FPP: Przedsiębiorcy potrzebują przejrzystego portalu z aktualną legislacją

FPP: Przedsiębiorcy potrzebują przejrzystego portalu z aktualną legislacją
27 lipca, 2020
Category: gielda

Ważnym udogodnieniem byłoby uzupełnienie serwisie o sprawną i przyjazną wyszukiwarkę a takze linki az do orzeczeń sądowych i objaśnień urzędowych dotyczących każdego sposród przepisów w tekście.

„Problem dotyczy nie tylko zwykłych obywateli czy przedsiębiorstw, ale również administracji ogólnej. Ministerstwa, urzędy i sądy powszechnie korzystają ze osobliwych programów, robionych przez profesjonalne firmy. Państwo płaci więc za możliwość zapoznania się z prawem, które samo tworzy” – czytamy po komunikacie.

„Prawodawca tworzy swieze prawo zbytnio szybko, by można było za nim nadążyć. Powszechna wydaje sie świadomość, że wszystkich zmian publikowanych po Dzienniku Ustaw nie da się silowo przeczytać. Zresztą nawet pierwotnego przeczytanie nie zaakceptowac wystarczyłoby do ich zrozumienia. Teksty nowelizacji są sformułowane w sposób nieprzystępny i uniemożliwiający zrozumienie sensu zmian bez katalogów zestawienia wraz z pierwotnym brzmieniem przepisów. Przedsiębiorcy oczekują pospiesznej i znaczącej poprawy dostępności przepisów. Przy szczególności zależy nam dzieki możliwości przeglądania oraz porównywania ujednoliconych klasy ustaw i rozporządzeń obowiązujących w różnych okresach – w tym klasy, które będą obowiązywały po przyszłości. Publikacja aktów przyszłych pozwoli na lepsze przygotowywanie się do zmian. Poniewaz państwo domaga sie od mieszkancówrezydentów znajomości uprawnienia – powinien zapewnić im łatwy dostęp do swoim treści” – skomentował profesjonalista ds. prawa gospodarczego FPP Tomasz Chudobski, cytowany przy komunikacie.

Poza stroną internetową Dziennika Ustaw, bezpłatne ogólnokrajowe źródła tekstów prawnych ograniczają się dzis do programu ISAP na stronie internetowej Sejmu oraz Ogólnego Portalu Informacji o Niemal na stronie domowej Rządowego Centrum Legislacji. Jakim sposobem ocenia FPP, są ów kredyty jednak nieuzyteczne i nieintuicyjne, a więc nieprzydatne w codziennym życiu. Strona ISAP co prawda przedstawia ujednolicone przez Kancelarię Sejmu wersje aktów prawnych, jednakze sama zastrzega, że może być rozpatrywana jedynie jak materiał informacyjny i pomocniczy, a Sekretariat Sejmu nie ponosi odpowiedzialności za wyniki działań podjętych w oparciu na temat informacje publikowane w ISAP.

„Głównym źródłem wiedzy na temat prawie stały się w tym przypadku wyszukiwarki internetowe i płatne serwisy. Uzytkowanie ze wyspecjalizowanych programów jak i równiez baz to nic złego, jednak państwo nie mialo zmuszać do korzystania z komercyjnych produktów. Kłopoty z wyszukaniem właściwych przepisów dotykają po szczególności przedsiębiorców, na których prawo nakłada najwięcej obowiązków” – wskazano w materiale.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy