Główny Lekarz Weterynarii ws. reportażu z ubojni. „Rażące naruszenia”

Główny Lekarz Weterynarii ws. reportażu z ubojni. „Rażące naruszenia”
Author:
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Reporterzy Czujnosci i Superwizjera TVN odkryli i ujawnili, co dzieje się w jednej wraz z polskich ubojni. Podkreślają aczkolwiek, że rzecz jest ogólnopolska. Firmy przerabiają na mięso chore, co wiecej padłe krowy. Dziennikarzom udało się zdobyć bezpośrednie dowody na przestępstwa przy uboju. Jeden wraz z nich zatrudnił się po ubojni, zas publikowane przy materiale nagrania są momentami wstrząsające.

Czytaj także: Mięso chorych krów mogło trafić do kebabów. Dziennikarze pokazali film z ubojni

Chore, często konające już zwierzęta, a nawet martwe, są przy pomocy lin wyciągane z aut i bez pośpiechu zabijane. Nie ma przy tym lekarza weterynarii. Pracownicy ubojni sami przybijają pieczątki świadczące o przydatności mięsa az do spożycia. Po materiale nie pada nazwa zakładu. Nie ulega kwestii jedynie, że ubojnia odnajduje się na Mazowszu, w powiecie Ostrów Mazowiecka. Jak mówi na nagraniu zarejestrowanym ukrytą kamerą jedna z pracownic, mięso sposród uboju „leżaków”, jak okreslane są chore zwierzęta, wnika m. in. do kebabów.

Ujrzyj też: Przywódca strajku o ministrze rolnictwa. „Wypowiedział nam wojnę, zdradził”

Dzieki materiał Superwizjera zareagował przy poniedziałek Główny Lekarz Weterynarii. Wydał przy tej kwestii specjalny biuletyn. Przypomina w nim m. in., że „odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywności i zachowanie warunków humanitarnego uboju zwierząt należy do obowiązków przedsiębiorstwa sektora spożywczego”. W zakresie tego obowiązku – od 1 stycznia 2013 r. – po każdej rzeźni działającej po Unii Europejskiej funkcjonuje stanowisko pełnomocnika ds. dobrostanu zwierząt, do którego należy m. in. nadzór ponad przestrzeganiem zasad humanitarnego uśmiercania zwierząt.

Czytaj także: Mięso sposród chorych krów w kebabach. Za granicą zawrzało

„Należy ocenić, że kazde materiały nadawane na antenie TVN, dotyczące sytuacji opisywanej w jednym sposród zakładów na terenie województwa mazowieckiego, dotyczą rażącego naruszenia uprawnienia ochrony zwierząt, prowadzącego sluzace do celowego zadawania cierpienia zwierzętom gospodarskim wraz z szczególnym okrucieństwem. Przedstawione materiały dowodzą bez watpienia, że ujawniony proceder spełniał znamiona działalności nielegalnej, gdyż ubój był prowadzony umyślnie w godzinach nocnych, obiektem uniknięcia przegladu urzędowego” – czytamy przy komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.

Pojawiło się w nim również zapewnienie na temat współpracy z policją oraz prowadzonym śledztwie.

„W nocy z 14 na pietnasty stycznia 2019 r., około godziny 22:00, Powiatowy Lekarz Weterynarii po Ostrowi Mazowieckiej podjął czynności w związku z zawiadomieniem o podejrzeniu prowadzenia nielegalnego uboju na terenie powiatu ostrowskiego. Czynności owe były prowadzone wraz z Policją na sasiedniej rzeźni posiadlosci, gdzie porzucone zostały środki transportu zwierząt, na których znajdowało się łącznie 8 sztuk bydła. Podjęto działania zmierzające do oceny postaci zdrowia zwierząt.

Próby „podniesienia” krów sposród podłogi samochodu nie przyniosły rezultatów. Została przeprowadzona ocena lekarsko-weterynaryjna postaci zdrowia zwierząt, na podstawie której zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, podjęto decyzję na temat konieczności bezzwłocznego uśmiercenia zwierząt w celu skrócenia ich nieszczescia. Wszystkie czynności humanitarnego uśmiercenia zwierząt, przeprowadzone przez doktora weterynarii, zakończyły się około godziny dwa. 00 poranka 15 stycznia 2019 r. W godzinach porannych zwłoki zwierząt zostały przewiezione sluzace do zakładu utylizacyjnego” – napisano w komunikacie.

Czytaj również: ASF nadal zagraża polskim świniom. Eksport wieprzowiny zablokowany

„W przebiegu postępowania kontrolnego ustalono właścicieli zwierząt, które były tematem transportu, zidentyfikowano pośrednika przy obrocie zwierzętami, który transportował bydło nienadające się do transportu, jakim sposobem również jednostki z zakładu odpowiedzialne za dobrostan zwierząt w rzeźni. Wszystkie okreslenia poczynione za posrednictwem służby weterynaryjne przekazane zostały organom ścigania. Policja zabezpieczyła materiał udowadniajacy na terenie zakładu i wiedzie dalsze czynności śledcze” – czytamy nadal w komunikacie Głównego Doktora Weterynarii.

Mięso, które miało trafiać metrów. in. do kebabów, wydaje sie byc niebezpieczne gwoli zdrowia. Nieprzebadane mięso chorych zwierząt grozi wieloma przypadlosciami dla spożywających je ludzi. – Na to wydaje sie byc lekarz weterynarii, by na zbadaniu zwierzęcia mógł, na bazie wiedzy, autorytatywnie stwierdzić, że ta tusza jest uzyteczna do spożycia i można ją puścić na rynek. Jeżeli nadwaga nie jest zbadana, to mięso może być szkodliwe na rzecz konsumenta – mówił przy materiale TVN prof. Roman Kołacz sposród Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij mnie przez dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy