Dyrektor muzeum Auschwitz: uzywanie nazwiska Mengele jest porażające

27 lipca, 2020
Category: rózne

Zdaniem dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotra Metrów. A. Cywińskiego, „są symbole, których waga jest światowa, wyjątkowo mocna i dramatyczna, przemawiająca az do wszystkich pokoleń. Wykorzystywanie katalogów w sposób nieodpowiedzialny jest porażające”. Cywiński odniósł się w ów sposób sluzace do nadania poprzez CBA kryptonimu „Mengele” kwestii kardiochirurga Mirosława G., o jakich kwestiach poinformowała „Gazeta Wyborcza”.

„W kwestii, kiedy Polska dba o czytelność historii i wzięła na wlasnej osoby olbrzymi trud walki z przekłamaniami, włącznie z tak zwanymi polskimi obozami, musimy sami przy sposób wyjątkowy dbać na temat czytelność ludzi symboli. Nie wszystko przydaje się do śmiechu, ironii. Jako głupotę odbieram wykorzystanie nazwiska doktora Josefa Mengele do jednej czy pozostalej sprawy sądowej” – powiedział dyrektor.

Cywiński podkreślił, że do muzeum Auschwitz przyjeżdża rocznie około miliona osób, na ogół młodych. „Zdarza mi się spotykać z nimi jak i równiez czasem widzę, że naprawdę uczniowie szkół mają kłopoty z wiedzą historyczną i pamięcią. Lecz czym odmiennym jest uczeń, a czymze innym ogromny urzędnik państwowy” – podkreślił.

Zdaniem dyrektora osoby, które wymyśliły kryptonim akcji i go zatwierdziły, powinny przyjechać do byłego obozu w tydzień jak i równiez zapoznać się z historią, żeby zrozumieć, co w nim zaszło. „Podejrzewam, że było to dzieki zasadzie luźnego skojarzenia, dzieki w pół zabawnego. Otóż nie, to nie jest zabawne! ” – dodał.

Rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Jarosław Mensfelt dodał, że jeśli taki kryptonim otrzymała akcja, to świadczy to o ignorancji historycznej, nie mówiąc już o braku zapachu.

Hauptsturmfuehrer SS Josef Mengele urodził się w 1911 roku. Był doktorem medycyny i filozofii. Wiosną 1943 roku został ranny na froncie wschodnim. Od maja 1943 az do sierpnia 1944 roku był lekarzem po cygańskim obozie familijnym w KL Auschwitz II – Birkenau.

Przy obozie cygańskim prowadził pracownię doświadczalną, po której zajmował się pseudomedycznymi badaniami nad zagadnieniem bliźniactwa, fizjologią i patologią skarlenia oraz metodą leczenia raka wodnego. Ofiarami zabiegów były dzieci jak i równiez młodzież. Zabiegi wykonywane były bez znieczulenia. Z jego polecenia bliźniaki były równoczesnie mordowane, zeby mógł porównać organy wewnętrzne.

Po likwidacji obozu cygańskiego w pod koniec lata 1944 był lekarzem w męskim placówce medycznej obozowym po Birkenau, zas przez minione trzy tygodnie do ewakuacji obozu pełnił funkcję medyka w lazarecie SS przy Birkenau. Po wojnie był jednym z najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy. Zdołał uniknąć aresztowania. Ukrywał się po Ameryce Południowej. Zmarł po 1979 r. w Brazylii. (PAP)

szf/ ls/ jra/ 14: 39 07/05/31

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy