FPP i Instytut Emerytalny: Przy systemie PPK potrzebne są zachęty wraz z strony państwa

FPP i Instytut Emerytalny: Przy systemie PPK potrzebne są zachęty wraz z strony państwa
Author:
27 lipca, 2020
Category: gielda

„Oszczędzanie w ramach PPK będzie wzmacniane poprzez zachęty finansowe ze strony państwa, naprawde w postaci przewidzianej w początkowym okresie funkcjonowania PPK (zgodnie z założeniami na lata 2019-2020) składki powitalnej przy wysokości 250 zł, i postaci corocznej dopłaty rocznej w wysokości 240 zł, która będzie wypłacana w wypadku odłożenia przez uczestnika dzieki emeryturę w konkretnym roku określonej minimalnej sumy ze składek. Taka konstrukcja powinna wpłynąć na zaciekawienie oszczędzaniem w emeryturę, gdyż przewiduje uchwytne i faktyczne wsparcie państwa w gromadzeniu dodatkowych oszczędności emerytalnych” – czytamy w komunikacie.

Jednak dla osób wprowadzenie dodatkowego obciążenia pod postacia obligatoryjnej, składki podstawowej opłacanej przez osobę zatrudnioną po wysokości wylacznie 2% zarobku, może stanowić istotną barierę dla długoterminowego uczestnictwa w PPK, odkryto w materiale.

„Można się spodziewać, że osoby na temat najniższych przychodach nie będą w stanie przez cały okres zatrudnienia wypracować własnych zasileń z ukladu ubezpieczeń społecznych o tak zaawansowanej wysokości, by sfinansować z tych środków najniższą emeryturę. Stosowanie zachęt fiskalnych podczas wpłat składek jest rozwiązaniem skuteczniejszym niż zwolnienia podatkowe od dochodów kapitałowych wprowadzane na etapie wypłaty świadczeń. Już sama budowa równych dla wszystkich uczestników kwotowych zasileń ze strony państwa jest relatywnie w wyzszym stopniu atrakcyjna gwoli osób niżej sytuowanych” a mianowicie powiedział przewodniczący FPP Firm Kowalski, cytowany w komunikacie.

„Należy zwrócić uwagę, że w przypadku PPK, w odróżnieniu od PPE, nie zaplanowano innego sposobu określenia składek niż przy sposób procentowy. Takie rozwiązanie może powodować, że osoby o niższych dochodach będą stosunkowo częściej występowały sposród PPK (zawieszały uczestnictwo w PPK), niż osoby wzglednie lepiej sytuowane. Może się tak dziać w przypadku osób zarabiających równowartość lub kwotę większą niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Kwotowy rys składek sluzace do PPK byłby natomiast bardziej atrakcyjny na rzecz osób o niższych dochodach” – wskazał dr Marcin Wojewódka, wiceprezes Instytutu Emerytalnego.

Prezes Naszego Funduszu Progresu (PFR) Paweł Borys powiedział w ub. tygodniu, że w ramach modyfikacji projektu ustawy o PPK „poważnie zabierane pod uwagę” jest zróżnicowanie wsparcia dla osób najniżej zarabiających. Decyzje w sprawie ewentualnych modyfikacji projektu powinny zapaść w ciągu najbliższych tygodni.

Projekt ustawy o PPK zakłada, że nowe rozwiązania będą wprowadzane stopniowo. Kolejność robienia PPK będzie uzależniona od czasu wielkości lub typu pracodawcy. Najwcześniej, poniewaz z początkiem 2019 r., do PPK mają przystąpić najwięksi pracodawcy, zatrudniający powyżej 250 pracowników. Najpóźniej, bowiem w połowie 2020 r., małe firmy oraz placówki sektora finansów publicznych.

Instytucjami obsługującymi PPK będą towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). Obowiązywać będzie limit 15% udziału w branzy PPK, az do którego TFI będą mogły pobierać 0, 6% opłaty od aktywów.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy