Do dziesieciu lat więzienia może grozić za przewrót w poprawczaku

Do dziesieciu lat więzienia może grozić za przewrót w poprawczaku
27 lipca, 2020
Category: inne

# dochodzą inf. o kolejnych zatrzymaniach, kontroli w zakładzie jak i równiez wstępnych ustaleniach #

19. 08. Poznań (PAP) – Sluzace do 10 lat więzienia może grozić siedmiu prowodyrom buntu w Zakładzie Poprawczym po Poznaniu, który wybuchł w nocy z wtorku na środę. Niewykluczone, że prokuratura zaprezentuje im zarzut spowodowania zwyklego niebezpieczeństwa pożaru – powiedziała PAP w środę rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdansku Magdalena Mazur-Prus.

Dodała, że według aktualnych ustaleń przyczyną całego zajścia było nieudzielenie przepustek niektórym wychowankom.

„Żeby je dostać, trzeba się zachowywać przy nienaganny sposób. Jeśli naprawde nie jest, to nie ma szans, by otrzymać nagrodę w postaci przepustki. Tobie, którzy tychze przepustek nie otrzymali, zdecydowali sie w odrebny sposób poradzić sobie sposród całą sprawą. Oni niszczyli, by zrobić na złość” – powiedziała Mazur-Prus.

We wtorek ok. godziny 23 kilkunastu wychowanków placówki zabarykadowało się na trzecim piętrze budynku. Wynieśli na główny hol łóżka, szafki jak i równiez stoły, na czym podpalili barykadę. Wedlug ugaszeniu pożaru i wkroczeniu policji zatrzymano pięć osób. Dwie nastepne zostały zatrzymane później. W budynku przy chwili zajścia przebywało 18 wychowanków.

Według dyrektora placówki część wychowanków chciało zwiac z zakładu, a wszczęcie buntu i podpalenie miało ukryć nieudaną próbę ucieczki i rozłożyć odpowiedzialność na wszystkich uczestników zajścia.

„Wiemy, że cała akcja była zaplanowana wcześniej. Jeden sposród wychowanków napaścią na wychowawcę chciał zyskać uznanie po oczach współwięźniów w zakładzie karnym, sluzace do którego spodziewał się trafić. Kiedy próba ucieczki się nie powiodła, postanowili wywołać bunt” – powiedział PAP zastępca dyrektora placówki Sebastian Dec.

Według dyrekcji część wychowanków została zmuszona sluzace do udziału w proteście przez starszych.

Jeden z zatrzymanych wychowanków dzierzy nieskończone 17 lat, pozostali są przy wieku od momentu 17 sluzace do 19 latek. Nie ma nadal postanowień o przedstawieniu wykladzinom zarzutów. Prokurator od ranka brał udział w oględzinach na miejscu zdarzenia wraz z biegłym z specjalizacji pożarnictwa.

Według informacji Mazur-Prus podczas zajścia obrażenia odniósł jeden sposród wychowawców, zaatakowany kijem bejsbolowym. „Również to zdarzenie będzie przedmiotem postępowania. Musimy w pierwszej kolejnosci wiedzieć, jak poważne są odniesione poprzez niego obrażenia” – powiedziała Mazur-Prus.

Podczas interwencji 3 policjantów podtruło się dymem, jeden doznał obrażeń ręki. Lekkie obrażenia odniosło także trzech wychowanków.

Prokuratura nie wyklucza, że zatrzymane zostaną kolejne jednostki. Obecnie trwają przesłuchania świadków, które mają wyjaśnić udział poszczególnych wychowanków.

Dyrekcja placówki sporządza pisemny raport z zajścia dla nadzorującego placówkę prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu. Kontrolę w zakładzie przeprowadzą też wizytatorzy Okręgowego Nadzoru Pedagogicznego przy Sądzie Okręgowym w Poznaniu

W marcu 2009 roku próbę buntu jak i równiez ucieczki wychowanków udaremniono przy Zakładzie Poprawczym w Nowem nad Wisłą (woj. kujawsko-pomorskie). Jednocześnie doszło do próby podpalenia zakładu. Ucieczkę udaremniła – według dyrekcji placówki – zdecydowana postawa pracowników, którzy zdołali opanować sytuację.

W kwietniu 2007 roku wychowankowie Zakładu Poprawczego przy Sadowicach wzniecili pożar przy ośrodku wedlug tym, kiedy nie otrzymali przepustek jak i równiez nie zdolali wyjechać dzieki święta. Wskutek pożaru az do szpitala trafiło kilkanaście osób.

W lutym 2006 roku kalendarzowego doszło do buntu przy schronisku na rzecz nieletnich po Świdnicy (Dolnośląskie). Ok. 20 wychowanków zabarykadowało się na korytarzu budynku i wznieciło pożar. Na kilkugodzinnych negocjacjach młodzi osoby odstąpili od protestu i zostali wyprowadzeni. Prawdopodobną, bezpośrednią przyczyną owego buntu był konflikt młodych ludzi z wychowawcami. (PAP)

rpo/ kpr/ pz/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy