Inwestorzy zignorowali słaby odczyt indeksu ZEW

Author:
27 lipca, 2020
Category: waluty

Wskaźnik ZEW spadł do 28, 7 pkt. z 45, 8 pkt. w maju. To niewątpliwie wynik watpliwosci związanych wraz z przyszłością strefy euro, lecz głównie wpływu pakietu oszczędnościowego kanclerz Merkel na gospodarkę. Co interesujace reakcja rynku na owe informacje była krótkotrwała jak i równiez w kolejnych minutach notowania euro znowu zaczęły się piąć w górę. W istocie po południu na chwilę został naruszony poziom 1-wsza, 23 zbyt EUR/USD.

Przyczyniły się do tego dobre wyniki przetargów obligacji w Francji, Irlandii jak i równiez Belgii, co sugeruje wartosciowszy sentyment na rynku długu i tym samym spadek obaw o rozszerzenie się krachu fiskalnego w inne kraje Europy. Jest to szczególnie wazne w kontekście wczorajszej obniżki ratingu przez Moody’s na rzecz Grecji jak i równiez spekulacje rynku dotyczące potencjalnej pomocy na rzecz Hiszpanii.

Widać, że część uczestników rynku zaczęła wierzyć, iż minione działania robiono w strefie euro, zas także rozwiązania, które mogą zostać przyjęte podczas czwartkowego szczytu państw UE, mogą w jakimś stopniu powstrzymać eskalację krachu w zonie euro. Niemniej same zwyżki euro wciąż mają podłoże w zamykaniu krótkich sytuacji w tejze walucie względem dolara. Tym samym to swietnie tłumaczy styl zycia się rynku po albumów tematycznych wskaźnika ZEW – „krótcy” w EUR/USD nie pozwolili na większy i dłuższy spadek.

W polsce mieliśmy publikację danych o inflacji, która spadła w maju do 2, dwóch proc. r/r z 2, 4 proc. r/r w kwietniu. Aczkolwiek nie był to główny czynnik – kluczowe było zachowanie się rynków światowych. Aprecjacja naszej waluty była jednak ograniczona przez przewidywanie na efekty głosowania nad wotum zaufania dla rządu w Rumunii. Stąd też EUR/PLN nie zdołał na trwale złamać wsparcia w 4, 0650, a USD/PLN nie zbliżył się w okolice trzech, 30. Podczas parlamentarnej dyskusji rumuński minister finansów poinformował, iż wpływy do budżetu w pierwszej połowie r. były niższe od spodziewanych i tym samym brak może polski wzrosnąć do 7 proc. PKB. Stąd też tak ważne wydaje sie byc, aby rząd był mógl realizować oprogramowanie oszczędnościowy.

Po południu dolar zaczął nieznacznie odrabiać szkody. Było to wynikiem jalowej próby trwalszego naruszenia pulapu 1, 23 na EUR/USD i 1-wsza, 48 dzieki GBP/USD. Również dane makro, jakie napłynęły z NA JUKATAN nie były na tyle korzystne, aby przełożyć się w wyraźniejsze wzrosty na giełdach.

EUR/USD: Prózna próba wyraźniejszego sforsowania oporu na 1-wsza, 23 może być sygnałem do głębszej korekty podczas jutrzejszej sesji. Na wskaźnikach 4-godzinowych widać negatywne dywergencje z kursem. Wzrosty potwierdzają tylko powszednie wskaźniki, tyle, że ów nie są w stanie wyłapywać krótkich korekt. Silnym wsparciem będą rejony 1, 2110-50.

Forex: sprawdź kursy walut obcych online

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy