Fitch: konieczne drastyczniejsze działania, by zejść z deficytem

Fitch: konieczne drastyczniejsze działania, by zejść z deficytem
27 lipca, 2020
Category: inne

Aby zejść z deficytem finansów publicznych do trzech proc. PKB w 2012 r., nieznany rząd będzie musiał przeprowadzić bardziej drastyczne działania fiskalne – uważają ekonomiści firm ratingowej Fitch. Ich zdaniem dynamika PKB w Polsce po 2012 roku kalendarzowego wyniesie 3, 3 proc.

„Fitch uważa, że w świetle wolniejszego wzrostu gospodarczego, nieznany polski rząd będzie musiał dokonać ponownej oceny pomyslu konsolidacji fiskalnej, jeżeli chce pozostać dzieki ścieżce prowadzącej do spełnienia kryteriów konwergencji” – napisano w poniedziałkowym komentarzu firm do wyborów parlamentarnych.

„Plan zejścia wraz z deficytem poniżej 3 proc. PKB w przyszłym roku kalendarzowego jest oparty na optymistycznym założeniu wzrostu o czterech proc. PKB, podczas gdy Fitch prognozuje dynamikę wzrostu trzy, 3 proc. w przyszłym roku. Jeżeli poważnie podchodzi do zamysle sprowadzenia deficytu do trzech proc. PKB, nowy rząd będzie musiał przeprowadzić wiecej drastyczne działania fiskalne. To prawdopodobnie będzie wymagało dalszych cięć po wydatkach” – dodano.

Agencja ratingowa zwraca uwagę na potrzebę przeprowadzenia reform strukturalnych. Jednocześnie Fitch wskazuje, że jeżeli nie uda się ustabilizować relacji długu az do PKB, a potem doprowadzić do jej obniżki, może to spowodować obniżenie ratingu bądź jego perspektyw.

„Wydaje się, że obecnej koalicji PO i PSL musi udać się zejść z deficytem sektora finansów ogólnych z jedenastu proc. PKB w 2010 r. az do 5, szesc proc. PKB w tym roku. Jednak wynika to częściowo z jednorazowych działań, jak przekierowanie składek z prywatnych funduszy emerytalnych do budżetu. Jeżeli dalsze działania o charakterze w wyzszym stopniu strukturalnym nie zostaną podjęte, spowolnienie w Polsce i szerszy kryzys po strefie ó mogą wytrącić Polskę wraz z kursu. Fitch prognozuje, że dynamika PKB w zonie euro wyniesie 0, 1-wsza proc. przy IV kwartale tego r. i Jak i równiez kwartale 2012 r. ” – napisano w komunikacie.

„Gdy Fitch w styczniu potwierdzał rating Polski na poziomie +A minus+ z perspektywą stabilną, filia oceniła, że poślizg w osiąganiu celów budżetowych a takze fiasko implementacji polityki fiskalnej, która pozwoliłaby na stabilizacją, a potem obniżanie się poziomu długu w relacji az do PKB to główny faktor, który mógłby prowadzić az do negatywnej dzialaniu ratingowej. Agencja, biorąc pod spodem uwagę spodziewaną kontynuację biezacej koalicji, wciąż nie spodziewa się znaczących poślizgów, niemniej pozostaje to głównym czynnikiem ryzyka gwoli ratingu” a mianowicie dodano. (PAP)

fdu/ ana/ pad/