Grant Thornton: Zatrudnienie w Polsce będzie nadal rosło

Author:
27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

W Polsce zatrudnionych jest już rekordowe przeszlo 16 mln osób, a w pozostalych latach miejsc pracy ma ciagle przybywać – wynika wraz z szacunków spólki doradczej Grant Thornton.

Specjalisci Grant Thornton wskazali przy analizie, że polski sektor pracy, wbrew rosyjskiego embarga na niektóre polskie towary oraz utrzymującej się stagnacji wśród głównych partnerów handlowych, przeżywa ostatnimi czasy wyjątkowo udany okres. Opierając się na danych Eurostatu wskazują te banki, że od czasu początków transformacji jeszcze przenigdy polska gospodarka nie zatrudniała tylu osób, co obecnie.

Z przytoczonych danych unijnego urzędu statystycznego wynika albowiem, że w trzecim kwartale ubiegłego roku kalendarzowego liczba stanowisk zatrudnienia w Polsce wzrosła do 16, 06 mln. – _ To najwyższy wynik co najmniej od początków transformacji wolnorynkowej, a być może w ogóle w historii kraju. W ostatnich latach cyfra miejsc pracy w polsce oscylowała wokół 15, 5 mln, natomiast dekadę temu nie przekraczała 14 mln. Postęp wydaje sie byc więc wyraźny _ – czytamy po ich analizie.

Dodano przy niej, że w perspektywie najbliższych dwóch lat tenze przyrost zatrudnienia będzie kontynuowany, choć przy nieznacznie niższym tempie. Według prognoz Grant Thornton, w 2015 r. zatrudnienie przy polskiej gospodarce krajowej w szczytowym momencie (czyli w październiku) wzrośnie sluzace do 16, 24 mln, zas w 2016 r. sięgnie 16, 49 mln. – W ciągu dwóch lat powstanie więc łącznie około 430 tys. nowych miejsc pracy – podkreślają eksperci przedsiebiorstwa.

– T_ o bardzo optymistyczne efekty. Przez ostatni rok zatrudnienie znalazło w Polsce dodatkowe 324 tys. osób. Dzięki temu liczba stanowisk zatrudnienia w naszym kraju po raz kolejny przekroczyła próg 16 mln i pobiliśmy w tenze sposób najlepszy wynik z czwartego kwartału 2004 r. Oznacza to, że nareszcie, po sześciu latach od wybuchu światowego kryzysu, naszego kraju rynek roboty odrobił poniesione wówczas szkody _ a mianowicie podkreśliła Monika Smulewicz, dyrektor zarządzająca po Grant Thornton.

– _ Choć prawdą jest, że Polska wciaz ma relatywnie wysokie bezrobocie i wielu pracownikom ciagle nie jest łatwo znaleźć lub zmienić pracę, to powinno sie mieć świadomość, jaką dużą poprawę – mimo potężnego globalnego zastoju gospodarczego – udało nam się przez ostatnią dekadę osiągnąć. Polska gospodarka zatrudnia dziś o przeszlo 2 miliony ludzi więcej, niż kiedy wchodziliśmy do UE _ – dodała.

W refleksji ekspertów Grant Thornton poprawka na krajowym rynku pracy to efekt sprzyjających warunków makroekonomicznych wewnątrz polskiej gospodarki. – _ Przy latach 2004-2008 wzrost ekonomiczny był bardzo silny – mocno rósł polski eksport, konsumpcja wlasna i inwestycje. Dzięki wstecz poprawiała się rentowność i wydajność firm, a to z kolei prowadziło do wzrostu popytu na pracownika. Przez pięć lat powstało dzięki temu w naszym kraju 2 mln miejsc pracy _ – tłumaczy Smulewicz.

Dodała, że wedlug upadku agencji bankowej Lehman Brothers we wrześniu 2008 r., wybuchł światowy kryzys, który sprawił, że zatrudnienie w naszym kraju przestało rosnąć, a nawet zaczęło się kurczyć. W efekcie w ciągu dwóch lat od momentu wybuchu kryzysu z Lokalny zniknęło 330 tys. stanowisk zatrudnienia. – _ Lata 2010-2013 to właściwie okres stagnacji na polskim rynku pracy. Najpierw zatrudnienie lekko rosło, potem nieznacznie spadło. Wówczas w ostatnich kwartałach koniunktura ponownie rzeczywiscie się poprawiła i wyraźnie zaczęło przybywać nowych stanowisk zatrudnienia _ a mianowicie wskazała.

Przy ocenie ekspertki, silny wzrost miejsc pracy w naszym kraju w krancowej dekadzie można też na części tłumaczyć zmianami formalno-instytucjonalnymi na naszym wlasnym rynku pracy. Rozchodzi tu na temat m. in. o spopularyzowanie nowych postaci zatrudnienia, tj. umowy zlecenia, o dzieło czy samozatrudnienia. Wpływ miał również rozwój branży filii pracy tymczasowej. – _ Zmiany owe miały okreslone negatywne skutki społeczne, np. segmentacja rynku pracy czy mniejsze poczucie stabilności zatrudnienia gwoli części osób, ale nie zaakceptowac ulega wątpliwości, że w przychylny sposób wpływały na pulap zatrudnienia w naszym kraju _ a mianowicie czytamy przy analizie.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy