Irak: Maliki protestuje przeciw wypowiedziom Amerykanów wzywających sluzace do jego odejścia

Irak: Maliki protestuje przeciw wypowiedziom Amerykanów wzywających sluzace do jego odejścia
27 lipca, 2020
Category: inne

Premier Iraku Nuri al-Maliki zaprotestował po niedzielę przeciw niedawnym wypowiedziom amerykańskich senatorów Hillary Clinton (z Nowego Jorku) jak i równiez Carla Levina (z Michigan) na temat usunięcia Malikiego ze stanowiska.

Szef irackiego rządu oskarżył również władze Francji, że pragną swoim odejścia, jak i równiez w związku z tymze zażądał od czasu Paryża przeprosin.

„Hillary Clinton i Carl Levin są Demokratami i powinni przestrzegać zasad demokracji. Mówią na temat Iraku jakoby chodziło o ich własność. Powinni się opamiętać” a mianowicie oświadczył Maliki na narady prasowej.

Jednocześnie iracki premier odwołał się do wypowiedzi ministra rzeczy zagranicznych Francji Bernarda Kouchnera wzywającej Malikiego do odejścia. Maliki zażądał też przeprosin ze strony Paryża. „Ostatnio gościliśmy francuskiego ministra. Byliśmy uradowani wraz z jego wizyty i optymistycznie nastawieni, że wizyta ta oznacza początek nowych relacji” – powiedział Maliki. Podkreślił natomiast, że władze w Iraku „były zaskoczone, gdy minister wezwał do zastąpienia irackiego rządu”. Co do wypowiedzi Kouchnera, Maliki ocenił, że „żadną miarą nie można jej było nazwać dyplomatyczną”.

Premier Iraku odniósł się zapewne – jak pisze agencja France Presse – do wywiadu szefa francuskiej dyplomacji opublikowanego w piątek w tygodniku „Newsweek”, dokad Kouchner opowiada się za zmianą na prowadzeniu irackiego rządu. „Wiele jednostek uważa, że premier (Iraku) powinien zostać zmieniony. Nie jestem pewna, czy w dodatku dojdzie, gdyż wydaje się, że prezydent (George W. ) Bush jest przywiązany do Malikiego. Jednak rząd nie funkcjonuje” – powiedział Kouchner „Newsweekowi”.

Spytany na temat „silne przekonanie” w Iraku, że Maliki powinien odejść, Kouchner odpowiedział: „Tak. Właśnie rozmawiałem poprzez telefon, przed dziesiec czy pietnasty minutami, sposród (amerykańską sekretarz stanu) Condoleezzą (Rice) jak i równiez powiedziałem jej: +on (Maliki) powinien zostać zastąpiony+”.

Al-Maliki rozpoczął swoją słowną kontrofensywę w sytuacji, gdy w połowie września ambasador USA w Bagdadzie Ryan Crocker jak i równiez naczelny dowódca wojsk NA JUKATAN w Iraku generał David Petraeus mają przedstawić przy Kongresie raport na temat Iraku. (PAP)

cyk/ mc/

1622 1704 1737 1804

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy