Dziesiątki zabitych jak i równiez wielu rannych w zamieszkach na Wschodzie

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Do 22 wzrosła liczba zabitych w starciach, do których doszło w egipskim mieście Port Said, po tym gdy sąd w Kairze skazał w śmierć 21 osób zbytnio udział dwanascie miesiecy temu przy zamieszkach na meczu piłkarskim. Rannych wydaje sie ponad 200 osób.

Protesty w Port Saidzie rozpoczęły się, gdy krewni 21 skazanych w sobotę przez sąd w Kairze za udział w zdarzeniach z 1 lutego 2012 roku usiłowali opanować lokalne więzienie jak i równiez uwolnić skazanych.

Według świadków nieznane jednostki otworzyły ogień w kierunku policji, która odpowiedziała gazem łzawiącym. Wśród zabitych jest przynajmniej dwóch policjantów. Starcia przeniosły się dzieki ulice po pobliżu więzienia. W mieście pojawiło się wojsko _ w celu uspokojenia, stabilizacji i ochrony własności publicznej _ – poinformował generał Ahmed Wasfi.

Ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało przy komunikacie, że więzienie zostało ostrzelane wraz z broni automatycznej.

1 02 ubiegłego roku w Przystan Saidzie doszło do najkrwawszej tragedii po sportowej opowiesci Egiptu. Starcia wybuchły wedlug zakończeniu spotkania między zespołami Al-Masry jak i równiez Al-Ahly. Na boisko wkroczyli kibice obu drużyn i doszło az do bitwy, której nie była w stanie zapobiec policja. W wyniku zamieszek zginęły 74 ludzie, przy czym duzo zostało zadeptanych na śmierć, a kilkanascie osób zostało rannych. W kraju ogłoszono wówczas trzydniową żałobę; początkowo zawieszono, a później odwołano mistrzostwa Egiptu przy piłce nożnej.

Po tych zamieszkach po Kairze i Suezie odbywały się ogromne demonstracje, w trakcie których zarzucano siłom bezpieczeństwa opieszałość. Doszło do starć z policją, w których zginęło szesnascie osób.

W połowie marca ubiegłego roku kalendarzowego prokuratura egipska postawiła zarzuty 73 osobom. Część sposród nich usłyszała zarzut zabójstwa, inne – niedopatrzenia. Wśród oskarżonych było dziewięciu funkcjonariuszy policji jak i równiez dwóch nieletnich. Oskarżono metrów. in. zawieszonego po zamieszkach szefa policji w Przystan Saidzie generała Issama Samaka.

Wyroki dzieki 52 pozostałe sądzone jednostki mają być ogłoszone dziewiec marca br. Do sobotnich zamieszek po Port Saidzie doszło dzień po krwawych starciach, które wybuchły po związku sposród drugą rocznicą protestów, które doprowadziły sluzace do obalenia autorytarnego prezydenta Hosniego Mubaraka. W starciach ludzi zginęło, według najnowszego bilansu, dziewięć osób, a wiecej niz 530 zostało rannych.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy