Dymisja Sawickiego. Pawlak ofiaruje na swoim miejsce Kalembę

Dymisja Sawickiego. Pawlak ofiaruje na swoim miejsce Kalembę
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Szef PSL Waldemar Pawlak zaproponował dziś władzom PSL kandydaturę Stanisława Kalemby w nowego ministra rolnictwa a mianowicie poinformowały nieoficjalnie PAP źródła w kierownictwie PSL. Wedlug zakończeniu posiedzenia kierownictwa partii, ludowcy nie zdradzili szczegółów ustaleń.

Minister roboty Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował tylko, że nadal dzisiaj – po planowanym na godz. 14. trzydziestu odwołaniu za posrednictwem prezydenta sposród funkcji ministra rolnictwa Firma Sawickiego a mianowicie dojdzie do spotkania przy tej sprawie premiera Donalda Tuska sposród Pawlakiem. _ – Wówczas pewnie się wszystkiego dowiecie _ a mianowicie powiedział dziennikarzom.

Dziś od momentu rana po warszawskiej siedzibie PSL obradował Naczelny Komitet Wykonawczy Stronnictwa. Miał podjąć decyzję ws. kandydata dzieki ministra rolnictwa.

Przed rozpoczęciem posiedzenia NKW wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak potwierdził w rozmowie wraz z dziennikarzami, że jednym z kandydatów do objęcia teki ministra rolnictwa na Marku Sawickim jest wiceszef sejmowej komisji rolnictwa Stanisław Kalemba.

_ – Są różne kandydatury. Będziemy mówili o kryteriach doboru jak i równiez będzie podjęta decyzja _ – zapowiedział Grzeszczak.

Polityk PSL Stanisław Żelichowski poinformował dzisiaj rano przy TVN24, że kandydaturę dzieki ministra rolnictwa zaproponuje NKW prezes partii, wicepremier Waldemar Pawlak. _ Jeżeli jego NKW zatwierdzi, a zwykle tak bywa, że zatwierdza, pojedzie sposród tym aspirantem do premiera _ – mówił Żelichowski.

Dopytywany, badz w związku z naszym jest możliwe, że wciaz w czwartek prezydent powoła nowego ministra, polityk PSL odpowiedział: _ – Jeżeli premier uzna, że ma taki kalendarz dziś, że może przeprowadzić rozmowę wraz z kandydatem jak i równiez ewentualnie go zaproponować, to wówczas jednocześnie z odwołaniem (… ) ministra, będzie powołany swoim następca _.

Czytaj więcej [ ( http://static1./i/h/210/190418.jpg ) ] (http://www./gospodarka/komentarze/artykul/nowa;afera;w;resorcie;pawlaka;tym;razem;,73,0,1131081.html)*Nowa afera w resorcie Pawlaka. Teraz… *O milionach złotych nagród na rzecz urzędników a mianowicie pisze Paweł Zawadzki.

Według źródeł PAP w PSL Kalemba jest najpoważniejszym petentem na następcę Sawickiego. Swoim kandydatura ozywia jednak laczone uczucia w koalicyjnej Systemie. _ a mianowicie Kalemba to bardzo specyficzny człowiek. Na posiedzeniach komisji rolnictwa potrafił atakować rząd ostrzej niż opozycja, zas PiS-owcy zacierali ręce. Wydaje sie uznawany za człowieka Pawlaka, więc może po prostu atakował personalnie Sawickiego. Tylko, że z Sawickim można się spierać, lecz to człowiek zdecydowany – z nim byłaby co najmniej szansa na reformę KRUS. Z Kalembą takiej szansy nie będzie _ a mianowicie uważają rozmówcy PAP z komisji rolnictwa.

Na giełdzie nazwisk kandydatów do objęcia teki ministra rolnictwa, pojawiają się też nazwiska: europosła Czesława Siekierskiego, europosła Jarosława Kalinowskiego, Eugeniusza Grzeszczaka, posła Henryka Smolarza. W mediach pojawiają się ponadto nazwiska młodych działaczy Stronnictwa. Idzie o marszałków województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa i lubelskiego Krzysztofa Hetmana. Według źródeł PAP katalogów szanse są małe.

Ludowcy od kilku dni powtarzają, że chcieliby, aby az do nominacji nieznanego ministra doszło jak najszybciej. Jednakze premier, wedlug przyjęciu dymisji Sawickiego, ogłosił niespodziewanie na rzecz swojego koalicjanta, że nie zamierza się spieszyć.

Prezydent Bronisław Komorowski odwoła Marka Sawickiego z funkcji ministra rolnictwa dziś o godz. 14. 30.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy