EURUSD pod presją słabych danych makro

27 lipca, 2020
Category: waluty

*Pomimo osłabienia polskiej waluty, pozytywnym sygnałem może być względnie spokojna sesja. *

Dziś, po tygodniu wzrostów, główne światowe indeksy zaczęły miesiąc,, na czerwono”. Indeks Nikkei225 stracił w zamknięciu 1-wsza, 35%, Dow Jones otworzył sesję 3, 58% niżej, a europejski DAX na temat godzinie pietnasty: 00 zniżkował o cztery, 07%.

Do kolejnych rozczarowujących danych z Europy dołączyły informacje na temat pogarszającej się kondycji chińskiej gospodarki. Yuan zanotował rekordowy jednodniowy spadek wobec dolara, w obawie o zainteresowanie w Krajach – największym światowym importerze stali – mocno traciły również przymioty producentów tegoz stopu, w tym ArcelorMittel i niemieckiego ThyssenKrupp.

Spadały również ceny ropy, po woli OPEC o utrzymaniu aktualnych poziomów wydobycia, ciągnąc zbytnio sobą walory spółek energetycznych. W ciągu dnia dzieki rynek dotarły dane na temat indeksach PMI dla przemysłu, m. in. z Francji, Niemiec, Gb, a także z Polski i całego Eurolandu, wszystkie poniżej prognoz.

Kurs EUR/USD, po wielkich piątkowych spadkach, oscylował między poziomem 1-wsza, 2600 a 1, 2700, by przez moment osiągnąć nawet 1-wsza, 2582 dolara za euro. Duże wzrosty, zarówno wobec dolara, jak i europejskich walut obcych, notował z kolei japoński jen.

W obliczu coraz to gorszych danych empirycznych makroekonomicznych jak i równiez postępującej recesji światowej ekonomii, inwestorzy uciekali dziś od ryzyka w stronę waluty o niskim oprocentowaniu. Wpłynęły na to metrów. in. wyczekiwania na agresywne obniżki stóp procentowych po strefie ó, które po najbliższych dniach mogą w dalszym ciagu umacniać jena. Japońskiej walucie nie zaszkodziło nawet wszczęcie postępowania upadłościowego przez znaczącego dewelopera a mianowicie spółkę Marimoto – jedynie dziewięć miesięcy po pierwszej ofercie ogólnej.

W sytuacji, kiedy zniżkują giełdy, oczekiwać należało osłabienia złotego. Jednak na porannym wzroście notowań EUR/PLN w okolice poziomu trzy, 8700, w dalszej części dnia obserwowaliśmy stabilizację naszej pary po rejonie EUR/PLN 3, 8400 – 3, 8500. Nie zwazajac na osłabienia polskiej waluty, nalezytym sygnałem może być względnie spokojna sesja.

Nie mieliśmy bowiem stycznosc z paniczną wyprzedażą złotego, a wylacznie z normalną reakcją w silnego dolara i jena, a także nieco większą awersję sluzace do ryzyka, po oczekiwaniu dzieki piątkowe wiadomosci z amerykańskiego rynku pracy. W niniejszym tygodniu inwestorzy skupiają się na dwóch wydarzeniach, glównym z tych propozycji jest rozstrzygniecie ECB o stopach procentowych, a innym wspomniana publikacja danych z USA. To właśnie owe dwa faktory powinny nadać kierunek rynkom finansowym na najbliższy okres.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy