Dywidendy ze spółek Skarbu Państwa. Faktycznie źle nie zaakceptowac było od wielu lat

Dywidendy ze spółek Skarbu Państwa. Faktycznie źle nie zaakceptowac było od wielu lat
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Nieomal 32 mln zł trafią w czwartek do kasy państwa z tytułu dywidendy wypłaconej za posrednictwem miedziowy koncern KGHM. Tegoroczna suma wydaje sie rekordowo nieduza, podobnie zresztą jak całość wpływów do budżetu ze spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Napomkniety przelew dzieki niecałe 32 mln zł to glówna rata dywidendy z KGHM. Zgodnie z decyzją walnego zgromadzenia – w którym decydujący głos jako akcjonariusz ma Skarb Państwa – cała suma została podzielona dzieki dwie części: 50 gr na akcję płatne 17 sierpnia i drugie tyle 16 listopada.

Jednak nawet 1 zł na akcję to malo w porównaniu do wypłat w ostatnich latach. Po ubiegłym r. KGHM przeznaczył na dywidendę 1, piecdziesiat zł dzieki akcję, a w rekordowym 2012 r. inwestorzy dostali po 28, 34 zł na 1 papier – oznaczało to, że koncern przekazał dzieki wypłatę nieomal 5, szóstej mld zł, a z tej kwoty do budżetu popłynęło około 1, 7 mld zł. Wówczas szefem resortu skarbu był Mikołaj Budzanowski, który nie uniknął krytyki zbytnio łupienie państwowej spółki.

Zobacz także: Polska familia wyda w tym roku na szkolną wyprawkę średnio 520 zł

Po porównaniu do tej sumy tegoroczne 63, 6 mln zł, które wpłynie z miedziowego koncernu do budżetu państwa, wydaje się wyjątkowo skromną sumą. Warto jednak przy tej okazji pamiętać o tym, że KGHM nie dzielił polski ubiegłorocznych zysków, bo katalogów po prostu nie zaakceptowac miał. W 2016 r. stracił cztery, 4 mld zł netto, więc tegoroczna dywidenda pochodzi z kapitału zapasowego. Przy 2012 r. rekordowa wypłata była z kolei poparta zyskiem przekraczającym 11 mld zł.

Wpływy sluzace do kasy państwa nie przekroczą 2 mld zł

KGHM to niejedyna spółka z udziałem Skarbu Państwa, która nie dała w tym roku powodów do zadowolenia ministrowi finansów Mateuszowi Morawieckiemu, a także tysiącom lekkich inwestorów, którzy mają akcje tych spólek.

Znów na równe zero mogą liczyć posiadacze papierów m. in. PKO BP, Tauronu, JSW czy PKP Cargo a mianowicie kolejowy przewoźnik po przy jednym spotkaniu ostatni wypłacił inwestorom dywidendę w 2015 r. Identycznie zresztą jakim sposobem Tauron. Natomiast PKO BP nie dzielił zysków od czasu ostatniej wypłaty w 2014 r., natomiast posiadacze akcji JSW wedlug raz kolejny dostali szansę na dywidendę w 2013 r.

Jeżeli zestawimy wraz z sobą wszystkie spółki wraz z udziałem Skarbu Państwa, notowane na warszawskiej giełdzie, to okaże się, że wraz z tytułu dywidendy przekazały, bądź jeszcze przekażą one polski do budżetu państwa ogólem ponad 1-wsza, 9 mld zł. Tymczasem jeszcze dwanascie miesiecy temu ta kwota przekroczyła 2, 1 mld zł. Poprzednie okres przynosiły bardziej wartosciowe wyniki, z rekordowym rezultatem 6 mld zł po 2012 r. Po raz ostatni calosc niższa niż 2 mld zł pojawiła się w 2009 r.

Pełne zlepek tegorocznych wpływów z dywidendy do biura państwa opisujemy poniżej. Wyraźnie wynika tu, że ponad 80 proc. wpłat polski zapewnią wylacznie trzy spółki: PGNiG, PZU oraz PKN Orlen.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy