórów w Legnicy
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Koncertem wraz z udziałem amerykańskiego wokalisty jazzowego Bobbiego McFerrina rozpoczął się w czwartek wieczorem po Legnicy 41. Ogólnopolski Konkurs Chórów Legnica Cantat.

McFerrin wystąpił z Kameralnym Zespołem Muzy Północno-Wschodniej i Popołudniowej Pro Forma z Olsztyna. Twórca zaśpiewał utwory muzyki klasycznej, m. in. Fryderyka Chopina, rozrywkowej i jazzowej.

Sluzace do tegorocznej edytowaniu Legnica Cantat zakwalifikowało się 10 chórów z całej Polski. Powalczą one na temat główną nagrodę festiwalu a mianowicie Lutnię wykladzinom. Jerzego Libana. Oprócz koncertów konkursowych uczestnicy festiwalu będą mogli wysłuchać m. in. występu chóru The Elizabeth Singers z Japonii.

W ramach festiwalu odbędą się również warsztaty wokalne, które poprowadzi specjalista od˙emisji głosu, współpracownik Bobbiego McFerrina, Roger Treece. Impreza zakończy się 16 maja.

Bobby McFerrin urodził się jedenascie marca 1950 r. w Nowym Jorku w USA. Wychował się w bliskim muzyków a mianowicie jego opiekunowie byli śpiewakami operowymi. Na nauce przy Juilliard School i Sacramento State College pracował w charakterze akompaniator, a następnie w charakterze pianista i wokalista. Przy 1979 r. wystąpił wraz z wokalistą Jonem Hendricksem, swoim kariera wokalna rozpoczęła się jednak później, po występie w towarzystwie sekcji rytmicznej na Kool Jazz Festival w 1981 r.

W ciągu pozostalych dwóch lat stworzył opierający się w bezsłownych improwizacjach styl śpiewania, stając się już w połowie latek 80. najpopularniejszym wokalistą jazzowym świata. Koncertował m. in. z Wyntonem Marsalisem, Wayne’em Shorterem, Robinem Williamsem i Manhattan Transfer.

W 1982 r. nagrał swoją pierwszą płytę zatytułowaną „Bobby McFerrin”. Wielki komercyjny sukces przyszedł wraz z nagraniem, jak się okazało później, platynowej płyty „Simple Pleasure” zawierającej słynną piosenkę „Don’t worry, be happy”.

Grajek nagrał kilkanaście solowych płyt, w tym metrów. in. „Round Midnight” w 1985 r. z Herbiem Hancockiem, „Hush” w 1992 r. sposród udziałem wiolonczelisty Yo-Yo-My, „Play” w 1992 r. z Chickiem Coreą, „Mozart Sessions” w 1996 r. sposród interpretacjami utworów klasycznego kompozytora oraz „Beyond Words” przy 2003 r. m. in. z Chickiem Coreą jak i równiez Richardem Boną. Dotąd otrzymał 10 nagród Grammy.

McFerrin wykonuje utwory z muzyki jazzowej, chodliwej i doskonalej. Słuchacze podziwiają m. in. czterooktawową skalę jego głosu i łatwość w przechodzeniu od wielkich dźwięków, śpiewanych falsetem, sluzace do niskich dźwięków basowych.

Polski przed polską publicznością artysta zaprezentował się trzykrotnie. Przy kwietniu koncertował w Zabrzu i Częstochowie. Po legnickim koncercie planowane są kolejne dwa, przy sierpniu a mianowicie w Warszawie jak i równiez Krakowie. (PAP)

pdo/ hes/ mag/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy