Chile: Kolejność wydobycia górników zostanie zdefiniowana po doswiadczeniach

Chile: Kolejność wydobycia górników zostanie zdefiniowana po doswiadczeniach
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Kolejność wydobycia 33 górników, którzy od 5 sierpnia są uwięzieni pod ziemią w sztolni w Chile, zostanie zdefiniowana po pierwotnego zbadaniu poprzez zespół 3 psychologów a mianowicie poinformował we wtorek hiszpański dziennik „El Pais”.

Dziennik komunikuje także, że uratowani będą musieli zostać zarejestrowani w dokumentacji administracyjnej, by odzyskać status osób żywych. Dzis są albowiem oficjalnie zaginionymi.

Minister zdrowia Chile Jaime Manalich powiedział, że postac psychiczny górników będzie brany pod uwagę podczas ustalania kolejności katalogów wyjścia dzieki powierzchnię.

Już ustalono, kim będą 4 pierwsze jednostki. Manalich dodał, że wielu górników zadeklarowało, iż są w korzystniejszym stanie od momentu pozostałych kolegów, wobec czego mogą wyjść jako kolejny.

Jak ujawnił, górnicy przeszli na specjalną dietę na temat wysokiej zawartości glukozy, protein, minerałów jak i równiez soli. Jej celem wydaje sie byc zapobieżenie ich odwadnianiu się.

Uratowani zajmą pierwsze piętro w placówce medycznej w Copiapo, gdzie zostaną umieszczeni w pokojach z osobnymi łazienkami. Ci, którzy cierpią w większe zmartwienia zdrowotne, będą leczeni na drugim piętrze, gdzie będzie obowiązywał znizony dostęp członków rodziny.

Na przejściu badań od górników zostaną pobrane odciski palców w celu pierwotnego identyfikacji jak i równiez zakończenia śledztwa w sprawie pierwotnego zaginięcia.

„Wtedy będziemy potrafili zamknąć śledztwo(… ) i potwierdzimy naukowo, że 33 osoby u dolu kopalni to te same 33 osoby, które mamy zarejestrowane” jako zaginione – powiedział prefekt policji śledczej Chile Luis Mardones.

Ratownicy przystąpią do uwalniania górników uwięzionych ponad 600 m pod ziemią przy kopalni San Jose dzieki północy Chile o północy z wtorku na środę czasu rodzimego (godz. piec rano czasu polskiego).

Podczas „ewakuacji” górnicy będą posiadali na sobie specjalnie konstruowane kombinezony z aparaturą do mierzenia ciśnienia, rytmu serduszka i innych parametrów, która będzie przekazywała te dane na powierzchnię oczekującej grupie lekarskiej. Całą podróż na powierzchnię górnicy odbędą wraz z zamkniętymi oczami, a od razu po opuszczeniu kapsuły założą specjalne czarne okulary, chroniące przed uszkodzeniem wzroku odzwyczajonego od światła. (PAP)

mw/ ro/

arch.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy