Dolar w końcu mocniejszy. Coś się ruszyło

27 lipca, 2020
Category: waluty

Prawdą wydaje sie byc, że dolar umocnił się zaraz na posiedzeniu FOMC w środę wieczorem, jednak jednak był to gest mieszczący się w granicach obserwowanych od wielu dni. Innymi słowy, zejście sluzace do 1, dwunastu nie było jeszcze ogromnym przełomem. Stąd też brała się powściągliwość naszego komentarza.

Z drugiej strony, nie zaakceptowac wykluczaliśmy, że korekta pójdzie nieco nadal. Dziś rankiem mamy jednej, 1145 (mniej więcej) jak i równiez to już jest wymowna zmiana, powrót do poziomów notowanych ostatni raz przy maju.

Wprawdzie wczoraj niezbyt przebojowo wypadła majowa dynamika produkcji przemysłowej w NA JUKATAN, ale z kolei np. indeksy Philadelphia Fed i NY Empire State znacząco przebiły prognozy. Ponadto ukazał się komunikat filii Fitch, w którym podkreśliła ona, że Fed przymierza się do szybszej normalizacji polityki pieniężnej. Prawdopodobnie po roku 2020 stopy dojdą do ok. 3, piec proc.

Poza tym – to już wiemy skądinąd – ma zostać, być może już w tym roku, wprowadzony miesięczny limit sumy obligacji, sposród których nie będzie się już reinwestować przychodów. Będzie to szesc mld USD, po trymestrze 12 mld USD – i tak aż do 30 mld USD w ciągu roku. Podobnie, choć skokami 4-miliardowymi, będzie odbywać się procedura dla obligacji po zastaw domu/mieszania.

Czy w takim razie to już koniec trendu wzrostowego dzieki eurodolarze, natomiast więc tegoz, co obserwujemy od początku roku? Niekoniecznie. Może być to zaczątek większej adiustacji, ale ponadto dopuszczamy jak i równiez taki scenariusz, w którym polityka Fed zostaje w końcu zdyskontowana, a równocześnie „coś” zaczyna się dziać w Europie. Coś, czyli wstęp do zamknięcia QE jak i równiez wszczęcia podwyżek stóp. Owszem nie w tej chwili, nie za miesiąc, jednak np. za kilka miesięcy. W takim razie po okresie umocnienia dolara ó mogłoby wrócić do zabawy. Teoretycznie perspektywą jest nawet rejon 1, 15 – 1, 17, tj. górne ograniczenie dwa, 5-letniej konsolidacji. Na więcej nie kalkulujemy.

Dziś Bank Japonii nie zmienił stóp. Główna to nadal -0, 1 proc. O 11: 00 poznamy inflację HICP dla Eurolandu, zaś na temat 13: 00 kwartalny biuletyn Bank of England. O 14: trzydziestu mamy wiadomosci z AMERYCE o strukturze domów i pozwoleniach w ich budowę. O szesnascie: 00 pojawi się raport Uniwersytetu Michigan – rejestr syntetyczny i dane o oczekiwaniach inflacyjnych. O 18: 45 wypowie się Robert Kaplan wraz z Fed.

Wraz z innych wiadomości: Bank Szwajcarii trzyma się luźnej strategii w przekonaniu, że frank nadal jest silnie przewartościowany. Stopa procentowa została utrzymana w zakresie od momentu -1, 25 proc. do -0, 25 proc. Depozytowa to -0, 75 proc.

Pary powiązane wraz z orłem białym

Dzieki euro-złotym odrywamy się od tego, co było dotąd. Jest już 4, 23. Na temat powrocie do majowego dołka na czterech, 1515 nie ma co myśleć. Analogicznie rzecz się ma z USD/PLN, gdzie widzimy trzy, 7960. Cóż, można się tego było spodziewać. Złoty traci do obu walut obcych, mimo że euro roni do dolara. Ale faktycznie się dzieje, bo zbyt ma poprzednio sobą wizję ostrzejszej strategii w NA JUKATAN. Lepiej więc brnąć w stronę skromniej ryzykownego dolara, niż trzymać się ZL.

Co ciekawe, jeśli eurodolar zawróci, to niekoniecznie pomoże nam to w relacji az do euro (prędzej w relacji sluzace do dolara). Nie pomoże, jeśli odwrót będzie znakiem wzrostu wiary w „wyjastrzębienie” strategii EBC.

CHF/PLN stoi na 3, 8920 – jeszcze przedwczoraj notowano poziomy na temat 5 groszy niższe (mniej więcej). Straty odrabia jak i równiez funt – mamy cztery, 85.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy