Bp Tomasik objął urząd biskupa radomskiego

27 lipca, 2020
Category: rózne

Biskup Henryk Tomasik w czwartek przejął kanonicznie urząd arcypasterza radomskiego. Po sobotę w radomskiej katedrze odbędzie się ingres nowego ordynariusza diecezji radomskiej.

Jak poinformowało w komunikacie prasowym Biuro Prasowe Komisji Episkopatu Naszego kraju, w czwartek w południe w Radomiu rozpoczęły się uroczystości związane z kanonicznym przejęciem urzędu biskupa radomskiego przez bp Henryka Tomasika. W obecności Kolegium Konsultorów dotychczasowy osoba zarzadzajaca diecezji bp Stefan Siczek odczytał bullę nominacyjną.

Ingres nowego biskupa do katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu odbędzie się w najbliższą sobotę, czternascie listopada o godz. 15. Homilię wygłosi metropolita poznański i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W uroczystości wezmą też udział nuncjusz apostolski w naszym kraju abp Józef Kowalczyk i przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia jak i równiez były biskup radomski abp Zygmunt Zimowski.

Z gości zagranicznych biezacy będzie bp Cyryl Klimowicz z Rosji oraz biskupi: Antoni Dziemianko i Aleksander Kaszkiewicz wraz z Białorusi. Przy uroczystości mają też uczestniczyć inni hierarchowie polskiego Kościoła, m. in. metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak jak i równiez metropolita lubelski abp Józef Życiński oraz biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski, którego sufraganem był do niedawna bp Tomasik.

Bp Tomasik obejmie diecezję radomską po biskupie Zygmuncie Zimowskim, który był ordynariuszem diecezji od momentu 2002 r.. W kwietniu tego bp Zimowski r. został wyznaczony przez Benedykta XVI przewodniczącym Papieskiej Porady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i przekazany do Rzymu; jednocześnie został podniesiony sluzace do godności arcybiskupa. Po swoim odejściu administratorem diecezji radomskiej był biskup pomocniczy Stefan Siczek.

Bp Tomasik od czasu 17 lat pełni funkcję biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej. Z przedramienia Episkopatu zajmuje się kwestiami duszpasterstwa młodzieży, jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego jak i równiez delegatem ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Od wielu lat zaangażowany wydaje sie byc w przygotowywanie młodzieży az do wyjazdu dzieki Światowe Dni Młodzieży. Nazywany jest „biskupem, który wierzy w młodzież”.

Diecezja radomska została zastawiona 25 marca 1992 r. przez papieża Jana Pawła II bullą „Totus Tuus Poloniae populus”. (PAP)

ilp/ abr/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy