Dziennikarstwo w naszym kraju ma się coraz marniej?

Dziennikarstwo w naszym kraju ma się coraz marniej?
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Podziały po środowisku dziennikarskim są odbiciem tych przy świecie polityki i w społeczeństwie. Dziennikarze popełniają błąd, angażując się jako obrońcy jednej ze stron a mianowicie oceniali partycypanci wczorajsze dyskusji zorganizowanej za posrednictwem Towarzystwo Pisarskie.

Na zdj. od lewej: Stefan Bratkowski, Jarosław Gugała, Adam Michnik, Igor Janke, Wojciech Mazowiecki, Jacek Żakowski.

Publikujący m. in. w _ Gazecie Wyborczej _ Wojciech Mazowiecki ocenił, że wskutek kryzysu gospodarczego zurnalistyka na całym świecie boryka się z rosnącym wpływem wydawców. Zwrócił jednak uwagę, że sprawa dziennikarstwa w Polsce różni się od tego na świecie, metrów. in. poprzez głęboki podział wewnątrz środowiska.

Jego zdaniem w Polsce dziennikarze coraz częściej wyrażają własne recenzje, zapominając o swojej głównej roli, to znaczy porządkowaniu i przekazywaniu danych. _ a mianowicie Dziś po dużej mierze media przyczyniają się sluzace do podziałów po polityce jak i równiez w życiu publicznym _ – powiedział Mazowiecki.

Wedlug honorowego prezesa Stowarzyszenia Redaktorów Polskich Stefana Bratkowskiego srodowiska powinny _ prostować bzdury _ jak i równiez objaśniać świat, zamiast atakować się miedzy soba. Ocenił, że wydawcy naciskają na redaktorów, by wam kreowali i podsycali konfliktowe sytuacje, bowiem to podnosi sprzedaż.

Po jego ocenie obserwowany w Polsce upadek prasy drukowanej wydaje sie byc skutkiem deficytu dyskusji w ten sposób, po co dziennikarze funkcjonują. Jak powiedział, na terytorium polski istnieją 2 strony świata dziennikarskiego, które _ w zadnym wypadku nie zastanowiły się, jak mogą zrobić razem _.

Redaktor naczelny _ Gazety Wyborczej _ Adam Michnik ocenił z kolei, że dysponujemy do czynienia ze zmianami cywilizacyjnymi, które skutkować będą śmiercią gazet papierowych. Mówiąc na temat podziałach wśród dziennikarzy, ocenił, że część tego środowiska, które pan reprezentuje, _ przyjęło figurę arystokratycznego zdziwienia _.

_ – My w ogóle jakby nie zaakceptowac rozumiemy, że w tym fundamentalnym konflikcie przenigdy nie jest tak, że pełna wina wydaje sie po jednej stronie, a po innej stronie wydaje sie stuprocentowa niewinność. Warto się przyjrzeć winom swoim. Pierwsza wina, którą ja widzę, to wydaje sie byc brak przyjęcia do wiadomości, że żyjemy w społeczeństwie tak podzielonym, że istotna część owego społeczeństwa wyznaje „religię smoleńską”. Tak zwyczajnie jest jak i równiez to wydaje sie byc równie nieusuwalna część owego społeczeństwa, jakim sposobem ta inna _ a mianowicie powiedział Michnik.

Pesymistą przy ocenie przyszłości dziennikarstwa wydaje sie byc Igor Janke (Salon24. pl). W jego ocenie _ śmierć dziennikarstwa dzieje się dziś _. Także mezczyzna ocenił, że poziom polemiki w polskiej debacie publicznej jest _ dramatycznie zły _ i zjawisko to pogłębia się, bo takowa jest ochota wydawców i właścicieli mediów. Jego zdaniem w polskim środowisku dziennikarskim _ żyją dwa plemiona, które ze sobą nie rozmawiają _, jednak – jak zaznaczył – to trudnosc podziałów wśród Polaków, natomiast nie mediów.

_ a mianowicie Stan rzeczy, wówczas gdy do szkola glówna przychodzą wiecej niz jeden koguty jak i równiez się naparzają, wystarcza i zadowala i polityków jak i równiez właścicieli mediów. To się świetnie sprzedaje i jest tanie. Poważnym dziennikarstwem już nikt nie wydaje sie byc zainteresowany i nie da się jego odtworzyć _ – powiedział.

Szef Rady Etyki Mediów Ryszard Bańkowicz powiedział, że na podstawie napływających do Rady skarg można wyciągnąć moral, iż po ocenie Polaków obiektywni i etyczni dziennikarze to ignoranci, którzy podzielają ich poglądy. Zaznaczył, że dotyczy to także krzywd kierowanych sluzace do REM poprzez partie polityczne.

Jarosław Gugała (Polsat) ocenił z kolei, że polaryzacja dyskusji publicznej sprawia, że wydaje sie coraz mniej miejsca na rzecz osób, które nie chcą w niej uczestniczyć, a chcą najzwyczajniej w swiecie _ robić swoje _. Jego zdaniem w naszym kraju należało aby stworzyć _ fundusz ochrony wartości _, który zastąpiłby abonament radiowo-telewizyjny, a sposród którego finansowane byłyby np. reportaże lub filmy dokumentalne. _ a mianowicie Musi istnieć centrum jak i równiez wspólne wartości. Musimy wrócić do wartości i oprzeć się na nich (… ) Nie zaakceptowac powinniśmy pozwalać dziennikarzom w przeistaczanie się w żołnierzy frontu ideologicznego _ a mianowicie powiedział.

Debatę _ Podzielony świat mediów. Śmierć dziennikarstwa _ zorganizowało założone polski Towarzystwo Dziennikarskie. Jego prezesem jest związany Seweryn Blumsztajn, a wśród członków założycieli są metrów. in. Wojciech Maziarski, Jan Ordyński, Teresa Torańska, Dorota Warakomska, Jacek Żakowski, Wojciech Mazowiecki, Cezary Łazarewicz, Joanna Solska i Jacek Rakowiecki.