Irak: Premier nie zaakceptowac przyjął dymisji sunnickich ministrów

Irak: Premier nie zaakceptowac przyjął dymisji sunnickich ministrów
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Premier Iraku Nuri al-Maliki nie przyjął w niedzielę rezygnacji sześciu sunnickich ministrów i anonsuje serię spotkań, mających zapobiec rozpadowi jego rządu.

Główny stronnictwo irackich partii sunnickich – Iracki Front Zgody (IAF), który posiada 44 deputowanych w 275-miejscowym parlamencie a mianowicie oświadczył 1 sierpnia, że wychodzi z koalicyjnego rządu.

Front domaga się większego wpływu dzieki sprawy bezpieczeństwa kraju i oskarża szyicką koalicję przedstawienie premierowe, że nie zaakceptowac konsultuje z nimi kluczowych decyzji. Oprócz tego blok sunnicki domaga się od premiera rozwiązania milicji oraz uwolnienia zatrzymanych, którym nie postawiono żadnych konkretnych zarzutów.

Maliki rozmawiał po niedzielę wraz z prezydentem Dżalalem Talabanim jak i równiez wiceprezydentem Adilem Abd al-Mahdim. Zasygnalizował po tych konwersacjach, że nie wydaje sie byc gotów przystać na wszystkie żądania budynku wielorodzinnym sunnickiego. Podkreślił jednak, że dołoży starań, by ministrowie z Frontu powrócili sluzace do rządu.

W czasie weekendu z przedstawicielami kazdego dużych partii irackich rozmawiał telefonicznie prezydent USA George W. Bush, wzywając sluzace do znalezienia płaszczyzny porozumienia.

Talabani powiedział dziennikarzom, że omawiał z Malikim „żądania, postawione przez Front i możliwości ich spełnienia”. Wyraził nadzieję, że stronnictwo sunnicki „zmieni stanowisko”.

Za kilka dób przedstawiciele najwyższych władz mają się spotkać na naradzie, poświęconej wyjściu Frontu wraz z koalicji.

Przywódca Frontu Adnan al-Dulajmi podkreślał jednak w niedzielę, że sunniccy ministrowie są zdecydowani odejść sposród rządu Malikiego, jeśli katalogów żądania nie zostaną spełnione.

Wystąpienie sunnitów z rządu prawdopodobnie w jeszcze wiekszym stopniu utrudni Malikiemu uzyskanie poparcia dla kluczowych ustaw, uważanych przez NA JUKATAN za niezbędne do zaangażowania sunnickiej mniejszości w procesy polityczne i ograniczenie przemocy na tle wyznaniowym.

W czerwcu z rządu Malikiego odeszło sześciu szyickich ministrów wiernych wobec radykalnego duchownego Muktady as-Sadra. W ten sposób protestowali oni przeciw niewyznaczeniu przez rząd terminarza wycofania się amerykańskich wojsk sposród Iraku.

Wycofaniem swych pięciu ministrów wraz z rządu grozi też świecka partia byłego premiera Ijada Alawiego a mianowicie Iracka Lista Narodowa – oskarżająca Malikiego o podsycanie nienawiści między szyitami a sunnitami. (PAP)

az/ kar/ 1812 1874

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy