George Soros przekazuje miliardy dol. na swoje fundacje

Znany spekulant i miliarder, człek, który złamał funta, przekazał w ostatnich latach niemalże 18 mld dol. stworzonym przez siebie Fundacjom Społeczeństwa Otwartego (Open Society Foundations) - czytamy w "Wall Street Journal". Pieniądze pochodziły z jego prywatnych zasobów.

George Soros wówczas jeden z najbogatszych jednostek na Ziemi. Przez jednych jest kochany za wspieranie ruchów demokratycznych w różnych państwach świata, poprzez innych znienawidzony za wówczas, że w ramach własnych działań często wspiera określone partie polityczne czy instytucje, które są nieakceptowane za pośrednictwem część danego społeczeństwa. Osobista fortuna 87-letniego Sorosa pozostała oszacowana przez "Forbesa" dzięki ok. 23 mld dolarów USA.

Fundacje Społeczeństwa Owartego - jedna z najbogatszych organizacji charytatywnych w Stanach Zjednoczonych

Dzięki ostatnim subwencjom George'a Sorosa, Fundacje Systemu społecznego Otwartego stały się pewną z najbogatszych organizacji charytatywnych w Ameryce i na świecie. Wyprzedza je jedynie fundacja Billa i Melindy Gatesów (dane za rok 2014 z National Philanthropic Trust). Budżet Open Society Foundations wynosi w 2017 r. 941 mln dolarów.

Przedstawiciele fundacji powiedzieli dziennikowi "Wall Street Journal", że ostatnie posunięcie miliardera - polegające na przesunięciu aktywów z firmy inwestycyjnej Sorosa na rzecz finansowanych przez niego instytucji charytatywnych – "zmienia system działania całości".

Zgodnie wraz z informacjami uzyskanymi przez "WSJ", Soros Fund Management zostanie teraz się dzielił wpływami z fundacjami Open Society. Miliarderowi, który powołał ostatnio na stanowisko szefa Fundacji Społeczeństwa Otwartego Patricka Gasparda, związanego wcześniej z Krajowym Komitetem Partii Demokratycznej w USA, zależy, by stworzone przez niego budowle "przeżyły go" i działały sprawnie również po tej śmierci.

Na aktualnym etapie została powołana rada powiernicza, na której czele stanął sam George Soros. Dotychczasowy system zarządzania jest zmieniony. Dyrektorka ds. lokaty w Soros Fund Management, Dawn Fitzpatrick, ma stanowić podporządkowana nie samemu Sorosowi, jak było wcześniej, ale radzie powierniczej. Fitzpatrick - jak pisze "Wall Street Journal", ma być "mniej traderem, a więcej kimś, kto alokuje kapitał w różne wewnętrzne jak i również zewnętrzne aktywa".

George Soros nie będzie już grał pieniędzmi fundacji

Osoby znające sprawę powiedziały "Wall Street Journal", że pieniądze przekazane fundacji nie będą już używane przez miliardera do inwestycji i gry w giełdzie. - To wydaje się nieprzerwany proces przekształcania funduszu inwestycyjnego (hedge fund) po kapitałowe wsparcie fundacji w perspektywie długoterminowej – wskazał w wypowiedzi dla "WSJ" przedstawiciel Fundacji Społeczeństwa Otwartego, Bill Ford.

Open Society Foundations zostały powołane dla promocji w objętości globalnej zasad "otwartego społeczeństwa". Nazwa fundacji pochodzi od momentu książki Karla R. Poppera "Społeczeństwo otwarte i swoim wrogowie". George Soros był jego uczniem. Fundacje Społeczeństwa Otwartego dysponują siecią więcej niż czterdziestu połączonych fundacji i biur na całym kuli ziemskiej, w siedmiu regionach i dziesięciu globalnych strukturach tematycznych. Zajmują się m. in. finansowaniem pomocy dla uchodźców, a także programami związanymi ze zdrowiem publicznym.

Soros popiera uchodźców. Niektórym rządom się to nie podoba

"WSJ" wykrywa, że zaangażowanie Fundacji Systemu społecznego Otwartego we wspieranie migrantów z Bliskiego Wschodu jak i również nawoływanie do przyjęcia ich przez kraje europejskie, odrzucić wszędzie się podoba. Odpowiedzialność Sorosa "rozzłościło narodowe rządy, takie, jak ten na Węgrzech" – pisze "WSJ". Politycy w Macedonii, Naszym kraju i w innych państwach europejskich nie kryją swojego krytycznego nastawienia do opłacania przez Sorosa działań wpływających na politykę wewnętrzną w ich krajach.

W USA Soros jest hojnym darczyńcą Partii Demokratycznej, a jego fundacje skupiły się na wysiłkach dążących do odwiedzenia zmiany polityki imigracyjnej NA JUKATAN, systemu sprawiedliwości i więzień oraz finansowały programy wsparcia dla młodych Latynosów jak i również Afroamerykanów. Wspierają one też działalność ruchu "Black Lives Matter".

George Soros urodził się w Węgrzech, następnie wyemigrował po drugiej wojnie światowej do odwiedzenia Uk, tam studiował filozofię i został "traderem" dzięki giełdzie papierów wartościowych. Później przeniósł się do USA, gdzie w roku 1969 założył firmę Soros Fund Management.

«Decyzja Putina oznacza złote okresy dla Białorusi, Chin jak i również Turcji» Informacje