Coface: Postep polskiego eksportu spowolni po br. do 5% przez czynniki zewnętrzne

Coface: Postep polskiego eksportu spowolni po br. do 5% przez czynniki zewnętrzne
27 lipca, 2020
Category: gielda

Nasz kraj gospodarka, która staje się coraz bardziej otwarta na zagraniczną wymianę handlową, z udziałem eksportu po PKB na poziomie bliskim już 50%, może odczuć negatywne konsekwencje niższego popytu zewnętrznego – bieg wzrostu eksportu może spowolnić do 5% w br., uważa główny ekonomista Coface w Europie Centralnej Grzegorz Sielewicz. Istotnym zagrożeniem pozostaje możliwość wyjścia Uk z Ue.

W obliczu trudności gospodarczych, widocznych zwłaszcza przy dużych panstwach rozwijających się, globalna zamiana handlowa spowolniła. W ostatnich latach dynamika międzynarodowego eksportu jest niższa niż światowy wzrost ekonomiczny i sklonnosc ta zachowuje się także w tym roku, podkreślił ekonomista.

„Prognoza Coface zakłada, że rozwój gospodarczy Polski wyniesie w tym roku 3, 5% i będzie to tempo nieznacznie słabsze niż postep 3, 6% odnotowany w 2015 r.. Główną siłą napędową wlasnej gospodarki pozostaje popyt wewnętrzny, a zwłaszcza konsumpcja gospodarstw domowych w obliczu dalszej poprawy na rynku pracy sposród malejącą stopą bezrobocia i rosnącymi wynagrodzeniami. Ponadto, uprawnieni beneficjenci skorzystają na naniesieniu programu 500+, który będzie stanowił suplementarny bodziec wspierający dynamikę wydatków konsumentów” – powiedział Sielewicz, cytowany w komunikacie.

Podkreślił, że gdy wzrost konsumpcji prywatnej emituje się być pewny i ten skladnik będzie silnikiem napędzającym rodzimą gospodarkę, to zagraniczna wymiana handlowa nie zaakceptowac rysuje się już przy tak optymistycznych barwach.

„Zgodnie z przewidywaniami Coface, dynamika polskiego eksportu spowolni w tym roku do 5%, co będzie wynikiem słabszym niż ped uzyskiwane w ostantnim czasie. Niemniej jednak wciaz będzie to wzrost, natomiast konkurencyjność naszego eksportu będzie wspierana przez sprzyjający poziom kursu walutowego. W strukturze polskiego eksportu dominują rzetelna przetworzone, jak stawia nasza firme w wyzszej pozycji niż np. Rosję czy Brazylię, które nie zwazajac na że katalogów waluty w duzym stopniu straciły w wartości, nie mogły skorzystać istotnie w wzroście konkurencyjności, ponieważ głównie eksportują towary, których koszty ustalane są na poziomie globalnym, a wartość dodana wydaje sie byc niska” a mianowicie wskazał główny ekonomista.

Dzieki wyniki naszego eksportu wpływa struktura geograficzna naszej alternacji handlowej. Dominującym partnerem handlowym pozostaje pas euro, a zwłaszcza Republika federalna niemiec, do których kierujemy już prawie 29% naszej łącznej sprzedaży zagranicznej.

„Właśnie przez zachodnich partnerów handlowych możemy odczuć niedobre konsekwencje spowolnienia gospodarki Chin, która swiadczy jeden wraz z głównych kierunków niemieckiego eksportu. Niższy zainteresowanie z kraju smoka już teraz osłabia eksport Niemiec, który nastepnie zasilany jest w pewnym stopniu za posrednictwem komponenty i półprodukty zaopatrywane przez polskie firmy. Ponadto, dobry wynik gospodarczy glównego kwartału owego roku i wskaźniki obrazujące bieżącą i przewidywaną aktywność konsumentów i przemysłu potwierdzają, że w czasie zawirowań w rynkach zagranicznych niemiecka system gospodarczy może oprzeć się na stabilnym fundamencie popytu wewnętrznego” – dodał Sielewicz.

Wskazał też, że poszukiwanie nowych rynków zbytu wspiera naszą zagraniczną wymianę handlową, jednak wciąż eksportujemy głównie w rynki Unii Europejskiej i to właśnie popyt z tego kierunku będzie miał największy wpływ na polską sprzedaż zagraniczną.

„W odróżnieniu od wielu innych krajów rozwijających się, zwłaszcza spoza regionu Swiata Środkowo-Wschodniej, Nasz kraj może liczyć na trwaly popyt wlasny utrzymujący wzrost gospodarczy dzieki przyzwoitym szczeblu. Niemniej jednak, wyjście z recesji lub spowolnienia, jakich doświadczają obecnie duże gospodarki rozwijające się (Chiny, Rosja, Brazylia) ożywiłoby globalną wymianę handlową, co pozytywnie wpłynęłoby także na polski eksport” – podsumował główny ekonomista Coface.

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki dekalrował przy marcu, że rząd zakłada średnioroczny wzrost eksportu dzieki 7, 2% w latach 2015-2020 a takze na szesc, 8% na lata 2021-2030.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał wcześniej, że wywóz towarów w 2015 r. wzrósł o szóstej, 8% r/r do 178 710, trzech mln euro, zaś przywóz towarów zwiększył się o trzech, 9% r/r do 175 031, siedmiu mln ó.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy