Czy kanadyjskie banki mogą być przykladem dla banków na świecie?

Czy kanadyjskie banki mogą być przykladem dla banków na świecie?
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Kanadyjskie banki przetrwały bez strat ostatni kryzys pieniezny. Dla wielu ekonomistów stały się wzorem, do którego powinny dążyć banki innych krajów.

Kwestie związane z finansowym bezpieczeństwem banków będą poruszane podczas spotkania krajów G20 w ów weekend po Toronto. Panstwa G20 mają do listopadowego spotkania w Seulu okres na przyrzadzanie nowych praw ostrożnościowych na rzecz banków. Czas na wdrożenie tych reguł jest krótki – zaledwie dwa okres.

Na początku czerwca Mark Carney, szef Bank of Canada (banku centralnego Kanady) mówił, że trwająca aktualnie dyskusja morzem nowymi regulami dla sektora finansowego w świecie, zwiększającymi jego kapitały i ograniczającymi ryzykowne transakcje, doprowadzi do tego, że sektor finansowy zbliży się do wzorca, który Kanadzie pomógł przetrwać kryzys.

Cytowany przez dziennik „The Globe and Mail” David Rosenberg, główny ekonomista Gluskin Sheff and Associates przy opublikowanym w środę raporcie opisał kanadyjską gospodarkę jako „bastion stabilności w coraz bardziej niestabilnym świecie”. Przypomniał, że żaden kanadyjski bank nie zaakceptowac upadł, bazy nie ograniczały wypłaty dywidendy, a bank centralny Kanady podnosi obecnie stopy oprocentowania w związku z lepszym stanem ekonomii (1 czerwca główna stawka procentowa wzrosła z 0, 25 proc. do 0, 5 proc. ). Bank of Canada przewiduje, że w tym roku rozwój PKB Kanady wyniesie 3, 7 proc., a po przyszłym trzech, 1 proc.

W katastrofalnym dla mnóstwo banków 2009 roku żaden kanadyjski bank nie potrzebował pomocy rządu. Według informacji z tegorocznego raportu PricewaterhouseCoopers (PwC) zatytułowanego „Canadian Banks 2010: Perspectives on the Canadian Banking Industry”, po 2009 roku kalendarzowego zyski sektora bankowego w Kanadzie wyniosły 14 mld dolarów (kanadyjskich), o dwóch miliardy więcej niż przy 2008 roku. W ubiegłym roku udział banków po PKB wyniósł 3 proc. – mówi na swoich stronach netowych Stowarzyszenie Bankowców Kanadyjskich (Canadian Bankers Association).

Kanadyjczycy mają zaufanie az do swoich banków. Według referatu PwC 80 proc. Kanadyjczyków im ufa, a 72 proc. sądzi, że są one porzadnie zarządzane. 96 proc. Kanadyjczyków ma weksel bankowy.

Ufnosc ma także inny wymiar: podczas niedawnej międzynarodowej dyskusji nad dojsciem specjalnego datku od banków, odrzucanego zresztą przez rząd kanadyjski, The Strategic Counsel przeprowadził diagnozowanie, w którym 76 proc. Kanadyjczyków wypowiedziało się przeciwko podatkowi. Uznali, że skoro rodzime banki dobrze sobie radzą, to nie ma wzgledu, by gryzie karać kolejnym podatkiem.

Argumentem jest, że długo zanim kryzysem 2009 roku banki kanadyjskie ostrożnie podchodziły az do papierów wartościowych, które w USA zagroziły systemowi bankowemu. Na przykład prezes TD, jednego wraz z największych kanadyjskich banków, zażądał od analityków wyjaśnień, dlaczego inwestycje po papiery bazujące na amerykańskim rynku nieruchomości są naprawde znakomite, po czym zakazał kupowania pierwotnego przez bank.

Kanadyjskie bazy zarządzają aktywami w wysokości 2, dziewiec biliona dolarów. W kraju liczącym 33 miliony mieszkańców funkcjonuje 70 banków rodzimych i międzynarodowych, w niniejszym znane na terytorium polski ING, Citi czy HSBC. Najważniejsza wydaje sie jednak „Wielka szóstka”, to znaczy: Royal Bank of Canada (RBC), Toronto-Dominion Bank (TD Canada Trust), Bank of Nova Scotia (Scotiabank), Pula of Montreal (BMO), Canadian Imperial Pula of Commerce (CIBC) jak i równiez National Pula. „Wielkiej szóstki” dotyczą równoczesne regulacje, które np. narzucają rozproszenie akcjonariatu, a 1 udziałowiec nie może mieć więcej niż 20 proc. akcji dających prawo głosu na walnym zgromadzeniu.

Wraz z bankami konkuruje około tysiąca kas oszczędnościowo-kredytowych. Duża rywalizacja sprawia, że dla klientów usługi pieniezne są tanie: Stowarzyszenie Bankowców Kanadyjskich oblicza, że średnie wydatki domowników za usługi bankowe to niecałe pietnasty, 5 dolara miesięcznie a mianowicie ponad trzy razy mniej niż w telewizję kablową.

Kanadyjscy bankowcy podkreślają, że banki bardzo ostrożnie udzielają kredytów jak i równiez dlatego, dzieki przykład, opony hipoteczne z problemami to zaledwie 0, 45 proc. Niedawno zresztą wprowadzono obostrzenia w dostępie do kredytów hipotecznych, zwiększając wymagany udział własny przy kupnie mieszkaniu jako inwestycji.

Banki starają się wlasciwie poznać wlasnych klientów. W istocie, choć Kanadyjczycy korzystają z bankowości elektronicznej, a konta – tak jak w Polsce a mianowicie nie są przypisane sluzace do oddziału (są odmiejscowione), to jednak odbiorca nie jest gwoli banku anonimową osobą. Po oddziale, przy którym zakładał konto, pamięta się na temat nim i rozpoznaje. Chociazby jeśli pojawia się jednego razu na pare miesięcy.

Anna Lach (PAP)

lach/ ro/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy