Brexit. Nastepna sromotna porażka Theresy May, brytyjski parlament odrzucił umowę

Brexit. Nastepna sromotna porażka Theresy May, brytyjski parlament odrzucił umowę
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Rezultat głosowania: 391 na „nie” wobec 242 na „tak”. Przeciw umowie zagłosowało aż 75 członków Partii Konserwatywnej. To mimo wszystko o 43 mniej niż w poprzednim przegranym poprzez Theresę May głosowaniu. Dla odmiany, „za” było troje laburzystów.

Tuż wedlug głosowaniu przemówiła Theresa May. – To sprawa najwyższej wagi na rzecz przyszłości naszego kraju – powiedziała mocno zdartym głosem. Po środę odbędzie się głosowanie nad twardym brexitem, czyli bez umowy. Brytyjska premier zapowiedziała, że nie będzie obowiązywała mores partyjna.

May stwierdziła, że umowa, którą odrzucono, jest jedyną, która istnieje. Kiedy zapytała, czy parlamentarzyści chcą drugiego referendum, w Izbie Gmin rozległy się i radosne okrzyki, i buczenie.

Prowadzacy opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn wezwał do rozpisania przedterminowych wyborów. Jak jednakze zwróciła uwagę agencja Bloomberg, zapowiedź referendum wzbudziła większy entuzjazm po opozycyjnych ławach.

Theresa May złożyła deklarację, że przyrzadzi wszystko, zbyt czym opowie się parlament. Do zaplanowanego na 29 marca brexitu zostało malo ponad dwóch tygodnie.

Donald Tusk rozczarowany

Wynik głosowania skomentował już rzecznik szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Wyraził rozczarowani decyzją brytyjskiego parlamentu jak i równiez ocenił, że zwiększyło się ryzyko pewnego brexitu. Dodał, że Bruksela weźmie ponizej uwagę potencjalny wniosek Londynu o odłożenie brexitu, jednak zaznaczył, że musiałby być dobrze sluszny.

Szef brytyjskiej izby handlowej Adam Marshall powiedział, że do bezumownego brexitu nie zaakceptowac można dopuścić. Dodał, że w ostatnich miesiącach politycy wielokrotnie zawiedli przedsiębiorców.

Obejrzyj: solidny brexit surowy dla rodzimych firm. Ministerstwo ostrzega

Miał być przełom

Jean-Claude Juncker i Theresa May poinformowali późnym wieczorem w poniedziałek, że porozumieli się ws. „prawnie wiążących” zapisów dotyczących brexitu. Ogłosili poniekad przełom. Uzgodniono prawnie wiążący dokument, który tłumaczył reguły tzw. irlandzkiej zapory (Irish backstop).

Nowe gwarancje zdobyte przez premier May od momentu Unii nie zaakceptowac zyskały jednakze poparcia w głównych frakcjach Partii Konserwatywnej. Także północnoirlandzka Demokratyczna Wsad Unionistyczna, która wspiera rząd Theresy May, zapowiedziała, że zagłosuje „na nie”.

Theresa May ostrzegła parlament, że odrzucenie dokumenty urzedowe może oznaczać, że Duza Brytania przy ogóle nie zaakceptowac opuści Unii Europejskiej.

Rozmowy w sprawie brexitu utknęły w martwym punkcie, kiedy 15 stycznia ub. r. Izba Gmin odrzuciła umowę wynegocjowaną poprzez premier Theresę May. Tym samym brytyjska premier została upoważniona do renegocjacji porozumienia. Wynik głosowania? Aż 432 do 202 dzieki niekorzyść umowy.

Głównym owego powodem był sprzeciw wobec tzw. backstopu, czyli mechanizmu, który poprzez czasowe pozostanie Wielkiej Brytanii po unii celnej z UE, ma przeciwdziałać powrotowi granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Nastepne głosowania

Po środę parlamentarzyści głosować będą w sprawie bezumownego wyjścia Gb z Starego kontynentu. Jeśli jak i równiez to odrzucą, czeka katalogów kolejne głosowanie w czwartek w sprawie przedłużenia procesu wyjścia o następne miesiące.

Mowa jest o przełożeniu wyjścia ze Wspólnoty na czerwiec. Tego rodzaju rozwiązanie jednak nie jest w rękę przedsiębiorcom, którzy nie chcą już przedłużania czasu niepewności.

W przypadku braku większości dla umowy proponowanej za posrednictwem szefową brytyjskiego rządu badz alternatywnego rozwiązania na mocy strategie wyjścia (opisanej w art. 50 traktatu o UE) Zjednoczone Królestwo opuści Unię Europejską o północy 29 marca 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam poprzez dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy