Gowin: różniliśmy się z premierem, moje odejście – przyrodnicze

27 lipca, 2020
Category: inne

# dochodzi wypowiedź J. Gowina #

29. 04. Warszawa (PAP) – Odchodzący minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział, że decyzję o wlasnym odwołaniu traktuje jako naturalną. Podkreślił, że jest różnica zdań między nim zas premierem w odniesieniu do kierunku działań rządu jak i równiez wartości, w których dzierzy się opierać polska strategia.

W poniedziałek premier Tusk poinformował, że dymisjonuje Gowina. Nowym ministrem sprawiedliwości ma zostać b. szef MSWiA Marek Biernacki.

„Decyzję o moim odwołaniu traktuję w charakterze naturalną, zwłaszcza w sytuacji głębokich i ciagle pogłębiających się różnic między mną a Donaldem Tuskiem co do kierunku działań rządu i w odniesieniu do wartości, w których posiada się opierać polska polityka” – powiedział Gowin w trakcie pożegnalnej rady prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości.

O te różnice Gowin pytany był w poniedziałek wieczorem w programie TVP2 „Tomasz Lis. Na żywo”. „Chodzi np. o to jaka winna być zakres i tempo reform” – odpowiedział Gowin. Dodał, że „media koncentrują się w różnicach zdań dotyczących spraw ideologicznych rodzaju związki partnerskie, bioetyka”. W jego opinii jednak „dużo istotniejszy wpływ w polityce, nie po wymiarze moralnym, mają różnice dotyczące np. spraw gospodarczych”.

„Polska obecnie wymaga przemian dużo głębszych. Ja po niektórych sytuacjach uważam, że zmiany powinny iść nadal i głębiej” – powiedział Gowin. Podkreślił, że np „wolność gospodarcza to jest fundamentalna wartość z punktu widzenia politycznego”. Dodał, że chciałby, „aby w Polsce było mniej państwa, mniej ingerencji w gospodarkę, jak największa przestrzeń gwoli jednostek, rodzin, stowarzyszeń, samorządów i zwlaszcza dla przedsiębiorców”.

„To, że premier dymisjonuje ministra uważam za sprawa normalną. Każdy premier ma prawo otaczać się takimi ludźmi, do których posiada zaufanie jak i równiez którzy podzielają jego poglądy. Jeśli moja osoba uważam, że należy reformować szybciej jak i równiez głębiej, zas premier uważa, że takie reformy mogłyby być smiertelnie grozne, czy to z punktu widzenia państwa, czy popularności Platformy Obywatelskiej, to miał prawo sięgnąć po innego ministra” – stwierdził Gowin.

Pytany na temat swoją polityczną przyszłość powiedział, że w ten sposób, co będzie robił poinformuje opinię publiczną już wkrótce. „Mogę zapewnić, że swoje plany związane są z Platformą Obywatelską” – dodał. Gowin zaznaczył, że to iż przestał być ministrem nie znaczy, że konczy zajmować się projektami, ponad którymi pracował przez półtora roku a mianowicie teraz będzie je „pilotował” jako poseł.

„O tym, czy będę kandydował na przewodniczącego Platformy poinformuję zbyt jakiś okres. (.. ) Na pewno będę chciał zainicjować debatę programową w Systemie. Bo bez poważnej debaty o Naszym narodzie, każdej władzy, każdej partii, również Platformie Obywatelskiej grozi ześlizgnięcie się na pozycje bezideowej partii władzy” a mianowicie powiedział Gowin.

W wlasnym wcześniejszym poniedziałkowym oświadczeniu swoich zwolenników zapewniał, że będzie nadal ciężko pracował dla tych celów i wartości, które za kazdym razem przyświecały mu w polityce. Podziękował też premierowi za szansę robocie w rządzie i dużą swobodę przy realizowaniu projektów.

Biernackiemu Gowin pogratulował i wyraził nadzieję, że będzie on kontynuował „przynajmniej znaczącą część” rozpoczętych w resorcie projektów. „Traktuję jako prawdziwy zaszczyt to, iż tym następcą wydaje sie byc właśnie Firm Biernacki – osoba, sluzace do której mam ogromny wycena i w charakterze do człowieka, i jak do polityka” – zapewnił Gowin.

Gowin skupił się na wlasnych osiągnięciach przy resorcie. „Fatalny stan wymiaru sprawiedliwości to jest główna bariera wzrostu gospodarczego na terytorium polski, to wydaje sie byc także źródło wielu czlowieczych dramatów. To właśnie dlatego, żeby to zmienić, ministrem sprawiedliwości po raz glówny w wolnej Polsce został nieprawnik” a mianowicie przypomniał.

Mówił m. in. o przekształceniu najmniejszych sądów w wydziały zamiejscowe większych jednostek. „Wbrew temu, co twierdzili moi krytycy, nie zaakceptowac likwidowałem sądów, likwidowałem prezesowskie stołki” a mianowicie powiedział Gowin.

Zwrócił uwagę, że Sejm kończy pracę nad reformą procedury karnej, a w najbliższych tygodniach rząd winien zająć się projektem oryginalnej ustawy na temat prokuraturze, która – jak mówił Gowin – dzierzy zwiększyć sprawność tej przedsiebiorstw i jednocześnie zapewnić lepszą kontrolę ponad nią. Tenze ostatni plan ma też zaostrzyć sądownictwo dyscyplinarne wobec sędziów jak i równiez prokuratorów, natomiast Gowin po poniedziałek zapewniał, że nie zaakceptowac naruszy to niezależności obu zawodów. „Ta niezależność nie może być rozciągana do granic patologii, jaką bywa zamiatanie ponizej dywan rażących błędów, wiecej jeszcze naruszeń prawa ze witryny przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości” – zaznaczył odchodzący minister.

Podkreślił, że przyspieszył i rozszerzył informatyzację sądów. Mówił na temat projekcie odmian w Kodeksie rodzinnym jak i równiez opiekuńczym, mającym zapobiec pochopnemu odbieraniu dzieci rodzicom, zas także o propozycji dotyczącej przymusowego kurowania niebezpiecznych więźniów, którzy niedługo skończą odsiadywać wyroki 25 lat więzienia.

„Wszystkie swoje decyzje dotyczące wymiaru sprawiedliwości podejmowałem nie z myślą o biznesach korporacji sadowych, a sposród myślą o interesach normalnych obywateli” – podkreślił.

Mówiąc o deregulacji, Gowin przypomniał, że przy połowie kwietnia Sejm przyjął pierwszą do niej transzę, obejmująca 50 zawodów. „Dzięki temu szansę w znalezienie pracy uzyskały dziesiątki tysięcy osób, a mase młodych jednostek nie będą musiały niedrogimi liniami dojeżdżać za granicę do pracy” – powiedział Gowin. Zwrócił też uwagę na przedstawione ułatwienia dla firm.

Sprawą fundamentalnej wagi Gowin nazwał „powstrzymanie inflacji przepisów”, az do czego mają się przyczynić opracowywane po Ministerstwie Sprawiedliwości nowe zasady legislacji. „Tych przepisów wydaje sie tak dużo, że już od dawna zamiast ułatwiać, utrudniają one Polakom życie” – ocenił Gowin.

„Czy dorobek, który przedstawiam, jest satysfakcjonujący, ocenią Polacy” – zakończył Gowin, dziękując współpracownikom z ministerstwa, doradcom i sympatykom.

Odchodzący minister nie odpowiadał na pytania redaktorów.

Gowin kierował Ministerstwem Sprawiedliwości od listopada 2011 r. (PAP)

ral/ bpi/ js/agy/mok/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy