Brexit. May jedzie do Strasburga na konwersacji ostatniej okazji

Brexit. May jedzie do Strasburga na konwersacji ostatniej okazji
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

To kolejny już zwrot akcji po przededniu bardzo ważnego gwoli Wielkiej Brytanii głosowania w Izbie Gmin. To zaplanowane wydaje sie na jutro.

Tymczasem jak podaje Sky News, Theresa May jest właśnie w drodze do Strasbourga, gdzie dzierzy spotkać się z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. „Rozmowy mają przełamać brexitowy impas” – informuje Sky.

W przełom nie wierzą jednak odwiedzajacy, którzy nie szczędzą brytyjskiej premier złośliwości. Jedni piszą, że taki wyjazd to po prostu „strata paliwa”, a inni a mianowicie nie dowierzając – pytają, czy Theresa May „do Strasbourga zarekomenduje nas na swoim jednorożcu”.

Obejrzyj: Solidny Brexit surowy dla naszych firm. Ministerstwo ostrzega

Jak pisaliśmy w, szefowa brytyjskiego rządu ma we wtorek poddać pod głosowanie w parlamencie umowę brexitową. Jeszcze dziś po południu plan był taki, że przedstawiona bedzie nie ponizsza, wynegocjowana wraz z Brukselą, wylacznie wersja Gb.

Niekończący się brexit. Może zostać przełożony nawet o 2 lata

Skąd taki pomysł? Brytyjskie media sugerują, że głosowanie wynegocjowanej dokumenty urzedowe May przegrałaby z kretesem. A to oznaczałoby niemalze natychmiastową dymisję szefowej rządu, której notowania i tak są już bardzo niskie. Popierać ma ją zaledwie dwóch ministrów.

Brytyjczyk przejedzie 30 tys. kilometrów by „powstrzymać Brexit”

Jak pisze AFP, w weekend zanosiło się na tek krok, że premier May pojawi się po poniedziałek przy Strasbourgu, by po raz kolejny próbować negocjacji sposród państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Brexit. Brytyjskie firmy gromadzą zapasy

W niedzielę wieczorem May rozmawiała sposród Junckerem. Strony www ustaliły, że pozostaną w kontakcie. Teraz objasnia się, że rozmowa telefoniczna nie wystarczyła i May spotka się z przewodniczącym KE osobiście.

We wtorek w Izbie Gmin dzierzy się odbyć głosowanie nad umową z UE (lub jej brytyjską wersją, nieuzgodnioną z Brukselą). Jeśli parlament się na nią nie zgodzi (a wszystko okresla na to, że właśnie tak będzie), to następne przy kolejce jest głosowanie nad „twardym brexitem”, czyli takim bez żadnej umowy.

Jeśli i to zostanie odrzucone, jedynym wyjściem będzie przesunięcie ostatecznej daty brexitu, to znaczy 29 marca. Na to jednak muszą zgodzić się wszelkie państwa członkowskie Unii.

Masz newsa, zdjęcie albo filmik? Prześlij nam za posrednictwem dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy