Indie: Największe na świecie zgromadzenie religijne

27 lipca, 2020
Category: inne

Miliony hinduskich pielgrzymów gromadziły się morzem brzegami Gangesu w mieście Haridwar po północnych Indiach, aby zanurzyć się w wodach świętej rzeki. Swiete święto Kumbh Mela – Święto Dzbana – jest największym religijnym zgromadzeniem w świecie.

Kumbh(a) Mela – dosłownie _ zgromadzenie dzbana _, trwa od czasu połowy stycznia przez 3 miesiące po Hardiwarze obok podnóża Himalajów, w rejonie, w którym Ganges wypływa na równiny. Hindusi wierzą, że rytualne zanurzenie się w jego wodach zmywa z nich dawne grzechy, dzięki dlaczego mogą wyzwolić się sposród cyklu urodzenia i śmierci.

Święto wywodzi się sposród mitycznego zdarzenia, kiedy w czasie walki bogów z demonami, które ukradły dzban amryty – nektaru nieśmiertelności, kilkanascie jego kropli spadło po czterech obszarach: w Haridwarze, Allahabadzie u zbiegu Gangesu i Jamuny oraz w miastach Udźdźajn nad rzeką Sipra jak i równiez Nasik morzem rzeką Godawari. Obchody przemieszczają się jak trzy czasy do konkretnego z nich, powracając sluzace do każdego po 12 czasach.

Przyciąga ono zawsze niezmierne tłumy wiernych. W Haridwarze i sąsiednim Rishikeshu, od 14 stycznia w Gangesie ablucji dokonało już 40 mln osób – podały służby prasowe organizatorów.

Święto Dzbana odbywa się jakie mozliwosci trzy okres. Co sześć lat przypada Święto Połowy Dzbana. Jednak za najważniejsze uchodzi Maha Kumbh Mela (Święto Ogromnego Dzbana), odbywające się jakie mozliwosci 12 lat w Allahabadzie.
Jak powiedział Ashok Sharma, głównym dniem obchodów – _ dniem królewskiej kąpieli _ będzie środa. Na brzegach Gangesu, dzieki odcinku długości 15 kilometrów, zgromadziło się już szesc, 7 mln ludzi sposród oczekiwanych w środę dziesiec mln. Liczby te trudne są az do zweryfikowania i bywają przesadzone, ale możliwość rytualnego oczyszczenia zawsze ściąga nieprzeliczone mase wiernych.

We wtorek morzem brzegi Gangesu do Haridwaru przybyli wraz z rodzinami hindusi ze wszelkich kast i zakątków Indii, założyli przejsciowe obozowiska, gotują posiłki jak i równiez chodzą nad rzekę.

Według policji przy środę w świętych wodach zanurzy się 5 mln ludzi. Poprowadzą ich wraz z rana sluzace do kąpieli schodami wiodącymi az do samej nawadniania hinduscy asceci – sadhu, nadzy, wraz z długimi skołtunionymi włosami jak i równiez wysmarowani błękitno-zielonymi popiołami.

W rejonie Haridwaru Ganges przecina kilkadziesiąt wąziutkich mostów. szesnascie tysięcy policjantów czuwa, zeby nie doszło przy nich do niepewnego stłoczenia się ludzi; po przeszłości dochodziło do ofiar zadeptania poprzez tłum.

Dominuje upał sięgający 39 poziomów Celsjusza, na temat osiem stopni więcej niż bywa tam przeciętnie o tej porze roku.

Święto skończy się 28 kwietnia. Teren, w którym pielgrzymi przebywają, jedzą, śpią, dokonują ablucji, modlą się i słuchają nauk religijnych, rozciąga się na obszarze 130 km kwadratowych.

  • Wiadomości z panstwa i wraz z świata w Twojej stronie
  • Najważniejsze informacje w twej wlasnej skrzynce mejl!