CBOS: zdecydowana większość Polaków aprobuje zmiany po 1989 r

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Polacy niemal powszechnie aprobują transformacje, które zaszły w Polsce na 1989 roku; w tym jak i równiez zeszłym roku poziom zadowolenia z transformacji jest wyższy niż kiedys wcześniej – podaje w najnowszym sondażu CBOS.

Zdecydowana większość ankietowanych (83 proc. ) uważa, że warto było w 1989 roku zmieniać ustrój polityczny. Nieliczni (9 proc. ) podchodzą do transformacji krytycznie.

Aprobata przemian dominuje we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych.

Najpowszechniej deklarują ją ludzie z wyższym wykształceniem, grupa testowa najwięcej zarabiający i porzadnie sytuowani, natomiast także przedstawiciele kadry kierowniczej, specjaliści i prywatni przedsiębiorcy. Z transformacji częściej nasyceni są respondenci o prawicowych poglądach politycznych niż osoby deklarujące orientację centrową czy lewicową.

Zmianę ustroju w naszym kraju rzadziej niż inni aprobują ludzie najsłabiej wykształceni, negatywnie oceniający własne warunki materialne, a oprócz tego renciści i robotnicy niewykwalifikowani.

Zadowolenie wraz z zmian częściej niż przeciętnie deklarują ludzie, które w latach 1981 – 1989 należały sluzace do podziemnej Solidarności, jak również ci, którzy do pani a nie należeli, ale popierali jej działalność (odpowiednio 94 proc. i 95 proc. ).

Niedaleko połowa ankietowanych (47 proc. ) jest zdania, że zmiany na terytorium polski po 1989 roku przyniosły ludziom więcej korzyści niż strat, skromniej więcej co szósty respondent (16 proc. ) mierzy, że straty przewyższają dochody, a niespełna co trzecia czesc (30 proc. ) uważa, że bilans jest zrównoważony.

„Oceny skutków transformacji nieco się pogorszyły, jeśli porównamy je az do uzyskanych przy ubiegłym roku. Nie przerabia to jednakze faktu, że – poza wspomnianym pomiarem – należą one sluzace do najbardziej dobrych, zarówno w odniesieniu do poprzedniej dekady, jak i czolowej połowy owego dziesięciolecia” a mianowicie wskazuje CBOS.

Podkreśla także, że „o ile saldo zbiorowy trzeba w ocenie społecznej raczej na plus, o tyle doświadczenia indywidualne są wyrażane w sposób wiecej umiarkowany”.

Nieopodal połowa ankietowanych (49 proc. ) przekonuje bowiem, że oni jak i równiez ich bliskich ani nie zaakceptowac zyskali, ani nie stracili w procesie transformacji. O połowę mniej badanych (24 proc. ) mierzy, że wyniki przemian były dla nich korzystne, natomiast jedna szósta (16 proc. ) zalicza siebie az do tych, którzy na przemianach stracili.

CBOS zapytał również, które ekipy społeczne albo zawodowe skorzystały – przy opinii ankietowanych – w zmianach zapoczątkowanych w 1989 roku, natomiast które straciły. Badanym przedstawiono listę osiemnastu grup, prosząc, aby wypowiedzieli się o każdej sposród nich.

„Zdecydowana większość Polaków – przynajmniej trzy 4 – uważa, że w transformacji zdobyli przedsiębiorcy, osoby bogaci, politycy, a także dwie ekipy pod drobnymi względami pokrewne, ale różniące się właściwościami etycznymi: wraz z jednej witryny – aferzysci, cwaniacy, łapówkarze, a sposród drugiej a mianowicie ludzie zaradni, przedsiębiorczy jak i równiez odważni” – stwierdza CBOS.

Ponad połowa ankietowanych przypisuje uzyskanie korzyści wynikających wraz z przemian jakims grupom, jak: inteligencja i wolne zawody, ludzie wykształceni oraz jednostki pracujące zbytnio granicą. Jeśli chodzi na temat ludzi starego systemu, to niemal co drugi respondent sądzi, że zyskali dzieki zmianach, ale nieco wiecej niz jedna piąta badanych dowodzi, że stracili.

Wskazania dotyczące strat przeważają w zwróceniu do rolników, robotników i pracowników cielesnych, a także takich firm jak „ludzie zwykli, przeciętni oraz osoby uczciwi”. Wedlug większości Polaków, przemiany ustrojowe okazały się niekorzystne glównie dla ludzi biednych, słabo wykształconych, bezrobotnych, zas także emerytów i rencistów.

CBOS pytał też, lub, ogólnie kwestia biorąc, Ludzie z polski – we własnej weryfikacji – wykorzystali możliwości, jakie dał im upadek komunizmu w 1989 roku? Opinie na ten temat są bardzo rozdzielone. Co trzecia czesc badany (32 proc. ) uważa, że szanse nie zostały uzyte, nieco w mniejszym stopniu osób (28 proc. ) jest innego zdania. Zbliżona liczebnie grupa (31 proc. ) sytuuje się gdzieś pośrodku, jak wskazuje dzieki przekonanie, że niektóre możliwości zostały uzyte, a odmienne nie.

Doswiadczenie „Solidarność – doświadczenie jak i równiez pamięć” zrealizowano w dniach 12 marca – 12 kwietnia 2010 roku, dzieki 1803-osobowej, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

js/ pz/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy