Eskalacja euro-emocji

27 lipca, 2020
Category: waluty

*Rentowności obligacji Portugalii dynamicznie pną się po górę, ciągnąc za sobą pozostałe peryferia (głównie Włochy). Do obaw związanych bez problemu reform rządu Mariano Rajoya, doszedł też niepokój związany z kondycją tamtejszego sektora bankowego – co akurat nie mialo być nazbyt dużym niemilym zaskoczeniem. *

Negatywny trend może przerwać tylko większa interwencja Europejskiego Banku Srodkowego, albo skoordynowane działania – tak się składa, że na piątek zaplanowane jest spotkanie szefów resortów finansów i banków centralnych państw grupy G-20…

Informacja nt. skali pożyczek zaciągniętych za posrednictwem hiszpańskie banki w W europie Banku Kluczowym pojawiła się jeszcze po piątek na południu i stała się dodatkowym pretekstem do rozegrania własnej zabawy przez spekulantów. Teoretycznie nie powinno być to dużym zaskoczeniem – kondycja hiszpańskich banków nie jest najlepsza biorąc pod uwagę przeważenie ryzykownymi pożyczkami hipotecznymi – rząd Mariano Rajoya ma poniekad przygotowany zamiar naprawy sektora, ale do tego czasu nie spieszył się z jego wdrożeniem (kilka dób temu reprezentanci Komisji Europejskiej poparli taką postawę! ). Tylko, że wzrost na temat 86 proc. m/m ma obowiazek przykuwać uwagę – 316 mld EUR – tak wiele banki pożyczyły w ECB w styczniu, wobec 169, 8 mld EUR w lutym. Pożyczki dla Francji stanowiły już 28 proc. ogółem.

Dzisiaj rentowności 10-letnich obligacji Francji z impetem złamały naruszony jeszcze po piątek wieczorowa pora kluczowy stopien 6 proc. Po godz. 10: 00 zwyżka sięgnęła okolic 6, 14 proc. Inwestorzy obawiają się o powodzenie jutrzejszej aukcji bonów, a także czwartkowego przetargu 2 jak i równiez 10-letnich obligacji. Kluczowe watpliwosc, które w tym momencie coraz częściej zadają osobiscie inwestorzy, brzmi – podczas gdy Hiszpania ustawi się w kolejce po zewnętrzne oplacanie – badz pociągnie to za sobą Włochy jak i równiez Portugalię – i czy dla kazdego starczy pieniędzy?

O tym, że ostatnie działania europejskich decydentów polegające w czasowym połączeniu funduszy ratunkowych ESM i EFSF można uznać zbytnio farsę pisałem w mnóstwo wcześniejszych komentarzach – w odwodzie wydaje sie byc tylko 500 mld EUR, z czego blisko 220 mld EUR awaryjnie z EFSF – pytanie, czy podczas piątkowego spotkania G20 uda się pozyskać nowe środki gwoli Międzynarodowego Funduszu Walutowego w walkę sposród kryzysem przy strefie euro– teoretycznie wątpliwe, chociaż politycy już nieraz zaskakiwali po trudnych sprawach i mógłby być to jakiś przełom dla rynków. Zwłaszcza, o ile decyzja na temat wsparciu MFW została powiązana z jakąś skoordynowaną formą działań banków centralnych – tylko jak jeszcze można zaoferować?

Po krótkim okresie inwestorzy będą uważnie śledzić zachowanie się peryferyjnego długu w Europie – być może jeszcze dzis ECB zdecyduje się na większe interwencyjne zakupy? Ponadto w kalendarzu mamy serię danych sposród USA – o godz. 14: trzydziestu sprzedaż detaliczna za marzec (oczek. 0, 3 proc. m/m jak i równiez 0, 6 proc. m/m bez samochodów), a także indeks aktywności w regionie Nowego Jorku za kwiecień (oczek. 18 pkt., wobec 20, 21 pkt. ). Na godz. 15: 00 zaplanowana została też publikacja danych nt. napływów kapitałów netto po lutym, a o godz. 16: 00 poznamy dane o zapasach za ten sam sezon, a także odczyt indeksu NAHB, to znaczy nastrojów pośredników rynku nieruchomości (kwietniowe szacunki wynoszą 28 pkt. ).

Jak sektor zareaguje dzieki słabsze wiadomosci z USA? Odpowiedź brzmi – tak jakie będą nastroje przy strefie ó, gdyż dyskusja nt. QE3 wydaje się być przedwczesna. Ciekawe słowa padły w ostatnim czasie z warg szefowej FED z Cleveland – Sandry Pianalto (zresztą dzisiaj będzie miała pani kolejne wystąpienie o godz. 18: 30). Przyznała pani, iż równoczesne programy stymulacyjne mogłyby zaważyć na inflacji, natomiast zbyt szybkie wycofanie się wraz z dotychczasowych działań mogłoby zaszkodzić gospodarce. Nic dodać, nic ująć – słowem strategia wait&see – pomału czekamy na posiedzenie FOMC zaplanowane 24-25 kwietnia – będzie ono istotniejsze ze względu na dłuższą konferencję prasową szefa FED.

W kalendarzu na pierwszą połowę tygodnia warto też zwrócić uwagę na jutrzejszy odczyt indeksu ZEW wraz z Niemiec i zaplanowane wystąpienie przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego nt. publicznych perspektyw ekonomicznych – chociaż najpewniej rynek będzie wcześniej znał ogólniki – jak się można domyślać MFW będzie zwracał większą uwagę na zagrożenia, niż walory. W nocy z poniedziałku dzieki wtorek poznamy też zapiski z minionego posiedzenia Banku Australii.

  • Najważniejsze wiadomosci w twojej skrzynce mejl!
  • Wiadomości wraz z kraju jak i równiez ze świata na Twojej stronie internetowej
  • Forex: sprawdź warsztaty walut internetowego

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy