Alior Bank informuje, kiedy wypłaci dywidendę

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę z Alior Bankiem na udzielanie pożyczek ze środków programu Nasz kraj Cyfrowa dla firm telekomunikacyjnych. Docelowo na rozwój infrastruktury szybkiego internetu ma dotrzeć 1 mld zł a mianowicie poinformowała prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

- Zakładamy, że do 2023 roku kalendarzowego przeznaczymy kwotę 1 mld zł, a wraz spośród udziałem pośredników finansowych jednej, 18 mld zł, na pożyczki dla firm telekomunikacyjnych na rozwój infrastruktury szybkiego internetu. Rozmawiamy z kilkoma bankami, jako główny do współpracy z nami przystąpił Alior Bank a mianowicie powiedziała Daszyńska-Muzyczka podczas rady prasowej.

Alior Bank pierwszym bankiem, który zostanie dawał pożyczki

Za pośrednictwem Alior Banku do przedsiębiorstw telekomunikacyjnych trafi w ciągu trzech lat 40 mln zł, z możliwością zwiększenia puli do 100 mln zł. Porozumienie z BGK ustanawia, że Alior Bank przeznaczy na te projekty niemalże 10 mln zł wraz z środków własnych. Pojedyncza pożyczka może wynosić od dwadzieścia tys. do 10 mln zł, z okresem kredytowy do 15 lat.

"Pożyczki szerokopasmowe" przeznaczone istnieją dla firm telekomunikacyjnych, których w Polsce zarejestrowanych wydaje się być około 6, 5 tys. O preferencyjne finansowanie potrafią ubiegać się przedsiębiorcy planujący inwestycje w budowę, rozbudowę lub przebudowę sieci telekomunikacyjnej zapewniającej dostęp do szerokopasmowego internetu (o przepustowości minimum 30 Mb/s dla domach i przedsiębiorstw oraz setka Mb/s dla szkół).

Z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że w 2015 r. wartość sektorze dostępu do internetu na terytorium polski wyniosła ponad 5 mld zł, a liczbę użytkowników określono na 14 mln. W tym samym r. blisko 36 na setka mieszkańców miało dostęp do odwiedzenia internetu szerokopasmowego.

Alior Bank zdradza, kiedy wypłaci dywidendę

Tymczasem Michał Chyczewski, pełniący obowiązki prezesa Alior Banku, zapowiada, że nie stanie się wprowadzał żadnych zmian przy przyjętej niedawno strategii banku do 2020 roku. Do końca września ma być gotowy plan operacyjny wdrażania tej strategii. Co najmniej do 2020 roku zarząd Alior Banku nie będzie rekomendował wypłaty dywidendy:

Nie zakładamy żadnych zmian w naszej strategii. Wszystkie jej cele i właściwości będziemy realizować, do końca września chcemy mieć gotowy plan operacyjny dotyczący wpajania poszczególnych celów.

Alior Bank planuje też, hdy do 2020 roku tej wskaźnik ROE wzrośnie do odwiedzenia minimum 14 proc. z 8 proc. w 2016 roku, a wskaźnik nakładów pieniężnych do dochodów spadnie przy tym okresie do 39 proc. z 49 proc. Marża odsetkowa netto do 2020 roku wzrosnąć dzierży do 4, 5 proc., a wskaźnik kosztów niebezpieczeństwa spadnie do 1, szóstej proc., z 1, 9 proc.

- Naszym własnym najważniejszym celem jest jakim sposobem najszybsze osiągnięcie ROE w stopniu 14 proc. Pragniemy mocno skoncentrować się w małych i średnich przedsiębiorstwach, oraz zmienić podejście do odwiedzenia detalu, w tym więcej finansować się ROR-em, a nie depozytami. Chcemy być bankiem podstawowym dla kontrahentów detalicznych - powiedział Chyczewski.

40 proc. kobiet w radach nadzorczych. Komisarz Reding tegoż chce Informacje