Dzieki Światowe Dzionki Młodzieży wydamy 200 mln zł. Lecz zarobić możemy jeszcze więcej

Dzieki Światowe Dzionki Młodzieży wydamy 200 mln zł. Lecz zarobić możemy jeszcze więcej
Author:
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Organizacja Światowych Dni Młodzieży ma kosztować nawet 200 mln zł, sam Kraków wyda jedną trzecią tejze kwoty. Tenze wkład może się jednak opłacić. Pielgrzymi z zagranicy zostawią w Polsce nieomal pół miliarda złotych. Powinno sie tylko uważać, by nie zaakceptowac skończyło się jak w Brazylii, w którym miejscu Kościół musiał wyprzedawać swój majątek, żeby pokryć długi zaciągnięte na organizację rozrywki.

Ile osób pojawi się w Krakowie podczas obchodów Światowych Dzionki Młodzieży? Bezposrednio zarejestrowało się niespełna czterysta tys. pielgrzymów, ale jakim sposobem podkreśla rzeczniczka ŚDM Dorota Abdelmoula, jedynie niewielka część pielgrzymów to robi, reszta przyjeżdża w ostatnią chwilę, bez zapisywania się. a mianowicie Żeby spróbować oszacować liczbę pielgrzymów aktualnych podczas wydarzenia, trzeba liczbę zarejestrowanych osób pomnożyć za posrednictwem trzy, natomiast czasem chociazby i więcej – tłumaczy Abdelmoula.

Wedlug organizatorów realna liczba katolików, chcących spotkać się z papieżem Franciszkiem, może sięgnąć 1, 5 miliona. To mniej więcej tyle samo, co podczas podobnej rozrywki zorganizowanej pięć lat temu w Madrycie. Oficjalne papiery mówiły wówczas o czterysta tysiącach, natomiast ostatecznie w stolicy Hiszpanii zjawiło się prawie 4 razy więcej pielgrzymów.

a mianowicie Na mszy otwarcia spodziewamy się około pół miliona osób, zas Ojca Świętego w czwartek powinno witać około siedemset tys. młodych ludzi a mianowicie szacuje rzeczniczka Światowych Dzionki Młodzieży. a mianowicie Sobotnie czuwanie to już około miliona wiernych, zas punkt przelomowy i msza odprawiana poprzez papieża Franciszka w niedzielę to około 1, 5 miliona osób.

Ile naszej firmy to będzie kosztować?

Oficjalnych kosztów organizatorzy nie chcą podawać. – O finansach będziemy zdolali rozmawiać przed chwila po zakończeniu Światowych Dzionki Młodzieży, jakie mozliwosci zresztą niejednokrotnie powtarzał już kardynał Stanisław Dziwisz – ucina Dorota Abdelmoula.

Zatem postanowiliśmy wydatki oszacować osobiscie. Komitet Organizacyjny ŚDM jeszcze u progu przygotowań zapewniał, że nie chce przekroczyć kwoty, którą na organizację wydali Hiszpanie. – To właśnie ta edycja wydaje sie byc dla nas od momentu początku punktem odniesienia a mianowicie przyznaje rzeczniczka ŚDM.

Zgromadzenie papieża (wówczas jeszcze Benedykta XVI) sposród młodzieżą w Madrycie przy 2011 r. kosztowało ok. 50 mln euro (nieco ponad dwie stówy mln zł). W Sydney w 2008 r. organizatorzy wydali równowartość 250 mln zł.

Można więc zakładać, że jak i równiez tym razem struktura imprezy pochłonie podobną kwotę, tym bardziej że i cyfra pielgrzymów będzie podobna. To właśnie frekwencja jest decydująca w ostatecznym ustaleniu kosztów. „Skala wydatków będzie uporzadkowana do wysokości wpływów ze składek partycypacyjnych. Generalnie koszt organizacji ŚDM 2016 będzie zależeć od liczby uczestników” – informowac organizatorzy pare miesięcy temu.

Składki partycypacyjne to tzw. pakiety pielgrzyma. Każdy, kto przyjedzie sluzace do Krakowa, może wybrać, którą wersję pliku wybiera. Niektóre zawierają np. zakwaterowanie, wyżywienie, transport, ubezpieczenie i materiały informacyjne (tzw. plecak pielgrzyma), a niektóre to tylko ubezpieczenie jak i równiez plecak pielgrzyma. Każdy plik może być wykupiony dzieki cały tydzień, od piątku do poniedziałku, lub wylacznie na weekend. Najtańsza odslona kosztuje pietnasty euro, zas najdroższa – nawet dwiescie.

Według najswiezszych informacji wraz z komitetu organizacyjnego pakiety wykupiło już około 400 tys. pielgrzymów. Przyjmując średnią cenę pakietu w stopniu 50-60 ó, już daje to 20 mln ó przychodu. Na dodatek Episkopat zadecydował, że wykona cztery zbiórki na tacę w polskich kościołach, które przeznaczy dzieki organizację ŚDM.

Swoje dołoży również Kraków. – Koszt zadań inwestycyjnych związanych z ŚDM to 51 mln zł. Do tego trzeba doliczyć kilkanaście milionów złotych wydatków na obsługę samego wydarzenia – informuje Jan Machowski z Urzędu Miasta Krakowa. – ów wydatek przy kwocie 18 mln zł ma zostać zwrócony wraz z budżetu centralnego poprzez wojewodę małopolskiego.

Ogólem koszty musza zamknąć się w cenie ok. 220 mln zł.

Turyści duzo zostawią

Naklady to jedno, ale zagraniczni pielgrzymi w Krakowie zostawią duzo pieniędzy. Wraz z szacowanych 1-wsza, 5 miliona osób mniej więcej jedna trzecia ma przyjechać sposród innych krajów. Wiele wraz z nich będzie się stołować w krakowskich restauracjach, zechce zwiedzić muzea czy korzystać z lacznosci miejskiej. Natomiast to znaczy spore przychody dla miasta.

Jakie? Miejscy urzędnicy w jednym ze swoich raportów na temat turystyki w Krakowie zbadali metrów. in. sumy, jakie zostawiają w mieście przyjezdni. Obcokrajowiec w metropolii województwa małopolskiego wydaje średnio 935 zł (dane zbytnio 2015 rok). Ta ilosc pokrywa się z naszym, co zakładali organizatorzy ŚDM, którzy liczyli na naklady ok. 250 euro w przeliczeniu dzieki jednego pielgrzyma z zagranicy. Turyści spoza Polski, przy założeniu że będzie ich około 500 tys., zostawią przy Krakowie nieomal pół miliarda złotych.

W dodatku Polacy, którzy stanowią większość uczestników imprezy, wydają średnio w Krakowie około 270 zł, jak daje poboczne 270 milionów zł. Kraków przez tenze lipcowy tydzień wzbogaci się więc na temat ok. 750 mln zł.

Madryt i Sydney zarobiły na ŚDM niemal tak wiele samo. W tamtym miejscu pielgrzymi zostawili odpowiednio w porzadku. 160 mln euro i ok. 250 mln dol., czyli (według ówczesnych kursów) 700 jak i równiez 800 mln zł. Wszystkim miastom w oddali jednak az do Rio de Janeiro, które szacuje, że dzięki organizacji ŚDM w 2013 r. do brazylijskiej gospodarki wpłynęło dodatkowo jednej, 2 mld reali (równowartość ok. jednej, 5 mld zł). Calosc jednak dzierzy swoją cenę.

W kolejnej stronie dowiesz się, dlaczego Kraków nie winien iść śladem Rio i jak Nasz kraj chce wykorzystać obecność tysięcy pielgrzymów w kraju

Nie iść śladem Rio

Przestrogą dla organizatorów Światowych Dni Młodzieży po Krakowie może być właśnie przykład stolicy Brazylii. Zjazd młodych katolików z całego świata był pierwszą wraz z trzech wielkich imprez organizowanych w Rio de Janeiro (później był jeszcze piłkarski Mundial w 2014 roku kalendarzowego, a zbyt kilkanaście dzionki rozpoczną się Igrzyska Olimpijskie).

Spotkanie papieża Franciszka sposród wiernymi na słynnej Copacabanie, które zgromadziło według różnych szacunków poniekad do 3 milionów pielgrzymów, długo odbijało się Brazylii czkawką. Aczkolwiek nie władzom państwowym, lecz archidiecezji Rio de Janeiro, bo to strona kościelna wzięła w siebie prawie cały ciężar finansowy przedsięwzięcia.

Jak policzyła firma doradcza E&Y, organizacja Światowych Dni Młodzieży przy Brazylii pochłonęła 350 mln dol. Kościołowi udało się pokryć jedynie nieco przeszlo 300 mln dol.

Żeby pozbyć się całego długu, archidiecezja Rio musiała wyprzedać swój majątek. Pod młotek poszedł szpital w Sao Cristovao, zbyt który udało się dostać ponad czterdziesci mln dol. Brazylijska prasa grzmiała wówczas, że to „wyprzedawanie dziedzictwa Kościoła”.

To jednak nie zaakceptowac wystarczyło dzieki pokrycie wszystkich długów, poniewaz nawet po renegocjacji kontraktów z producentami i sprzedaży kilku pozostalych nieruchomości, archidiecezja nadal była winna niemal 18 mln dol.

Doszło nawet dodatkowo, że w spłatę pożyczki musiał się włączyć Watykan. Na wyraźną prośbę papieża Franciszka, na rzecz którego biba w Rio była pierwszą zagraniczną pielgrzymką podczas pontyfikatu, kościelne państwo musiało wyłożyć 5 mln dol., by pomóc przy uregulowaniu kwestii archidiecezji. Jakim sposobem pisał brytyjski „Catholic Herald”, „Ojciec Święty bardzo docenił wkład i zaangażowanie organizatorów w zgromadzenie pielgrzymów, totez postanowił pomóc w spłacie powstałego po ten sposób zadłużenia”.

Postawią „Pawilon Polski”

Olbrzymią rzeszę pielgrzymów, którzy przyjadą do Krakowa sposród całego świata, chce wykorzystać Polska Filia Informacji i Inwestycji Obcych. Dlatego w czasie całej imprezy turystom będzie towarzyszyć Pawilon Polski. Powstał on w tzw. Szlaku Pielgrzymów tuż przy Wawelu i będzie działał do końca lipca pod hasłem „Polska wita! ”.

Pawilon Polski to zarówno stała, tygodniowa ekspozycja wewnątrz namiotów, jak i strefa relaksu ze sceną dzieki zewnątrz, dokad codziennie odbywać się będą koncerty. Pomysł zaczerpnięty został ze światowych wystaw EXPO, gdzie również nasz kraj był prezentowany nie tylko potencjalnym inwestorom, ale również turystom.

Pawilon składa się sposród czterech połączonych ze sobą sferycznych namiotów. Wchodząc az do środka, goście odbędą kinową podróż po trójwymiarze wedlug historii Naszego kraju oraz nierealny spacer po sztuce naszego średniowiecza. Dzieki entuzjastów najpózniejszych technologii czekają polskie drony, łaziki marsjańskie, roboty Proteus, promowana będzie też zdrowa żywność a mianowicie goście będą mogli przenieść się na pole marchewek czy do sadu jabłoni, a także skosztować polskich produktów.

Badz to się Polsce opłaci?

W PAIiIZ przyznają, że wystawa posiada przede wszystkim zachęcić pielgrzymów do powrotu az do Polski po najbliższym okresie. Ale czy słusznie? Dokładnych danych dzieki ten sprawa brakuje, można próbować odnieść je do podobnych wystaw w trakcie EXPO (co robiliśmy już przy przy okazji ubiegłorocznej wystawy).

By to sprawdzić, postanowiliśmy przeanalizować dane dotyczące: eksportu rodzimych towarów do krajów-organizatorów EXPO w ubiegłych latach, liczby przyjeżdżających turystów oraz inwestycji zagranicznych wraz z tych państw w Polsce. Przyjęliśmy, że organizacja wystawy winna być chociaż odrobinę zauważalna we wszelkich statystykach przynajmniej w następnym roku.

Chociaż wystawy światowe ściągają cos wiecej niz mieszkańców krajów-organizatorów, to jednak większość promocji skierowana wydaje sie byc właśnie sluzace do nich.

Sposród analizy wynika, że takie działanie może zwiększać ciekawosc Polską a mianowicie jednak często tylko krótkoterminowo. Najlepiej obrazuje to reakcja hiszpańskich turystów na EXPO w Saragossie.

W roku imprezy az do Polski przyjechało według informacji Głównego Urzędu Statystycznego około 109 tysięcy turystów wraz z Hiszpanii. Rok kalendarzowy później było to już aż 234 tysiące! 2 lata później liczba turystów z Półwyspu Iberyjskiego wróciła do średniej z poprzednich lat i wyniosła 126 tysięcy osób.

Źródło: na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego

Delikatny wzrost można również zaobserwować w sytuacji japońskiego EXPO. W roku kalendarzowego organizacji imprezy (2005) Nasz kraj zainteresowała zaledwie 11 tysięcy japońskich turystów. Rok później było to 15 tysięcy. Kolejne okres to już prawdziwa eksplozja – nad Wisłę zjechały 42 tysiące osób z Japonii.

Identyczny schemat miał miejsce po EXPO przy Szanghaju. Zaciekawienie Polską po roku wedlug imprezie wzrosło o około 15 %.

Światowe Dzionki Młodzieży rozpoczynają się po Krakowie we wtorek, 26 lipca jak i równiez potrwają sluzace do niedzieli. Elementem kulminacyjnym dzierzy być msza, odprawiona w Brzegach pod spodem Wieliczką poprzez papieża Franciszka ostatniego dnia imprezy.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy