Bułgaria: Rozruchy i wiece przed parlamentem w Sofii

Bułgaria: Rozruchy i wiece przed parlamentem w Sofii
27 lipca, 2020
Category: inne

Przed parlamentem bułgarskim zorganizowano w środę trzy niepokoje. Grupa studentów domagała się dymisji rządu i przedterminowych wyborów, związkowcy demonstrowali ponizej hasłem: „godnego wynagrodzenia pracy”, a taksówkarze wysunęli żądania czystio zawodowe.

Najliczniejsze było zgromadzenie związkowców, zorganizowane przez jedną z dwóch krajowych central związkowych KNSB (Konfederacja Niezależnych Związków Profesjonalnych Bułgarii). Kilkanascie tysięcy osób, przedstawicieli różnych branż, przeszło ulicami Sofii, domagając się pracy, godziwych wynagrodzeń jak i równiez lepszych warunków pracy.

Lider centrali Płamen Dimitrow podkreślił, że rozchodzi wyłącznie o postulaty związkowe, a nie zaakceptowac o sprzeciw polityczny. KNSB wycofała zastrzeżenia wobec rządu, m. in. gdy we wtorek spełniono jedno sposród jego waznych żądań a mianowicie zniesienia podatku dochodowego od momentu płacy przecietnej, wynoszącej 340 lewów (172 euro) od momentu początku 2014 r. Decyzję ogłosił premier Płamen Oreszarski. Wyjaśnił, że podatek, pobierany w przyszłym roku, zostanie zwrócony na początku 2015 r., a potem minimalna płaca nie będzie już opodatkowana.

Natomiast związki górnicze domagają się podniesienia wartosci za węgiel i prawidlowego rozliczania się przez państwo za wydobyty surowiec.

Od czasu związkowców zdystansowała się licząca około dwiescie osób grupa studentów. Ponizej hasłem „Obywatelska aktywność codziennie” studenci obrzucili parlament pomidorami, skandując: „Dymisja”; kilkakrotnie wyjawszy skutku próbowali też przerwać ogrodzenie zanim parlamentem. Doszło do potyczek z policją. Po zakończeniu wiecu związkowego studenci wrócili pod parlament, gdzie przy dalszym ciągu wzywali az do dymisji rządu i rozpisania przedterminowych wyborów.

Taksówkarze, oddzieleni od pozostałych protestujących policyjnym kordonem, domagali się zniesienia obowiązkowego corocznego testu psychologicznego dla czlonków tego fachu oraz zniesienia podatku patentowego.

Demonstrowała również kilkudziesięcioosobowa grupa zwolenników rządu, którzy od czasu lata zbierają się pod oknami urzędu prezydenta, domagając się dymisji głowy państwa.

Ruch samochodowy w centrum Sofii był sparaliżowany, jak stało się codziennością od momentu wybuchu antyrządowych protestów po czerwcu.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ ksaj/ kar/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy