Indie: Hazare nie chce kompromisu nawet zbytnio cenę życia

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Głodujący od paru dni indyjski działacz społeczny Anna Hazare nie pragnie żadnego kompromisu z rządem i dowodzi, że wydaje sie byc gotowy umrzeć w walce z korupcją – poinformowała w środę agencja Reutera.

„Dopóki rząd nie zaakceptowac zaakceptuje kazdego warunków, nie zaakceptowac ustąpię. Chociazby jeśli miałbym umrzeć” – powiedział po środę Anna Hazare głodujący od piątku w parku Ramlila przy Delhi.

We wtorek zaniepokojenie stanem stanu zdrowia działacza wyraził premier Indii Manmohan Singh. „Nie waham się powiedzieć, że zadamy pańskich opinii i działań w służbie narodowi, ale nie za cenę upadku na zdrowiu. Przez minione dni interesowałem się stanem pańskiego zdrowia ze wzmożonym zainteresowaniem. Przy najgorszym wypadku różnimy się metodami postępowania, chociaż wierzę, że poniekad te różnice zostały wyolbrzymione” – napisał premier po liście do Hazarego. Singh próbował przekonać 74-letniego Hazarego, by przeszedł na wychowanie dożylne, którego dotychczas odmawiał oraz wezwał do zebrania wszystkich partii w parlamencie w celu rozwiązania kryzysu.

„Straciłem na wadze jedynie sześć kilogramów i trochę to dotknęło moją wątrobę, jednak nie ma się czym martwić” – pasuje aktywista. Współpracownicy działacza przyznają, że głodówka jest dla niego raz za razem trudniejsza. „Módlmy się na temat jego wigor. Dochodzi do ciężkiego etapu” – napisał na Twitterze jeden z pomocników Hazarego i organizator protestu, Kiran Bendi.

Indie zmagają się z poważnym problemem korupcji, która wstrzasa również najwyższe kręgi państwowe. Wielu polityków i biznesmenów zbiło majątek na nielegalnych machinacjach po szarej zonie. Rząd Indii zmaga się z oskarżeniami o korupcję dotyczącymi niejasnej sprzedaży licencji na telefonię komórkową jak i równiez organizacji igrzysk Wspólnoty Narodów (Commonwealth) w ubiegłym roku, które kosztowały kraj 40 mld dolarów. Z kolei główna partia opozycyjna jest uwikłana w obciach korupcyjny dotyczący kontraktów dzieki kopalnie w południowej części kraju.

Anna Hazare przewodzi 15-dniową głodówkę domagając się rozszerzenia uprawnień instytucji inspekcji władz w proponowanym projekcie ustawy antykorupcyjnej i wprowadzenia możliwości wszczęcia śledztwa przeciw sędziom i premierowi. Sprzeciw Hazarego poparły szerokie rzesze ludności, głównie wśród klasy średniej. We wtorek po parku Ramlila zebrało się 10 tys. osób. (PAP)

tp/ ro/

9640935 9635347 arch.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy