Ceny będą rosły jeszcze szybciej. NBP prognozuje inflację

Ceny będą rosły jeszcze szybciej. NBP prognozuje inflację
Author:
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Wydaje sie drogo? Będzie gorzej. Od przyszłego roku kalendarzowego podwyżki wartosci towarów jak i równiez usług będą znacznie bardziej odczuwalne. Inflacja ma skoczyć w rejony 3 proc., a więc lekko powyżej docelowego poziomu.

Średnia inflacja konsumencka wyniesie w tym roku 1-wsza, 8 proc. Przyspieszy sluzace do 2, szóstej proc. w przyszłym r. i do 2, dziewiec proc. w 2020 r. – wynika z „Raportu o inflacji”, czyli tzw. projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego.

Z opracowania NBP wynika, że w horyzoncie trzech czasów ceny wzrosną na skutek oddziałującego z opóźnieniem wzrostu przemocy popytowej jak i równiez kosztowej po polskiej gospodarce krajowej. Negatywny wpływ będzie ograniczać z kolei umiarkowana inflacja zbyt granicą.

Czytaj więcej : Inflacja w Polsce. Koszta rosną predzej niż mówiły prognozy

Według NBP do potencjalnych czynników niepewności prognoz należy zaostrzenie obecnych sporów handlowych na świecie (w związku wraz z przerzucaniem się cłami między USA, Chinami i Europą), dalszy rozwój protekcjonizmu i ryzyko związane z możliwym wystąpieniem krachu zadłużeniowego we Włoszech.

Sposród raportu wyplywa, że ryzykiem dla rodzimej inflacji, oprócz poziomu aktywności gospodarczej za granicą, wydaje sie także kształtowanie się wartosci ropy naftowej na rynkach światowych.

Jak zmieniły się koszty za rządów PiS jak i równiez PO? Robimy zakupy po „sklepie Kaczyńskiego”

NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO publikuje meldunek o inflacji co kwartał. Najnowsze opracowanie lekko różni się od momentu poprzedniego. Przede wszystkim w odniesieniu do tego roku. Zaskakujący zmniejszenie dynamiki wzrostu cen w pierwszym półroczu sprawił, że oczekiwania przesunęły się przy dół. Po górę przesunęły się z kolei prognozy odnośnie wzrostu cen energii po latach 2018-2019. W przyszłym roku dzierzy się na to złożyć metrów. in. spodziewana podwyżka taryf.

„Silniejszy niż oczekiwano wzrost cen ropy naftowej w rynkach światowych, w połączeniu z osłabieniem złotego względem dolara, przełożył się na wyższe ojczyste ceny paliw. Ceny materialów w przyszłym roku co wiecej podnosi uwzględnienie w projekcji lipcowej powtykania opłaty emisyjnej od stycznia 2019 roku” – odczytujemy w opracowaniu.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że inflacja bazowa, zas więc po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniesie 0, jedenastu proc. w 2018 (wobec 0, 7 proc. po 2017 roku), 2, 1-wsza proc. w 2019 jak i równiez 2, siedmiu proc. w 2020 r..

Ceny żywności mają wzrosnąć w na temat 2, 9 proc. 2018 (wobec czterech, 3 proc. w 2017), o trzy, 5 proc. w 2019 i na temat 3, trzy proc. przy 2020 roku. Ceny sily wzrosną na temat 3, szesc proc. w 2018 (wobec 3, 2 proc. w 2017), a następnie sluzace do 4 w 2019 jak i równiez wyhamują do 2, 6 proc. w 2020 r..

Opublikowane właśnie prognozy stanowią jedną sposród głównych przesłanek, na podstawie których Rada Strategii Pieniężnej podejmuje decyzje na temat poziomie stóp procentowych w naszym kraju. To bardzo ważne glównie z perspektywy wszelkich osób z kredytami. Wyższe stawki będą oznaczały metrów. in. większe raty płaconych kredytów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy