Hall: regionalne ośrodki jakości edukacji – w dwa czasy

Author:
27 lipca, 2020
Category: rózne

Zrobienie w ciągu dwóch lat sieci gminnych ośrodków jakości edukacji zapowiedziała w poniedziałek Katarzyna Hol. Minister edukacji planuje, że do 2015 roku nowy system będzie finansowany dzięki wsparciu UE.

MEN chce zlikwidować kuratoria oświaty, Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz okręgowe komisje egzaminacyjne, zas w ich miejsce powołać zupełnie oryginalne jednostki: Wlasny Ośrodek Jakości Edukacji (KOJE) i regionalne ośrodki jakości edukacji (ROJE).

Osiem gminnych ośrodków jakości edukacji dzierzy powstać na bazie okręgowych komisji egzaminacyjnych z włączonymi przy ich konstrukcje pracownikami kuratoriów i będzie pełnić wiodącą rolę przy przygotowywaniu jak i równiez organizacji egzaminów zewnętrznych. Pozostałe ROJE powstaną na bazie kuratoriów. W zależności od ilosci szkół na danym rejonie, możliwe będą delegatury regionalnych ośrodków.

„Podjęliśmy już decyzję, że takie ośrodki (ROJE – PAP) powstaną po każdym województwie, ale będzie to wymagało etapu przejściowego, bo bez watpienia system egzaminacyjny opiera się obecnie dzieki okręgach obejmujących po pare województw. Wiąże się to np. z koniecznością odmian w systemie informatycznym, ale ponieważ posiada być on docelowo włączony do kreowanego Systemu Informacji Oświatowej, to gdy SIO ruszy, możliwe będzie pełne zgrupowanie zadań województwami” – powiedziała PAP Hall podczas poniedziałkowej spotkania we Włocławku, gdzie prezentowała plany reform w dziedzinie edukacji nauczycielom jak i równiez samorządowcom.

Ministerstwo zakłada, że tworzenie ROJE będzie miało etap przejściowy, w czasie, którego wiodącą rolę będą miały dotychczasowe Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. „Planujemy, że rok potrwają przygotowania systemu i od momentu kolejnego roku kalendarzowego szkolnego ośrodki regionalne rozpoczną pracę” – powiedziała Hall.

Dłużej potrwa tworzenie „sieci wspomagającej szkoły”, która będzie miała wojewódzka strukturę terytorialną, podlegając poszczególnym wojewodom. „Centra Rozwoju Oswiaty (CRE) będą łączyć funkcję placówek szlifowania, poradni psychologiczno-pedagogicznych, bibliotek pedagogicznych i obejmą kompleksową opieką szkoły; będą pomagać podnosić jakość pracy” – tłumaczyła szefowa MEN.

W przypadku CRE ministerstwo zakłada dłuższy, trzyletni okres przejściowy w dochodzeniu do ostatecznego kształtu katalogów sieci.

„Podobnie jak w przypadku wpisywanych zmian przy nadzorze, naprawde i w doskonaleniu instruktorów planujemy budowę sieci CRE ze wsparciem funduszy unijnych w latach 2012-15. Wówczas od 2016 roku ponownie zostanie zdefiniowana reguła subwencji, która uwzględni nowy program organizacyjny” a mianowicie zaznaczyła Hall.

Minister oswiaty poinformowała, że do poniedziałku dotarły az do niej wiadomosci o projektach likwidacji poprzez samorządy około 300 placówek oświatowych po całym panstwie. Jak zaznaczyła, są to tylko uchwały intencyjne, które nie przesądzają, że tak wiele szkół i przedszkoli zostanie ostatecznie zlikwidowanych.

„Ta ilosc systematycznie spada – nadal kilka lat temu było to około 600 placówek. Cały termin uważam, że to samorządy najlepiej wiedzą, jaka wydaje sie sytuacja w tym miejscu: ilu jest uczniów, ilu nauczycieli, które to możliwości lokalowe i potrzeby. To władze lokalne maja obowiazek o tym decydować i brać za to odpowiedzialność przed swoimi wyborcami” a mianowicie podkreśliła Hall.

Ministerstwo pragnie pomóc po racjonalnym planowaniu sieci szkół poprzez wprowadzenie możliwości grupowania szkół jak i równiez przedszkoli. Dzierzy to pomóc w efektywnym zarządzaniu placówkami borykającymi się z klopotem malejącej liczby uczniów. Zezwoli też na zachowanie małych placówek. (PAP)

olz/ dsr/ hes/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy