Czad wycofuje żołnierzy z Mali

Czad wycofuje żołnierzy z Mali
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Prezydent Czadu Idriss Deby poinformował w poniedziałek, że jego panstwo wycofa sposród Mali swój kontyngent; rosną obawy, że po wycofaniu części oddziałów francuskich i czadyjskich dzieki północy Drobni rozpęta się trudny do opanowania spór.

Wojska z Czadu to jedyne wyszkolone sluzace do walk na pustyni oddziały, które brały udział po interwencji w Mali, mającej na celu wyparcie dżihadystów z ogarniętej konfliktem północy kraju a mianowicie terytorium wielkości Afganistanu, dzieki którym radykalni islamiści usiłowali zaprowadzić szariat.

Deby poinformował, że rozpoczęto już wycofywanie jednego batalionu, a pozostałe 2 tys. żołnierzy wróci do panstwie w najbliższym czasie. Również Francja, której siły przewodziły operacji przy Mali ogłosiła, że potrzebuje przekazać odpowiedzialność za tę misję żołnierzom malijskim jak i równiez oddziałom sposród innych krajów afrykańskich.

Czadyjskie wojska wyspecjalizowane w bataliach na pustyni odegrały szczególnie ważną rolę w pozyskiwaniu – wraz z Francuzami – górzystych terenów na północy regionu Kidal, który stał się bastionem dżihadystów wraz z Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQIM) i pozostalych rebeliantów, wedlug wyparciu pierwotnego oddziałów wraz z większych miast.

Prezydent zastrzegł jednak, że pomimo wycofania czadyjskiego kontyngentu z ogarniętego konfliktem panstwa, nie wyklucza on, że siły Czadu wezmą udział w potencjalnej misji ONZ do Drobni.

Na początku kwietnia sposród tej byłej francuskiej kolonii zaczęły się wycofywać wojska francuskie, które prowadziły zbrojną operację od momentu 11 stycznia, początkowo dysponując tam cztery tysiącami żołnierzy. Prezydent Francois Hollande poinformował, że do lipca w Mali pozostanie 2 tys. francuskich żołnierzy, a na koniec roku kontyngent francuski bedzie zmniejszony do 1 tys.

W czasie trzymiesięcznej interwencji wojskom francuskim udało się zadać poważne szkody islamistom i rozbić ich oddziały dzieki północy Mali. AQIM, uważana za największe zagrożenie gwoli Francji jak i równiez innych krajów Europy, została pokonana w swym mateczniku na północnym wschodzie Drobni.

Według Francuskiego Centrum Badań Nad Wywiadem, podczas operacji w Mali zginęło w porzadku. 600 terrorystów, wyeliminowano też w dużym stopniu składy broni, amunicji i paliwa.

Mimo że w rezultacie francuskiej ofensywy wyparto dżihadystów sposród największych miast na północy Mali, to pozostają oni nadal dzieki prowincji prowadząc działania zbrojne coraz bardziej brutalnymi metodami.

Z początkiem kwietnia instruktorzy wojskowi z krajów UE rozpoczęli szkolenie sił Mali. Wojskowa misja EUTM ma w ciągu kolejny miesięcy przeszkolić ok. 3 tys. żołnierzy, czyli około połowy sił zbrojnych tegoz kraju. Przy skład misji ma wchodzić 550 osób: ponad dwie stówy instruktorów, w ponizszym 20 wraz z Polski, żołnierze ochraniający misję oraz kadra logistyczny jak i równiez medyczny.

Po Mali stacjonują też siły afrykańskie AFISMA, liczące około 6, trzy tys. żołnierzy z krajów Afryki Zachodniej i Czadu. Wspierane przez ONZ siły afrykańskie mają przejąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo Mali od momentu Francji. (PAP)

fit/ ro/

13607873 arch.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy